Kolombo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: poručík Columbo – fiktivní postava ze seriálu Columbo..
Kolombo
කොළඹ
கொழும்பு
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1 m n. m.
Časové pásmo UTC+5:30
Stát Srí Lanka Srí Lanka
Kolombo
Kolombo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 37,31 km²
Počet obyvatel 752 993 (2011)
Hustota zalidnění 20 182,1 obyv./km²
Správa
Starosta Mohommad Muzammil
Oficiální web www.cmc.lk
Telefonní předvolba 011
PSČ 0xxxx
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stúpa v Kolombu

Kolombo (sinhálsky කොළඹ [kolamba], tamilsky கொழும்பு, anglicky Colombo) je největší město, kulturní, průmyslové a komerční centrum ostrovního státu Srí Lanka. Leží na západním pobřeží ostrova a je přilehlé k městu Šrí Džajavardanapura Kotte. Kolombo je také administrativní centrum Západní provincie a centrum okresu Kolombo.

Kolombo je rušné město, kde se mísí moderní architektura s koloniálními budovami z dob Britského impéria. Počet obyvatel dosahuje 752 993. Bývalo politickým hlavním městem než ho v roce 1978 nahradilo Šrí Džajavardanapura Kotte.

Díky jeho velkému přístavu a výhodné poloze bylo známo antickým obchodníkům již před 2 000 lety. Hlavním městem ostrova se stalo po připojení k Britskému impériu v roce 1815 a status hlavního města mu byl ponechán i po získání nezávislosti v roce 1948. Po odebrání statusu hlavního města začalo být město koncipováno jako komerční centrum Srí Lanky.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název Kolombo byl poprvé zaveden Portugalci v roce 1505, bylo přejaté ze sinhálského názvu Kolon thota – přístav na řece Kelani. Další možností je význam Kola-amba-thota – přístav s listnatými mangovníky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přístav byl znám již Řekům, Peršanům, Římanům, Arabům a Číňanům před více než 2 000 roky. Cestovatel Ibn Battúta, který ostrov navštívil ve 14. století jej nazval Kalanpu.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]