V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Kryštof Dientzenhofer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kryštof Dientzenhofer
Basilica of Saint Margaret.JPG
Narození 7. července 1655
St. Margarethen, Bavorsko
Úmrtí 20. června 1722
Praha
Místo pohřbení Malostranský hřbitov
Povolání stavitel, architekt
Děti Kilián Ignác Dientzenhofer
Hnutí baroko
Významná díla Kostel Všech svatých
Kostel svatého Michaela archanděla
klášter klarisek (Cheb)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
syn Kilián Ignác Dientzenhofer

Kryštof Dientzenhofer (7. července 1655, St. Margarethen u Brannenburgu, Bavorsko20. června 1722, Praha) byl český stavitel a architekt německého původu. Byl představitelem vrcholného baroka.

Bývá mu připisována skupina staveb dynamického baroka, ke kterým patří kaple Zjevení Páně ve Smiřicích, kostel svatého Mikuláše v Praze na Malé Straně, kostel svaté Markéty v břevnovském klášteře a kostel svaté Kláry v Chebu, barokní areál SkalkaMníšku pod Brdy. Podílel se na mnoha dalších stavbách v Čechách a působil také jako pevnostní stavitel v Chebu a Praze a jako klášterní stavitel břevnovsko-broumovského kláštera. Jeho synem byl slavný barokní architekt a stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z hornobavorské stavitelské rodiny – byl prostředním z pěti bratří, kteří se všichni stali významnými staviteli. Byl synem Georga Dinzenhofera, který se narodil nedaleko obce Bad Feilnbach. Vyučil se zedníkem a roku 1677 se přestěhoval do Čech, kde se živil jako polír u mistra. Roku 1685 se oženil s vdovou po staviteli Janovi Jiřím Aichbauerovi Annou. V roce 1689 dostal povolení provozovat stavitelskou činnost, v této době už pracoval společně s Abrahamem Leuthnerem na stavbě ostrovského zámku u Karlových Varů. Roku 1698 začal působit v Chebu, později stavěl dvůr zámečku v Hamrníkách nebo kostel sv. Kláry v Chebu. O dvacet let později začal samostatně budovat i v Praze.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Kryštof Dientzenhofer je spolehlivě doložen pouze jako stavitel.[1] Autorství níže uvedených staveb je výsledkem bádání různých historiků architektury, ale tvůrčí vklad architekta není spolehlivě doložen a v řadě případů je podloženě zpochybňován.

Stavby v Praze[editovat | editovat zdroj]

Stavby mimo Prahu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h i j k l Nová encyklopedie českého výtvarného umění. Praha: Academia, 1995. 1103 s. ISBN 80-200-0536-6. S. 137. 
  2. Umělecké památky Prahy. Malá Strana. Příprava vydání Pavel Vlček. Praha: Academia, 1999. 686 s. ISBN 80-200-0771-7. S. 91. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]