Západní Nová Guinea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Západní Papua)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
lokalizace Západní Nové Guiney

Západní Nová Guinea (dříve Irian Jaya či Západní Irian) je západní část ostrova Nová Guinea spravovaná Indonésií.

Přičlenění západní Nové Guineje k Indonésii je sporně vnímáno domorodci a mnoha nevládními organizacemi jako je Hnutí svobodné Papuy nebo Mezinárodním parlamentem Západní Papuy, jehož poslanci jsou také občané Velké Británie, České republiky, Nového Zélandu, Austrálie nebo Spojených států.[zdroj?] Odpůrci přičlenění oblasti k Indonésii užívají název Západní Papua.

V současnosti je rozdělena na provincie Papua a Západní Papua. Plán indonéské vlády původně počítal s rozdělením na 3 provincie, tomu však zabránila silná opozice a nejasnosti ohledně legality rozdělení původní provincie. Sousedním suverénním státem je Papua Nová Guinea.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od 1828/1848 součást Nizozemské východní Indie. Roku 1945 získala nizozemská kolonie Indonésie samostatnost s výjimkou Západní Papuy, která zůstala v nizozemských rukou. V roce 1952 uznalo Nizozemsko právo Papuánců na sebeurčení a připravilo Západní Papuu na nezávislost. V květnu 1961 byla zvolena Rada Nové Guineje, první papuánský parlament, který měl za úkol zajistit úplnou nezávislost do roku 1971. Indonésie však hodlala získat Západní Papuu diplomatickou i vojenskou cestou. Dne 18. prosince 1961 byli indonéští parašutisté vysazeni v Západní Papui. Spojené státy americké, ze strachu že se Indonésie stane komunistickou zemí, přiměly Nizozemsko k tomu, aby vydalo Západní Papuu Indonésii.

Dne 21. září 1962 ratifikovala OSN dohodu mezi Nizozemskem a Indonésií (New York Agreement), ve které bylo mimo jiné dohodnuto:

  • Nizozemsko předá správu nad Západní Papuou do rukou UNTEA (United Nations Temporary Executive Authority) 1.10.1962
  • UNTEA předá správu nad Západní Papuou do rukou Indonésie 1.5.1963
  • Do konce roku 1969 Indonésie zorganizuje referendum, ve kterém se všichni dospěli obyvatelé Západní Papuy budou moci rozhodnout pro samostatnost, nebo pro existenci v rámci Indonésie.

1969 Indonésie zorganizovala „Akt svobodné volby“ (Parapura Act, Act of free choice) ve kterém asi 1054 obyvatel Západní Papuy (po zastrašování[zdroj?] či úplatcích)[zdroj?] volilo pro existenci Západní Papuy v rámci Indonésie. Počet obětí genocidy organizované Indonéskou vládou na Papuánském obyvatelstvu (asi 1.3 milionu obyvatel) se odhaduje na 100.000 - 150.000.[zdroj?] V rámci Indonéského přesídlovacího programu (a taky ilegálně) bylo do Západní Papuy přestěhováno zhruba 1.2 milionu většinou muslimských obyvatel Jávy a Sumatry. Původní obyvatelstvo (většinou animistické a křesťanské) je marginalizováno. Jakarta anektovala Papuu po sporném a zřejmě zmanipulovaném referendu v roce 1969. Od té doby tam udržuje silné vojenské a policejní síly, které snadno potlačují slabě vyzbrojené separatisty. Situace tam připomíná Východní Timor. Zakázaný symbol separatistů, tzv. Papuánská ranní hvězda.

V roce 2000 Papua získala zákonem „Speciální autonomii“. Tento pokus o řešení situace však selhal. Zákon nebyl dostatečně implementován ve prospěch domorodého obyvatelstva.

V roce 2003 byla přes protesty domorodého obyvatelstva a přes „Zákon o speciální autonomii“ provincie Západní Papua rozdělena na dvě části.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]