Přeskočit na obsah

Barotseland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Barotseland
Misie v Sefule, 1893
Misie v Sefule, 1893
Barotseland – znak
znak
Barotseland – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoMongu
Rozloha368 823 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatelpřes 5 milionů
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "asi 14") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.asi 14 obyv./km²
Jazykangličtina, lozi
Správa regionu
StátZambieZambie Zambie
Nadřazený celekZambieZambie Zambie
Zánik1889
Oficiální webwww.barotseland.info
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barotseland či Barotsko je historické území v západní části Zambie obývané etnikem Barotse. Je to tradiční domorodé království, část obyvatel usiluje o vytvoření samostatného státu. Střediskem je město Mongu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Barotse vyobrazení v knize Emila Holuba Sedm let v jižní Africe (1880)

Bantuský národ Barotse, známý také jako Lozi, žil na horním toku Zambezi nejméně od 15. století. V roce 1838 zde založili stát Makololové, kteří přišli od jihu, místní obyvatelé ale roku 1864 jejich nadvládu svrhli a vznikla místní dynastie panovníků zvaných litunga. V sedmdesátých letech 19. století navštívil Barotseland český cestovatel Emil Holub. Místní vladař Lewanika uzavřel roku 1890 s Cecilem Rhodesem dohodu o britské ochraně Barotselandu, v roce 1900 bylo území připojeno k Rhodesii, ale zachovalo si specifické postavení.

V roce 1964 byla uzavřena s Kennethem Kaundou dohoda o samosprávě Barotselandu v rámci nezávislé Zambie. Centrální vláda však sliby nedodržela, litunga (místní tradiční náčelník) obdržel pouze ceremoniální funkce, oblast vzhledem ke své odlehlosti dostává minimum rozvojové pomoci a je nejchudší částí Zambie.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Hnutí Linyungandambo protestuje proti ekonomické diskriminaci Barotselandu a žádá širokou autonomii nebo plnou nezávislost. V lednu 2011 vyvolalo nepokoje, při nichž vládní jednotky zabily dva demonstranty.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]