Ota V. Braniborský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ota V. Braniborský
markrabě braniborský
Narození 1246?
Úmrtí 23. července 1299
Pochován klášter Lehnin
Manželky Judita z Henneberku
Potomci Ota
Albrecht
Heřman III. Braniborský
Beatrix Braniborská
Mechtilda Braniborská
Judita
Dynastie Askánci
Otec Ota III. Braniborský
Matka Božena Česká

Ota V. Braniborský zvaný „Dlouhý“ (německy Otto der Lange,1246?23. července 1299) byl markrabě braniborský v letech 12671298 z rodu Askánců. Braniborsku vládl společně s Otou IV., Jindřichem I. a bratrem Janem III.

Druhorozený syn braniborského markraběte Oty III. a české princezny Boženy z rodu Přemyslovců měl přízvisko "Dlouhý" zřejmě podle své výšky. Podle hodnocení současníků byl Ota krásný muž a udatný rytíř se zájmem o dvorskou poezii. Na jeho dvoře se pohyboval i Frauenlob.

Zlá léta po bitvě[editovat | editovat zdroj]

Byl věrným spojencem svého strýce Přemysla Otakara II. a po bitvě na Moravském poli správcem části českého království a poručníkem osmiletého bratrance Václava II. (v letech 1278–1283). Tendenčně[zdroj?] je Otovi zazlívána internace českého následníka nejdříve na hradě Bezděz a pak v Braniborsku.

Jedním z mála pramenů k dění v Čechách po Moravském poli je Zbraslavská kronika sepsaná o mnoho let později za účelem vyzdvižení osoby Václava II. Je zde dopodrobna popisováno Václavovo soužení v zajetí a zapomíná se, že minimálně na Bezdězu s ním byla chůva Eliška a později se na německé půdě velice pravděpodobně setkal i s tetou Boženou, která v tu dobu prokazatelně žila. Ota V. Dlouhý byl o pár let později také tím, kdo již téměř dospělého Václava pasoval rytířem.

Poručnictví budoucího českého krále si musel vybojovat ve střetnutí u Kolína nad Rudolfem Habsburským. Pak na dobu pěti let v Čechách mohl vládnout, kdežto jeho protivník si ponechal správu Moravy. Období Braniborů v Čechách skončilo v roce 1283, kdy na trůn nastoupil nový český král Václav II.[1]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BARTOŠ, Josef; KOVÁŘOVÁ, Stanislava; TRAPL, Miloš. Osobnosti českých dějin. Olomouc: ALDA, 1995. ISBN 80-85600-39-0. Kapitola Braniborský Ota, s. 31. 
Předchůdce:
Ota III. Braniborský
Znak z doby nástupu Markrabě braniborský
12671299
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ota IV. Braniborský a Jindřich I. Braniborský