New Technology Telescope

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
New Technology Telescope
OrganizaceEvropská jižní observatoř
ObservatořObservatoř La Silla
StátChile
Souřadnice
Nadmořská výška2 375 m n. m.
První světlobřezen 1989
Průměr3,6 m
Webová stránkahttp://www.eso.org/sci/facilities/lasilla/telescopes/ntt.html
CommonsNew Technology Telescope
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

New Technology Telescope (zkratka NTT ) je optický a infračervený astronomický dalekohled umístěný na Observatoři La Silla v jihoamerické Chile. Jde o první dalekohled na světě, který byl vybaven tzv. aktivní optikou – technologií, kdy je tvar primárního zrcadla průběžně korigován počítačem.

Mezi jeho nejvýznamnější pozorování patří měření pohybů hvězd okolo středu naší galaxie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

New Technology Telescope je dalekohled typu Ritchey-Chrétien (primární i sekundární zrcadlo mají tvar rotačního hyperboloidu) s průměrem primárního zrcadla 3,58 m. Je umístěn na azimutální montáži. Dalekohled postavila a provozuje Evropská jižní observatoř. Patří ke dvěma největším dalekohledům na Observatoři La Silla (tím druhým je 3,6 m ESO optický a infračervený dalekohled).

Tento přístroj byl jako první na světě vybaven plně deformovatelným primárním zrcadlem – technologií tzv. aktivní optiky,[1] která koriguje deformace hlavního zrcadla způsobeného vnějšími vlivy, především mechanickým napětím (daného hlavně náklonem zrcadla) či teplotou. Tato technologie, která výrazně zlepšuje kvalitu výsledného obrazu, se později začala používat prakticky u všech velkých pozemních dalekohledů.

Další inovací je netypická osmihranná kopule dalekohledu, která je odvětrávána systémem žaluzií, díky kterým proudí proud vzduchu přes zrcadlo za snížených turbulencí.

Používané přístroje[editovat | editovat zdroj]

K zkoumání zachyceného světla používá NTT dva přístroje umístěné v Nasmythově ohnisku:[2]

  • SofI (Son of ISAAC) – kamera a infračervený spektrograf pro záření o vlnové délce 1-2,5 μm.
  • EFOSC2 (ESO Faint Object Spectrograph and Camera, v.2) – univerzální kamera a spektrograf s nízkým rozlišením pro oblast viditelného světla.

Dříve používané kamery s vysokým rozlišením SuSi-1 a SuSi-2, multifunkční spektrograf EMMI a přístroj IRSPEC již nejsou v provozu.

Vědecké objevy[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejvýznamnější pozorování prováděná dalekohledem NTT patřilo měření pohybů hvězd okolo středu naší galaxie – objektu Sagittarius A*, který je astronomy považován za černou díru.[3] Tato pozorování pomohla upřesnit hmotnost a vzdálenost tohoto objektu. Za ně také Reinhard Genzel obdržel prestižní Shawnovu cenu v astronomii pro rok 2008.[4]

V poslední době se čím dál častěji zapojuje do spolupozorování významných jevů: v roce 2017 tak pozoroval např. objekty v místě splynutí dvou neutronových hvězd[5]gravitační vlny tohoto jevu objevily detektory LIGO a VIRGO.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BĚLÍK, Marcel. Evropská jižní observatoř – klenoty nebe přístupné i Česku [online]. Česká astronomická společnost, 2013-03-19 [cit. 2017-12-25]. (Astro.cz). Dostupné online. 
  2. Evropská jižní observatoř. The ESO New Technology Telescope [online]. Evropská jižní observatoř, 2016 [cit. 2017-12-25]. Dostupné online. 
  3. RADA, Jiří. Ojedinělá studie černé díry v centru Galaxie [online]. Česká astronomická společnost, 2008-12-18 [cit. 2017-12-25]. (Astro.cz). Dostupné online. 
  4. MOHLER, Tomáš. Černá díra ve středu Galaxie [online]. Česká astronomická společnost, 2009-02-08 [cit. 2017-12-25]. (Astro.cz). Dostupné online. 
  5. Evropská jižní observatoř. Dalekohledy ESO pozorovaly optický protějšek zdroje gravitačních vln [online]. Evropská jižní observatoř, 2017-10-16 [cit. 2017-12-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]