Sigiriya

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Starověké město Sigiriya
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státSrí LankaSrí Lanka Srí Lanka
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iii, iv
Odkaz202 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1982 (6. zasedání)

Sigiriya, též Sigirija nebo Lví skála[1] je skalní pevnost a archeologické naleziště na Srí Lance. Nachází ve Střední provincii, přibližně 150 km severovýchodně od Kolomba. Přírodní dominantou lokality je sopečný komín s plochým vrcholem vysoký 180 m. Díky své historické hodnotě byla oblast v roce 1982 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Celá oblast je častým cílem turistů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jádro naleziště tvoří pozůstatky palácového komplexu, který vznikl v 5. století za vlády krále Kassyapa (477–495). Nachází se zde také velké množství nástěnných maleb a pozůstatky rozlehlých zahrad. Zhruba v polovině výše byly pod skalním převisem zhotoveny fresky převážně žen s odhalenými ňadry (oblačných dívek), které jsou dnes přístupné po ocelovém točitém schodišti. Podle nápisu bylo původně 500 těchto kreseb, které se nápadně podobají freskám v Adžantě. Dnes je jich stále k vidění 22, částečně restaurovaných v 70. letech 20. století.

Výskyt v literatuře[editovat | editovat zdroj]

Ruiny pevnosti Sigirija a okolní rozlehlé zahrady jsou ústředním motivem románu Rajské fontány od britského spisovatele Arthura C. Clarkea. V knize se skalní pevnost Sigirija jmenuje Jakkagala a nachází se na fiktivním ostrově Taprobané, který se však téměř zcela shoduje se současnou Srí Lankou.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pevnost v oblacích nebo palác neřesti: K čemu sloužila Lví skála na Srí Lance?. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2021-12-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]