Malostranský hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malostranský hřbitov
Náhrobek Leopolda hraběte Thun-Hohensteina od Václava Prachnera
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecSmíchov
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Kód památky40323/1-1376 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malostranský hřbitov se nachází v Praze na Smíchově, u hranice Košíř. Původně byl založený jako morový při epidemii v roce 1680. Jako hřbitov pro Malou Stranu sloužil v letech 17871884, od zákazu pohřbívání uvnitř města Josefem II. do doby, kdy rozrůstající se zástavba dosáhla až do okolí hřbitova. Na hřbitově se nachází empírový kostel Nejsvětější Trojice.

Malostranský hřbitov údajně inspiroval Jana Nerudu při psaní sbírky básní Hřbitovní kvítí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl založen v roce 1680 za morové epidemie a náležel k malostranskému kostelu sv. Václava (zbořenému v 18. století). O založení se zasloužil např. lékař a profesor Josef Bohumír Mikan.

Nejprve zde byly postaveny kaple sv. Rocha (1703) a Nejsvětější Trojice (1715), později kostel Nejsvětější Trojice (1831-1837).

V roce 1787 učinila reforma Josefa II. z malostranského hřbitova městské pohřebiště pro celý levý břeh Vltavy (tj. Hradčany, Malou Stranu a později Smíchov). Později, když byl hřbitov obklopen zástavbou, byl v roce 1884 uzavřen a jeho funkci převzal hřbitov na Malvazinkách.

V letech 2015–2016 byl kvůli ochraně před vandaly hřbitov uzavřen a proběhlo zajištění cenných náhrobků a celková rekonstrukce hřbitova.[1] Malostranský hřbitov byl znovu zpřístupněn veřejnosti v červnu 2016.[2]

Významné náhrobky[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější náhrobky Malostranského hřbitova jsou:

Autory náhrobků jsou kromě obou zmíněných sochařů také Josefův bratr Emanuel Max, Josef Malínský nebo dílna potomků Ignáce Platzera.[6]

Významní pohřbení[editovat | editovat zdroj]

Je zde pohřbena řada pražských osobností 18. a zejména 19. století:

Některé osobnosti byly známé ve své době. Vedle kaple sv. Rocha je malý jehlanec s nápisem dr. Caspar Rojko - profesor dějepisu, spisovatel a člen kanonie premonstrátů. Vedle něho je pomník světícího biskupa Františka Viléma Tippmanna, hned vedle je pomník Marie komtesy Comorovské d’Orawa-Liptowa, pomník nechala zhotovit císařovna Marie Anna v r. 1852, vedle leží zpovědník císařovny Marie Anny Monsignore don Aloisio Bragato a dál je Tomáš Ulrich - pražský měšťan a mlynářský mistr s manželkou Annou, dále pomník P. Emanuela Alex. Vidimského[zdroj?], notáře, dále rodina Panzkých, dále dr. Karel Hornstein - ředitel hvězdárny Klementina, Anny Zedlitzové - komorné císařovny Marie Anny.[7]

Některé náhrobky, např. náhrobek K. J. Erbena, byly přemístěny při záboru části hřbitova kvůli výstavbě komunikace v roce 1951.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JEŽEK, Jan. Naše hroby : Stručné životopisy spisovatelů a umělců českých, jichž těla na hřbitovech pražských odpočívají.. Praha: Storch, 1881. Dostupné online. Svazek II. Hřbitov Malostranský a v Košířích. 
  • KOŽÍK, František. Svatá holčička: dětská legenda. 1. vyd. Praha: Rudolf Kmoch, 1944. 95 s. V tiráži datum 1943. 
  • SOKOL, Michal. Malostranský hřbitov. Praha: Klub přátel starého Smíchova, 1940. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]