Bantuové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tmavě žlutá je území, kde žijí kmeny Bantu

Bantuové jsou početný africký národ, žijící od Rovníkové Afriky až po jih Afriky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní černošské kmeny hovořící bantuskými jazyky po populační explozi v staletích před n. l. z oblasti rovníkových pralesů začaly svou cestu na jih a východ za novými oblastmi vhodnými k usídlení. Tehdy používali jazyky skupin sotho a tswana. Jsou uchovány památky z období 3 – 5. století našeho letopočtu na jejich nabytou schopnost v oblasti řemesel, znali hrnčířství, těžbu a zpracování kovů. Zhruba kolem roku 1000 měly jejich osady ve vnitrozemí kamenné domy a tisíce obyvatel.[1]

Část kmenů se podél východního pobřeží Indického oceánu dostala více na jih. Na severu jsou dnešními jejich potomky Zuluové a na jihu Xhosové. Mnozí Bantuové tvoří významnou část obyvatelstva jak v Jihoafrické republice, tak i v Guinei, Kamerunu či na ostrově Zanzibar. Protože tyto kmeny neovládaly písmo, získání informací o jejich historii a životě je velice obtížné.

Dnešní území[editovat | editovat zdroj]

Většina bantuských kmenů po své cestě z centra Afriky zůstala na východní části jižní Afriky, kde je dostatek vláhy. Ze severu jejich území ohraničovala řeka Limpopo, ze západu poušť Kalahari.

Stavba obydlí[editovat | editovat zdroj]

Staví si kruhové domy s kulatou, případně kuželovitou střechou. Používají hlínu, proutí, traviny, dřevo. Domy jsou seřazeny do kruhu a celá osada je obehnána hradbou. Uvnitř osady je ohrada pro dobytek, kde se odehrávají i náboženské obřady, vedené šamany.

Děti z kmene Bantu na Floridě

Obživa[editovat | editovat zdroj]

Živí se sběrem a lovem, chovem dobytka, ovcí a koz. Z plodin pěstují sorgo (čirok), ze kterého umí vařit pivo, dále proso, hrách, dýně a melouny.

Řízení kmenů[editovat | editovat zdroj]

Růst obyvatelstva a vznik mnoha vesnic vedly k složité vnitřní struktuře. Rodinné klany měly své starší představitele a náčelníky a také svá shromáždění. Mnohé klany se spojily do kmenů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ING ALEXANDR ZIMÁK. Jihoafrická republika. Praha : Libri, 2003. ISBN 80-7277-184-1. Kapitola Bantuové, s. 12.  

Chybná citace Neplatná značka <ref>; název „JAR“ použit vícekrát s různým obsahem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]