Abrahám Leuthner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abrahám Leuthner
Abraham Leuthner from title page of Grundtliche Darstellung (1677).jpg
Narození 1639
Vlčtejn
Úmrtí 12. ledna 1701 (ve věku 61–62 let)
Praha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abrahám Leuthner von Grundt (kolem 164012. ledna 1701) byl český barokní stavitel, architekt a autor prvního českého architektonického vzorníku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se kolem roku 1640 na panství Pürchenstein u PasovaBavorsku (někdy se jako rodiště uvádí VlčtejnPlzně roku 1639). Zde také vyrůstal v německé rodině, kterou záhy opustil a vydal se jako polír do Čech. Dne 6. listopadu 1665 se stal měšťanem Nového města pražského a brzy poté váženým stavebním podnikatelem. Dosáhl titulu „císařský vrchní stavební mistr v království českém“. Zemřel 12. ledna 1701 v Praze.

Profesní dráha[editovat | editovat zdroj]

Ostrov nad Ohří, letohrádek v zámeckém parku

Působil především v západních Čechách, Praze a Bavorsku, pracoval pro šlechtu i církev. Byl žákem Carla Luraga a Francesca Carattiho a stal se prvním českým barokním architektem, který nebyl italského původu.

Ve Valdasích se podílel na stavbě cisterciáckého kláštera Valdsasy, v Mnichově na stavbě kostela sv. Kajetána. Podle vlastního návrhu postavil radnici v Lokti. V blízkém Chebu postavil dominikánský kostel sv. Václava a byl zde pevnostním stavitelem, je také autorem barokního opevnění chebského hradu. Vedle Velkého letohrádku a zámku v Ostrově začal realizovat i přestavbu zámku v Zákupech. Pod vedením Carla Luraga a Francesca Carratiho prováděl stavbu pražského Černínského paláce.

V roce 1677 vyšlo v Praze jeho kompendium o architektuře, zdobené mnoha rytinami. Jednalo se o významný teoretický spis "Grundtliche Darstellung der fünff Seyllen" (Důkladné vyobrazení pěti sloupů), obsahující slohové řády, příklady půdorysů a průčelí paláců a kostelů, portály, kašny apod. Šlo o jakýsi architektonický vzorník, v Česku první svého druhu, který byl hojně používán pozdějšími architekty a staviteli.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zaměstnával všech pět bratrů Dientzenhoferů, z nichž prostřední Kryštof Dientzenhofer byl otcem slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Příjmení[editovat | editovat zdroj]

Existuje více historických podob jeho jména a příjmení Abraháma Leuthneraː Abraham, Avraam, Leitner, Leutner, Leidner, Leittner, Leüthner, Lentner, někdy se psal také s predikátem von Grundt.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]