Blazar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Blazar 3C 454.3 (vlevo dole) na mozaice snímků celé oblohy z družice GLAST

Blazar je označení pro kosmický objekt, který výrazně září v ultrafialové, rentgenové nebo gama oblasti spektra. Je spojován se obřími černými děrami v centrech galaxií. Blazary jsou jedním z energeticky nejintenzivnějších jevů ve vesmíru.

Označení blazar poprvé použil astronom Ed Spiegel v roce 1978, když spojil názvy dvou typů blazarů – BL Lac a OVV kvasar.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Blazary se obvykle dělí na 2 typy:

  • OVV kvasary – opticky silně proměnné kvasary, které jsou charakteristické prudkými, velmi nepravidelnými změnami jasnosti v optickém i rádiovém oboru [1]
  • BL Lacaktivní galaktická jádra charakteristická rychlými a neustálými změnami intenzity záření [2]

Pozorování[editovat | editovat zdroj]

Protože ultrafialové záření proniká zemskou atmosférou jen v omezené míře (rentgenové a gama záření už prakticky vůbec ne), získáváme mnoho informací o blazarech až v poslední době díky pozorování dalekohledy vynesenými na oběžnou dráhu – např. z Hubblova vesmírného dalekohledu nebo již dříve z družice IUE (International Ultraviolet Explorer).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Integral observations of the blazar 3C 454.3 in outburst (2006) [online]. Rada pro výzkum a vývoj, 2007, [cit. 2008-10-26]. Dostupné online.  
  2. ZBLLAC – A spectroscopic library of BL Lac objects [online]. 2007-04-12, [cit. 2008-10-26]. Dostupné online.