Klášter Banz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Banz
Letecký pohled na klášter Banz
Letecký pohled na klášter Banz
Lokalita
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Místo Bad Staffelstein
Souřadnice
Banz
Banz
Základní informace
Řád benediktinů
Založení 1070
Zrušení 1803
Odkazy
Kód památky D-4-78-165-115
Web www.klosterbanz.de
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Banz (německy Kloster Banz) nebo opatství Banz, které nyní známé také jako Zámek Banz (německy Schloss Banz), je bývalým benediktinským klášterem, který od roku 1978 patří územím k bavorskému městu Bad Staffelstein nacházející se severně od Bamberku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Interiér kostela kláštera Banz

Benediktinské období[editovat | editovat zdroj]

Klášter Banz a bazilika Vierzehnheiligen na vedutě z roku 1872
Vnitřní nádvoří kláštera

Klášter byl založen kolem roku 1070 hraběnkou Alberadou Schweinfurtskou a jejím manželem, hrabětem Hermannem Habsburg-Kastlem. Až do sekularizace v roce 1803 byl nejstarším klášterem na horním Mohanu.

V pozdním středověku a až do roku 1575 byli za členy mnišské komunity přijímáni pouze příslušníci šlechty.

Po třicetileté válce musel být klášter přestavěn. Opati Eucharius Weiner a Kilian Düring pověřili přestavbou Leonharda Dientzenhofera a po jeho smrti v roce 1707, i jeho bratra Johanna Dientzenhofera. Stavba začala v roce 1698. Kostel, postavený ve stylu barokní, byl vysvěcen v roce 1719. Interiér je neobvykle postaven. Není pravoúhlý, ale sestává z řady elips. Hlavní oltář, kněžiště a sochy světců v kostele a na fasádě jsou od Balthasara Esterbauera. Nástropní fresky vytvořil Melchior Steidl. Chorové lavice byly vyrobeny dvorním truhlářem Johannem Georgem Nesstfellem.

Ve druhé polovině 18. století byl klášter Banz znám po celé Svaté říši římské jako místo katolického osvícenství a řeholní vzdělanosti. Ani to však nezachránilo klášter před sekularizací a rozpuštění řeholní komunity v roce 1803.

Období po sekularizaci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1813 získal vévoda Wilhelm Bavorský prostory bývalého opatství, které později vešly ve známost jako Schloss Banz (Zámek Banz).

V roce 1933 vévody Ludwig Wilhelm Bavorský, prodal budovy Společenství svatých andělů (Gemeinschaft von den heiligen Engeln), což bylo cílem věnovat duchovní péči krajanským Němcům. Od roku 1978 byl bývalý klášter v držení nadace Hannse Seidela, která je úzce propojená s politickou stranou CSU v Bavorsku, a klášter je od té doby používán jako konferenční centrum. Nachází se v něm sbírka fosilií a dalších zajímavostí, jako jsou například egyptské mumie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Banz Abbey na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dippold, G., 1991. Kloster Banz. Natur, Kultur, Architektur. Staffelstein: Obermain Buch- und Bildverlag.
  • Wüst, W., 2001. Kloster Banz als ein benediktinisches Modell. Zur Stiftsstaatlichkeit in Franken. in: "Zeitschrift für bayerische Kirchengeschichte" 70 (2001), pp. 44–72.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]