Malé náměstí (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malé náměstí
Malé náměstí, pohled z ulice U Radnice
Malé náměstí, pohled z ulice U Radnice
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 1
Čtvrť Staré Město
Poloha
Kód ulice 455504
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malé náměstí (postaru též Malý rynek či Malý ryneček, německy Kleiner Ring) je náměstí trojúhelníkového tvaru v Praze na Starém Městě, v bezprostřední blízkosti Staroměstského náměstí a náměstí Franze Kafky.

Náměstí je obklopeno výstavnými domy, z nichž nejvíce vyniká Rottův dům na západní straně čp. 142 kde bývalo známé železářství. Východní strana je lemována podloubím. Uprostřed stojí výstavná kašna s tepanou renesanční mříží. Její rekonstrukce byla provedena v letech 1877 až 1877 zámečníkem J. Duffém.

V tzv. Richtrově domě čp. 459 byla roku 1882 zřízena první telefonní ústředna v Praze; byla v provozu až do roku 1902.[1] Roku 1887 zde byla zavedena koncová stanice první linky pražské potrubní pošty.

Některé další domy mají svá domovní znamení (U Bílého lva, U Zlaté lilie, U Černého koníčka). Na jižní straně se zde nachází památkově chráněná lékárna v domě nazývaném V ráji nebo U anděla – čp. 144/1.

Přes Malé náměstí prochází také někdejší Královská cesta ze Starého Města směrem na Pražský hrad.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Osada kupců z francouzské oblasti byla založena v románské době na území dnešního Malého náměstí a přilehlých budov. Ležela mimo samotné Staré Město jižně od kostela svatého Linharta, který byl později stržen a na jeho místě byla postavena Nová radnice.

Starobylý vzhled ztratilo Malé náměstí na přelomu 18. a 19. století, kdy zde proběhla přestavba obytných budov do současné podoby.

Domy[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. U modrého jelena (Richtrův dům, Martinický dům) [online]. [cit. 2012-08-14]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Malé náměstí, s. 679-685. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]