Columbo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Columbo
Poručík Columbo (1973)
Poručík Columbo (1973)
Základní informace
Žánrdetektivní
Formátseriál
NámětRichard Levinson
William Link
HrajíPeter Falk
Země původuUSAUSA Spojené státy
Jazykangličtina
Počet řad10
Počet dílů69 (seznam dílů)
Obvyklá délka70–95 minut
Produkce a štáb
DistributorNBCUniversal Syndication Studios
Premiérové vysílání
StaniceNBC a American Broadcasting Company
Vysíláno1968 2003
Columbo na ČSFD, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Columbo (čte se „kolombo“) je americký televizní seriál s detektivní zápletkou. Hlavní roli Columba – poručíka LAPD, losangeleského policejního oddělení – hraje Peter Falk. Za roli poručíka Columba získal Peter Falk čtyřikrát cenu Emmy (v letech 1972, 1975, 1976 a 1990) a Zlatý glóbus (v roce 1973). Do roku 1978 se jednalo o jeden z nejpopulárnějších televizních seriálů vůbec. Kromě toho byl také jeden z nejdražších na výrobu.[1][2] V českém znění dabují Columba Dalimil Klapka a Petr Haničinec. V Československé televizi byl v začátcích uváděn pod názvem Colombo (místo písmene U písmeno O).

Seriál přesně dodržuje časovou kontinuitu událostí – téměř každý díl začíná v místě, kde se stal zločin a pachatel je známý hned od začátku. Je natočen ve stylu obráceného detektivního příběhu (howcatchem). První film vznikl v roce 1968 (Vražda na předpis). Poslední epizoda byla odvysílána v roce 2003 (Columbo má rád noční život). Seriál se natáčel po dobu 35 let.[3] Po dvou pilotních epizodách v letech 1968 a 1971 se premiérově vysílal na stanicích NBC (v letech 1971 až 1978) a ABC (od roku 1989 do roku 2003). Obletěl celkem 44 zemí.[4][5] Na české obrazovky se dostal poprvé v letech 1975 až 1979 pod názvem Inspektor Colombo s náhodným 12dílným výběrem. V roce 1996 se na české obrazovky opět vrátil a tentokrát už byly postupně odvysílány všechny díly.

Tvůrci a počátky[editovat | editovat zdroj]

Postavu Columba vytvořilo spisovatelské duo Richard Levinson a William Link. Inspirací se stali soudce Porfirij Petrovič z Dostojevského románu Zločin a trest a duchovní amatérský detektiv Otec Brown od spisovatele Gilberta K. Chestertona.[6][7] Jiné zdroje tvrdí, že Columbova postava je také ovlivněna inspektorem Fichetem z francouzského napínavého thrilleru Ďábelské ženy (fr. Les Diaboliques) z roku 1955.[7][8]

Postava detektiva Columba se poprvé objevila v roce 1960 v mysteriózním seriálu The Chevy Mystery Show (Enough Rope).[9] Prvním hercem, který se zhostil role Columba, byl Bert Freed.[9] Návazně na to vznikla v roce 1962 divadelní hra Prescription: Murder („Vražda na předpis“), ve které poručíka Columba ztvárnil oscarový herec Thomas Mitchell.[6][7][10] Stejně nazván byl i pilotní díl seriálu – Vražda na předpis (v originále Prescription: Murder).[11]

Princip seriálu[editovat | editovat zdroj]

Snímek ze seriálu (Dvojitý šok), Martin Landau a Peter Falk. Pozn.: seriál černobílý není

Pro seriál je typické, že divák zná zločince/vraha téměř vždy od počátku dílu. Columbo se k výsledku dopracovává pomocí analýzy, pozorování a neobvyklých otázek. Zabývá se těmi nejmenšími detaily. Zkoumá místa činu obzvláště pečlivě a obvykle se setkává se zdánlivě nedůležitými nepřímými důkazy a nesrovnalostmi, kterým jeho kolegové nepřikládají žádný význam.

Zločinci jsou převážně úspěšné nebo slavné osobnosti z tzv. lepší společnosti, např. profesí lékař, právník, inženýr, podnikatel, spisovatel, dirigent, velkoobchodník s vínem, kritik umění, šachový velmistr, vojenský důstojník, muzikant/zpěvák, herec nebo diplomat. Obvykle páchají důmyslné vraždy, předem důkladně promyšlené tak, že si při nich zajistí zdánlivě neprůstřelné alibi. Poručíkovi navíc kladou falešné stopy, aby odvrátili podezření od sebe samých. Spletitou manipulací se snaží detektiva přesvědčit, že se v inkriminovanou dobu nemohli nacházet na místě činu. Protože jsou si precizností svého zločinu velmi jistí, zpočátku jsou k poručíkovi přátelští a laskaví. Jednají s Columbem často až povýšeně. Jsou přesvědčeni o tom, že je nemůže ohrozit zdánlivě neohrabaný policista v pomačkaném baloňáku. Ochotně odpovídají na jeho všetečné otázky a často mu nabízejí i pomoc s případem (očekávají, že díky tomu budou ihned vyškrtnuti ze seznamu podezřelých). Občas jim to navrhne sám Columbo, se záměrem dostat se k vrahovi ještě blíž, aby ho „přesvědčil“ o tom, že případ nemůže uzavřít, neboť na něm pořád něco nesedí. Za touto „přátelskou“ spoluprací se skrývá jediné, snaha pachatele znejistit, aby ztratil pevnou půdu pod nohama a nakonec se sám dalšími chybami usvědčil. Je to Columbova oblíbená a osvědčená taktika; na pachatele neustále dotírá, znervózňuje ho a snaží se ho přesvědčit, že není příliš inteligentní ani schopný vyšetřovatel, pročež ho vrah obvykle fatálně podcení, udělá zásadní chybu a dá mu do ruky klíčový důkaz.

Odlišné epizody[editovat | editovat zdroj]

 • S dýkou v mysli (1972) – poručík vyšetřuje vraždu v Londýně, poprvé mimo území Spojených států.
 • Rozbouřené vody (1975) – Columbo se objeví hned na začátku dílu, ve kterém se dostane do kontaktu s budoucím vrahem ještě dřív, než dojde k vraždě. Díl se odehrává na výletní lodi cestou do Acapulca.
 • Zapomenutá dáma (1975) – poručík zde nezatkne pachatele, když se dozví, že mu zbývá jen pár týdnů života.
 • Smrt v aréně (1976) – vyšetřování se odehrává v Mexiku.
 • Poslední pocta komodorovi (1976) – totožnost vraha se divák dozví až na konci epizody.
 • Jak vytočit vraždu (1978) – vražda je spáchána bez přítomnosti pachatele pomocí psů.
 • Planý poplach (1990) – vražda je zpočátku zfalšovaná kvůli popularitě pánského časopisu, o čemž poručík nemá tušení. V závěru epizody však dojde ke skutečnému zločinu.
 • Odpočívejte v pokoji, paní Columbová (1990) – pachatelovi jde primárně o osobní pomstu poručíkovi. Díl obsahuje flashbacky.
 • Není čas na umírání (1992) – Columbo zde nevyšetřuje vraždu, nýbrž únos, a pachatel nepochází z vyšší společnosti. Poručík se na scéně objevuje už na začátku dílu.
 • Vrabec v hrsti (1992) – pachatel zde zabije nesprávnou oběť a později je sám zavražděn.
 • Ve hře je všechno (1993) – v tomto díle Columbo propustí komplice výměnou za přiznání hlavního podezřelého, který v průběhu dílu poručíka svádí.
 • Columbo v přestrojení (1994) – Columbo část dílu stráví v přestrojení; kromě vražd se zde hledá i ukrytý lup ze staré loupeže. Pachatel je odhalen až na konci dílu.
 • Columbo má rád noční život (2003) – vrah nepochází z vyšší společnosti a soundtrack epizody tvoří moderní taneční hudba.

Poručík Columbo[editovat | editovat zdroj]

Poručík Columbo se narodil v New Yorku a zde i vyrůstal – v italské čtvrti vzdálené nedaleko od čínské čtvrti (Chinatown). Pochází z velké rodiny s italskými předky, má pět bratrů a jednu sestru. Umí plynule italsky, jak předvedl například v epizodě Smrt bere Jackpot (1991). Během korejské války bojoval v armádě a poté se přihlásil k newyorské policii. Později se odstěhoval do Los Angeles. Zde pracuje u místní policie v oddělení vražd. Columbo je ženatý (viz Paní Columbová). Nic se neví o jeho potomcích, ani to, zda vůbec nějaké má.[2][3][12] V díle To je vražda, řeklo portské (1973) poručík večeří s pachatelem, načež se měla ukázat i paní Columbová. Na následný dotaz u stolu, proč tu není i jeho paní, odpoví, že nesehnali hlídání pro děti. Naproti tomu v díle Odpočívejte v pokoji, paní Columbová (1990) se při rozhovoru s pachatelem poručík zmíní, že žádné děti nemá.

Typické znaky[editovat | editovat zdroj]

K neodmyslitelným znakům poručíka Columba patří především velmi prosté ošacení a neuhlazená vizáž (pomačkaný baloňák, jednoduchá černá či tmavě modrá kravata, hnědé značně ochozené boty s podpatkem a taktéž rozcuchané vlasy). Ve všech epizodách, až na některé výjimky, vystupuje pořád stejně oblečený. Slavný béžový baloňák byl skutečným majetkem Petera Falka. Koupil jej asi dva roky před natáčením v New Yorku za 15 dolarů, když ho překvapil silný déšť. V původním baloňáku točil Falk údajně až do roku 1989. Umolousané růžovošedé sako a zbytek oblečení pochází taktéž z Falkova šatníku.[3][12]

Baset, čtyřnohý mazlíček poručíka Columba. Od 10. dílu seriálu doprovází detektiva při výpravách během vyšetřování. Dostal nevšední jméno Pes.

K typické činnosti poručíka patří neustálé kouření či jen držení doutníku (často ho drží v ruce či v ústech nezapálený – vyhaslý). Columbo kouří různé levnější značky doutníků, ale často se též dostane ke kvalitním kubánským, které mu věnují samotní zločinci. Ve skutečnosti Peter Falk kouřil spíše cigarety. Při natáčení Falk doutník často sháněl na poslední chvíli u někoho od štábu (proto poručíka vidíme kouřit více druhů doutníků).[3][12]

Dále ho běžně „doprovází“ často zlobící postarší automobil – šedý Peugeot 403 kabriolet se státní poznávací značkou 044-APD (během vysílání na stanici NBC) nebo 448-DBZ (od vysílání na stanici ABC). Poručíkův vůz je v dost žalostném stavu – znatelně otřískaný, poškrábaný lak, věčně něco vrže nebo skřípe (dveře, brzdy). V jednom díle si poručík při jízdě neúspěšně nasazuje rozbité zpětně zrcátko na předním skle. Myté jako by auto nikdy nebylo. Nejen, že se o své auto kdovíjak nestará, přestože ho má velmi rád, Columbo není ani ukázkový řidič. O tom svědčí dvě epizody Smrt v aréně a Předveď dokonalou vraždu, ve kterých se svým vozem nabourá.[3][12][13]

Místy mu při svých cestách během vyšetřování dělá společnost líný pes (baset) jménem Pes, poprvé se objevil v 10. díle (Etuda v černém). Ten obvykle v jeho „vraku“ neochotně zůstává, což dává najevo hlasitým štěkotem, zatímco poručík svého čtyřnohého přítele uklidňuje, že se hned vrátí. Občas poručík zahrozí, že psa odveze do útulku. Roztomilý baset ho však vždy okamžitě uhrane, načež poručík sáhne do hluboké postranní kapsy baloňáku, odkud vytáhne chutný pamlsek.[3][12][14]

Je rovněž známý tím, že se neustálé drbe na čele nebo ve vlasech, otáčí se při odchodu s „ještě jednou otázkou“, půjčuje si tužku či shání zápalky. Columbo s sebou také zásadně nenosí zbraň, nemá je rád. V epizodě Není čas na umírání a na nátlak svého nadřízeného ji u sebe výjimečně má.[2][3][12]

Poručík Columbo pracuje u losangeleské policie v oddělení vražd. Na snímku z roku 1976 je původní ústředí LAPD v Parker Center sloužící v letech 1954 až 2009, které se občas mihne v záběru (např. v epizodě V nouzi poznáš přítele)

Poručík má strach z výšek a stejně tak z létaní. Dobře se necítí ani na lodích, na nichž mívá mořskou nemoc. Možná proto v díle Rozbouřené vody nazývá obrovskou výletní loď „člunem“, což se vůbec nezamlouvá hrdému kapitánovi a zbytku posádky. Columbo je alergik, puntičkář a bývá hodně zapomnětlivý (především nemá paměť na čísla). Proto si vše raději zapisuje do bločku, který ale věčně hledá po kapsách, neboť nikdy neví, kam si ho naposledy založil (někdy ho zapomene úplně). Podobně na tom byl i herec Peter Falk, který často ztrácel kupříkladu klíče od auta, proto ho po natáčení odvezl domů většinou někdo ze štábu. V epizodách poručík o sobě dále prozradil, že má rád kulečník, vaření, slovní hříčky, kuželky, westerny, italskou operu, Straussovy valčíky a jeho oblíbeným jídlem je chilli s krekry (maso se zeleninou a pálivou paprikou).[2][3][12]

Spolupráce se Stevenem Spielbergem[editovat | editovat zdroj]

Část nezaměnitelných vlastností poručíka Columba byla výsledkem spolupráce Petera Falka se Stevenem Spielbergem, která se zasloužila o úspěšný start seriálu.[2][3][12]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Poručík Columbo vyřešil v seriálu 69 zločinů, přesto nebyl nikdy povýšen. Ocitl se u celkem 92 vražd (což odpovídá 1,33 vraždám na epizodu). Nejvíce obětí bylo zastřeleno, stalo se tak u celkem 38 případů.[12][15]

Záhada okolo křestního jména[editovat | editovat zdroj]

Křestní jméno poručíka Columba je neznámé. Údajně Frank, podle jednoho nejasného záběru na služební průkaz. V 21. dílu, zvaném Dvojexpozice, v čase 1 h. 5. min. 28 s., volá technik na Columba jménem Tede. Což odpovídá jménu Theodor. V originálu však technik na Columba volá zkratkou „tend“ (poručík) a chybou překladatele bylo toto slovo přeloženo jako Tedd. Podle tvůrců seriálu se detektiv s italskými předky jmenuje Philip – tak byl pojmenován v reklamní kampani automobilky Peugeot.[2][3][12][16] V českém dabingu v díle Není čas na umírání padne jméno Fred, když se o poručíkovi zmíní jeho synovec při konverzaci.

Paní Columbová, spin-off seriál[editovat | editovat zdroj]

Stejnou záhadou je i poručíkova žena, o níž Columbo velmi často mluví, přestože se v seriálu nikdy neobjevila. Nicméně si vysloužila vlastní seriál Mrs. Columbo, kde ji ztvárnila Kate Mulgrew (známá jako kapitánka lodi USS Voyager ze stejnojmenného seriálu). Tento spin-off seriál se začal natáčet v roce 1979, tedy rok po nejúspěšnější Columbově sérii. Nezískal si však mnoho příznivců a dočkal se tak pouze jedné řady a 13 epizod (1979–1980). I přes tuto skutečnost byla herečka Kate Mulgrew v roce 1980 nominována na Zlatý glóbus (nejlepší herečka v seriálu – drama).[2][3][12][17]

Skleněné oko[editovat | editovat zdroj]

Americký populární zpěvák Johnny Cash jako vrah Tommy Brown v epizodě Labutí píseň

Pozorný divák si jistě všimne, že Columbo nehýbe pravým okem a má ho vždy mírně přivřené. Jeho charakteristický „nepřítomný“ pohled není zapříčiněn pouze umem herce, Peter Falk totiž pravé oko zcela postrádal. Přišel o něj ve svých třech letech, kdy mu byl odoperován zhoubný nádor. Od té doby měl umělé – skleněné.[2][3][12]

Hostující hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Jack Cassidy si zahrál hned v několika dílech; Vražda podle knihy, Vydat nebo zemřít a Kouzelné alibi
Gene Barry si zahrál prvního zločince, vraha své ženy, v pilotním díle Vražda na předpis z roku 1968

Seznam hostujících hvězd (především zločinců), které Peter Falk (Columbo) vyšetřuje, nebo hrají vedlejší role. Řada herců si zahrála hned v několika epizodách. Shera Daneseová, druhá manželka Petera Falka, účinkovala v celkem šesti epizodách (Posvítit si na vraždu, Smrt ve sklence vína, Vražda jako autoportrét, Columbo a vražda rockové hvězdy a Vražedné stopy).

Seznam epizod[editovat | editovat zdroj]

Bylo natočeno celkem 69 dílů v 10 řadách seriálu.[18]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Columbo.

Citace ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny několikrát malý Vašek na otázku: „Jak to víš?“ odpoví: „Jsem detektiv Colombo!“.

Nominace a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Během let 1971 až 2005 si seriál vysloužil mnoho nominací a získal řadu ocenění; včetně 13 cen Emmy (celkem 39 nominací), dvou Zlatých glóbů (celkem 15 nominací), dvou Edgarových cen (celkem 4 nominace) a nominace na cenu TV Land Award v roce 2005 pro Petera Falka.[19]

Hodnocení (rank)[editovat | editovat zdroj]

Hodnocení k datu 6. 7. 2023:

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Peter Falk, biografie. www.csfd.cz [online]. [cit. 2020-12-25]. Dostupné online. 
 2. a b c d e f g h The Ultimate Lieutenant Columbo Site. www.columbo-site.freeuk.com [online]. [cit. 2020-12-25]. Dostupné online. 
 3. a b c d e f g h i j k l Columbo facts. THE COLUMBOPHILE [online]. 2017-04-11 [cit. 2020-12-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Columbo (TV Series 1971–2003) - IMDb. [cit. 2020-12-29]. Dostupné online. (anglicky)
 5. DYKE, Peter. Columbo comeback may happen as Sherlock writer 'eager' to pen new episodes. Dailystar.co.uk [online]. 2019-11-18 [cit. 2020-12-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. a b Dostoevsky, a touch of Columbo. Los Angeles Times [online]. 2003-01-28 [cit. 2020-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. a b c Zemřel herec Peter Falk alias inspektor Columbo. magazin.aktualne.cz [online]. 2011-06-25 [cit. 2020-12-26]. Dostupné online. 
 8. PRATT, Sean. Les Diaboliques | SBIFF [online]. [cit. 2020-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. a b RICHARDSON, Don. Enough Rope. [s.l.]: National Broadcasting Company (NBC) Dostupné online. Translated title: Enough Ro IMDb ID: tt0540074 event-location: null. 
 10. Prescription: Murder. www.columbo-site.freeuk.com [online]. [cit. 2020-12-29]. Dostupné online. 
 11. Columbo: Vražda na předpis / Krimi / Drama USA, 1968, 99 min. www.csfd.cz [online]. [cit. 2020-12-29]. Dostupné online. 
 12. a b c d e f g h i j k l Vše o seriálu "Poručík Columbo". www.columbo.webz.cz [online]. [cit. 2020-12-25]. Dostupné online. 
 13. Columbo's car. www.columbo-site.freeuk.com [online]. [cit. 2020-12-29]. Dostupné online. 
 14. Columbo's Dog. www.columbo-site.freeuk.com [online]. [cit. 2020-12-29]. Dostupné online. 
 15. COLUMBOPHILE. The Columbo kill count: who died, how?. THE COLUMBOPHILE [online]. 2020-10-25 [cit. 2020-12-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. COLUMBOPHILE. Was Lieutenant Columbo’s first name really Frank?. THE COLUMBOPHILE [online]. 2018-03-18 [cit. 2020-12-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. Mrs. Columbo Krimi / Mysteriózní / Drama USA, 1979, 13x60 min. www.csfd.cz [online]. [cit. 2020-12-28]. Dostupné online. 
 18. https://www.serialzone.cz/serial/columbo/epizody/
 19. "Columbo" (1971) - Awards. uk.imdb.com [online]. 2012-11-03 [cit. 2020-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 20. Columbo na csfd.cz. Dostupné online
 21. Columbo na fdb.cz. Dostupné online
 22. Columbo na serialzone.cz. Dostupné online
 23. Columbo na imdb.com. Dostupné online
 24. Columbo na rottentomatoes.com. Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]