Měsíc planetky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Planetka (243) Ida a její satelit Dactyl

Měsíc planetky (též nesprávně měsíc asteroidu nebo asteroidní měsíc) je planetka, která je přirozeným satelitem jiné planetky. Je možné, že své měsíce má mnoho planetek a v některých případech dokonce dosahují nezanedbatelných rozměrů. Objevy těchto měsíců (a dvojplanetek obecně) a určení jejich oběžných drah umožňuje odhadnout hmotnost a hustotu hlavního tělesa, a díky tomu následně zkoumat i jeho další fyzikální vlastnosti.

Terminologie[editovat | editovat zdroj]

Oběžnicím planetek se běžně říká satelit či měsíc a oběma tělesům společně pak binární planetka či dvojplanetka (případně trojplanetka, pokud jsou satelity dva). Je-li jedno z těles znatelně větší, označuje se jako primární těleso a jeho průvodce jako sekundární. Někdy se termín dvojplanetka užívá spíše pro tělesa přibližně stejných rozměrů, zatímco užití termínu binární planetka je obecnější, bez ohledu na vzájemné rozměry těles.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Asteroid moon na anglické Wikipedii.

  1. SUCHÁNEK, Jaroslav. Hlubinami vesmíru s dr. Petrem Scheirichem, 2. díl [online]. TV Noe, 2020-04-04 [cit. 2020-04-13]. Čas ve stopáži: 0:05:05. Dostupné online.