Doping

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Doping se ve sportu označuje používání látek a metod uvedených v Seznamu zakázaných látek a metod vydávaném každoročně Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Zamýšleným efektem dopingu je zejména bezprostřední zvýšení výkonu nebo urychlení regenerace při tréninku.

Látky k povzbuzení výkonu se vyskytovaly již od starověku (např. gladiátoři používali směs medu a alkoholu). Ve vrcholných sportovních soutěžích je intenzívně sledován od poslední čtvrtiny 20. století a bývá pravidelně příčinou řady skandálů.

Kvůli možnému dopingu jsou vrcholoví sportovci povinni ihned po skončení soutěží odevzdávat vzorky moči k analýze, případný pozitivní výsledek testu vede zpravidla k diskvalifikaci sportovce ze soutěže a k odebrání medaile a jiných ocenění.

Dopingové látky a metody (Mezinárodní olympijský výbor a lékařská komise)[editovat | editovat zdroj]

  • užití dalších dopingových metod:
    • krevní doping
    • farmakologické, chemické a fyzikální manipulace

Dále jsou definovány látky a skupiny látek, které podléhají jistým omezením (alkohol, kanabinoidy, lokální anestetika, kortikosteroidy a beta-blokátory).

Při nemoci je možno léčit léky, které obsahují dopingové látky, ale sportovec nesmí začít trénovat nebo dokonce nesmí nastoupit na závod, dokud látka z těla nezmizí. Lze však ze zdravotních důvodů získat výjimku (TUE) a závodit se zakázanou látkou.[1]

U anabolických steroidů, hormonů a diuretik může jejich užívání dopingový komisař kontrolovat po celý rok.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.dailymail.co.uk/news/article-3787665/Anti-doping-bosses-ALLOWED-Williams-sisters-gymnast-Simone-Biles-banned-substances.html - Russian hackers attack World Anti-Doping Agency in revenge for the country's Olympic ban 'and accuse Simone Biles and the Williams sisters of taking banned substances'

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]