Kostel svaté Kláry (Cheb)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Kláry
Kostel svaté Kláry v Chebu
Kostel svaté Kláry v Chebu
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecCheb
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézeplzeňská
Datum posvěcení1711
Architektonický popis
ArchitektKryštof Dientzenhofer
Stavební slohradikální baroko
Výstavba1708-1711
Další informace
Kód památky37952/4-3621 (PkMISSezObrWD) (součást památky Klášter klarisek v Chebu)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Kláry postavil pro klarisky v Chebu architekt Kryštof Dientzenhofer mezi léty 17081711. Je považován na součást České radikálně barokní skupiny. Dnes kostel slouží jako výstavní prostor Galerie výtvarného umění v Chebu. Společně s objektem kláštera klarisek je chráněn jako kulturní památka.[1]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Autor projektu respektoval městskou situaci a proto umístil hlavní vchod do kostela do boční zdi. Fasáda je zbavena všech nadbytečných dekorací a dává vyniknout především tektonickým článkům stavby, čímž architektura tohoto kostela odkazuje na tradiční odkaz dobrovolné chudoby řádu klarisek. Výrazným prvkem je zde štít.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Půdorys kostela svaté Kláry v Chebu

Základ složitého půdorysu tvoří dvojice oválů natočených příčně k hlavní ose. Mezi nimi vzniklá průmětem třetího, středového oválu sedlo. Tento třetí ovál je pouze naznačen nakoso vytočenými pilíři. Klenbu tvoří dvojice kupolí. Chór kostela je vyvýšen, neboť sestry klarisky sedávaly během bohoslužeb v patře.

Autorství[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli se jméno architekta v pramenech nedochovalo, dle stylové analýzy lze autorství přiřknout Kryštofu Dientzenhoferovi. Konkávní prohnutí průčelí je shodně tvarované i v projektu pražské Lorety. Pro tuto tezi hovoří také skutečnost, že Kryštof Dientzenhofer v Chebu často pobýval.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-07-30]. Identifikátor záznamu 149896 : Klášter klarisek s býv. kostelem sv. Kláry. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BENEŠOVSKÁ, Klára - KRATOCHVÍL, Petr - MUCHKA, Ivan P. - PETRASOVÁ, Taťána - PRIX, Dalibor - ŠVÁCHA, Rostislav: Velké dějiny zemí Koruny české. Tematická řada Architektura. Paseka, Praha, Litomyšl 2009. ISBN 978-80-7432-001-9 (Paseka) 978-80-7432-000-2 (soubor – Paseka) 978-80-86890-21-0 (Artefactum)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]