Columbo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Columbo
Snímek ze seriálu
Snímek ze seriálu
Základní informace
Žánr detektivní
Formát seriál
Námět Richard Levinson
William Link
Hrají Peter Falk
Země původu USAUSA Spojené státy
Jazyk angličtina
Počet řad 10
Počet dílů 69 (seznam dílů)
Obvyklá délka 73 nebo 98 minut
Produkce a televizní štáb
Distributor Universal Television
Premiérové vysílání
TV stanice NBC a American Broadcasting Company
Vysíláno 1968 2003
Columbo na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Columbo je americký televizní seriál s detektivní zápletkou. Hlavní roli Columba – poručíka LAPD, losangelského policejního oddělení – hraje Peter Falk. V Československé televizi byl v začátcích uváděn pod názvem Colombo (místo písmene U písmeno O).

Seriál přesně dodržuje časovou kontinuitu událostí – každý díl začíná v místě, kde se stal zločin a pachatel je známý hned od začátku. Seriál je natočen ve stylu obráceného detektivního příběhu (howcatchem). Postava detektiva Columba se poprvé objevila v roce 1960. První film byl natočen v roce 1968. Poslední epizoda byla odvysílána v roce 2003.

Typické znaky[editovat | editovat zdroj]

K neodmyslitelným znakům poručíka patří mimo baloňáku i často zlobící postarší automobil (Peugeot 403), líný pes jménem Pes, neustálé kouření doutníku, drbání na čele, otáčení se při odchodu s ještě jednou otázkou nebo půjčování si tužky. Columbo s sebou také zásadně nenosí zbraň. Pro seriál je také typické, že divák zná zločince/vraha hned od počátku dílu, Columbo se k výsledku dopracovává pomocí analýzy, pozorování a neobvyklých otázek. Columbovou oblíbenou a osvědčenou taktikou je, že na pachatele neustále dotírá, znervózňuje ho a snaží se ho přesvědčit, že není příliš inteligentní ani schopný vyšetřovatel, pročež ho vrah obvykle fatálně podcení, udělá zásadní chybu a dá mu do ruky klíčový důkaz, kterým se sám usvědčí.

Část těchto znaků byla výsledkem spolupráce Petera Falka se Stevenem Spielbergem, která se zasloužila o úspěšný start seriálu.

Poručík Columbo vyřešil v seriálu 69 zločinů, přesto nebyl nikdy povýšen.

Křestní jméno poručíka Columba je neznámé. Údajně Frank, podle jednoho nejasného záběru na služební průkaz. V 21. dílu, zvaném Dvojexpozice, v čase 1 h. 5. min. 28 s., volá technik na Columba jménem Tede. Což odpovídá jménu Theodor. V originálu však technik na Columba volá zkratkou „tend“ (poručík) a chybou překladatele bylo toto slovo přeloženo jako Tedd.

Stejnou záhadou je i poručíkova žena, o níž Columbo velmi často mluví, přestože se v seriálu nikdy neobjevila. Nicméně si vysloužila vlastní seriál Mrs. Columbo, kde ji ztvárnila Kate Mulgrew, známá jako kapitánka lodi USS Voyager ze stejnojmenného seriálu.

Seznam epizod[editovat | editovat zdroj]

Bylo natočeno celkem 69 dílů v 10 řadách seriálu.[1]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Columbo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]