Ota V. Braniborský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ota V. Braniborský
Narození 1246
Úmrtí 1298 (ve věku 51–52 let)
Povolání spisovatel a básník
Děti Mechtilda Braniborská, Heřman III. Braniborský a Beatrix Braniborská
Příbuzní bratři Otto VI, Margrave of Brandenburg-Salzwedel, Jan III. Braniborský a Albrecht III. Braniborský
sestry Kunhuta Braniborská
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec Ota III. Braniborský
matka Božena Česká
manželka Judita z Henneberku
syn Ota
syn Albrecht
syn Heřman III. Braniborský
dcera Beatrix Braniborská
dcera Mechtilda Braniborská
dcera Judita

Ota V. Braniborský zvaný „Dlouhý“ (asi 124623. července 1299) byl markrabě braniborský v letech 12671298 z rodu Askánců. Braniborsku vládl společně s Otou IV., Jindřichem I. a bratrem Janem III.

Druhorozený syn braniborského markraběte Oty III. a české princezny Boženy z rodu Přemyslovců měl přízvisko "Dlouhý" zřejmě podle své výšky. Podle hodnocení současníků byl Ota krásný muž a udatný rytíř se zájmem o dvorskou poezii. Na jeho dvoře se pohyboval i Frauenlob.

Zlá léta po bitvě[editovat | editovat zdroj]

Byl věrným spojencem svého strýce Přemysla Otakara II. a po bitvě na Moravském poli správcem části českého království a poručníkem osmiletého bratrance Václava II. (v letech 12781283). Tendenčně[zdroj?] je Otovi zazlívána internace českého následníka nejdříve na hradě Bezděz a pak v Braniborsku.

Jedním z mála pramenů k dění v Čechách po Moravském poli je Zbraslavská kronika sepsaná o mnoho let později za účelem vyzdvižení osoby Václava II. Je zde dopodrobna popisováno Václavovo soužení v zajetí a zapomíná se, že minimálně na Bezdězu s ním byla chůva Eliška a později se na německé půdě velice pravděpodobně setkal i s tetou Boženou, která v tu dobu prokazatelně žila. Ota V. Dlouhý byl o pár let později také tím, kdo již téměř dospělého Václava pasoval rytířem.

Poručnictví budoucího českého krále si musel vybojovat ve střetnutí u Kolína nad Rudolfem Habsburským. Pak na dobu pěti let v Čechách mohl vládnout, kdežto jeho protivník si ponechal správu Moravy. Období Braniborů v Čechách skončilo v roce 1283, kdy na trůn nastoupil nový český král Václav II.[1]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BARTOŠ, Josef; KOVÁŘOVÁ, Stanislava; TRAPL, Miloš. Osobnosti českých dějin. Olomouc : ALDA, 1995. ISBN 80-85600-39-0. Kapitola Braniborský Ota, s. 31.  
Předchůdce:
Ota III. Braniborský
Znak z doby nástupu Markrabě braniborský
12671299
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ota IV. Braniborský a Jindřich I. Braniborský