Anuradhápura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Posvátné město Anurádhapura
Světové dědictví UNESCO
Anurádhapura
Anurádhapura
Smluvní státSrí LankaSrí Lanka Srí Lanka
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iii, vi
Odkaz200 (anglicky)
Oblast1982
Zařazení do seznamu
Zařazení(neznámé zasedání)

Anuradhápura[1] je starobylé město na Srí Lance, jehož počátky sahají až do 4. století př. n. l.. Po nějaké době se na dlouhá století stalo toto město centrem politického i náboženského života celého ostrova. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou srílanskou archeologickou lokalitu.

Od roku 1982 je Anurádhapura součástí světového dědictví UNESCO.

Výkopy[editovat | editovat zdroj]

Na místě proběhly různé vykopávky, které začaly v letech 1884-1886 Stephen Montagu Burrows.

Podle datování uhlíku byly vykopané ruiny z 10. století před naším letopočtem.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Anuradhapura je obsluhován železnicí a dálnicemi. Northern železniční trať spojující Anuradhapura s Colombo , Jaffna a Kankesanthurai . Železniční stanice Anuradhapura je městská železniční brána s hlavními službami, jako jsou Yal Devi a Uttara Devi .

Existuje řada autobusových linek procházejících Anuradhapurou z Colomba do severní provincie. Některé z nich jsou 04, 15, 57, 87 atd.

Anuradhapura je centrální město na Srí Lance. Je přímo spojen po silnici s velkým počtem velkých měst na ostrově. Po silnici je napojen na Vavuniya, Dambulla, Matale, Puttalam, Trincomalee, Jaffna, Kurunegala a Kandy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 14, 123. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]