Kanabinoid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kanabinoidy (z lat. Cannabiskonopí) jsou látky, vyskytující se v přírodě nejen v rostlinách konopí (Cannabis), byly zjištěny i v mateřském mléce savců, včetně člověka.[zdroj?!] Zatím jich bylo objeveno přes 100 druhů. Mezi nejvýznamnější patří tetrahydrokanabinol (THC), kanabidiol (CBD), kanabinol (CBN) a kanabichromen (CBC).

Systém jejich využívání živými organismy se nazývá kanabinoidní systém. Tento systém existuje již přes 600 miliónů let a vyvinul se v dávných dobách ještě před příchodem dinosaurů. Neustále se vyvíjí a je přítomný ve všech vyšších živočišných druzích. Kanabinoidní systém má klíčový vliv na celou řadu životních funkcí včetně rozmnožování a také příjmu potravy.

Vědecké práce provedené v posledních letech poukazují na to, že se kanabinoidní receptory nacházejí v centrální nervové soustavě a mnoha periferních tkáních včetně imunitního, reprodukčního a zažívacího systému, v sympatetických gangliích, hormonálních žlázách, tepnách, plicích a srdci, v oku a v kostech, zažívacím ústrojí a v pokožce. Předpokládá se, že se tento seznam v příštích letech ještě rozšíří a tím se i otevře cesta k výzkumu léčebných účinků kanabinoidů u dalších nemocí.

V minulosti byl hlavní důraz kladen na klinický výzkum účinnosti kanabinoidů pro léčení chronické bolesti a nervových poruch, ale dnes se již zkoumají i jejich účinky na léčbu nádorových onemocnění a chorob souvisejících s poruchami imunitního systému jako revmatoidní artritida, cukrovka, lupénka, roztroušená skleróza[1] apod. Kanabinoidy mají [2] antioxidační a neuroprotektivní vlastnosti využitelné při mírnění průběhu neurodegenerativních onemocnění jako je Parkinsonova nemoc[3] a Alzheimerova choroba.[4] Další potenciál se skrývá v možnosti využití kanabinoidů pro léčbu alkoholové a drogové závislosti, deprese,[5] posttraumatické stresové poruchy (PTSD),[6]schizofrenie[7] a fibromyalgie.[8] Kanabinoidy mají velký potenciál významně zmírňovat symptomy chronických zánětlivých střevních onemocnění (IBD) jako je Crohnova nemoc a Ulcerózní kolitida.[9] Kanabinoidy jsou prakticky jediný účinný lék k neinvazivní léčbě glaukomu (zelený zákal).[zdroj?!] Pomáhají též ke vstřebávání vzduchově-kapalinových kolekcí v mozkových plenách při pooperačních a poúrazových stavech.[zdroj?!] Studie ukazují, že kanabinoidy dokáží zpomalovat vývoj rakovinných buněk, bránit tvorbě nových, případně zabíjet již existující.[10] [11] [12] [13]

Syntéza a dekarboxylace[editovat | editovat zdroj]

Prvním kanabinoidem, který rostlina konopí produkuje je kyselina kanabigerolová (CBGa), ze které jsou syntetizovány karboxylové kyseliny THCa, CBDa, CBCa a z nich dekarboxylací vznikají THC, CBD, CBC.[14] Z CBGa také dekarboxylací vzniká CBG. Dekarboxylace probíhá časem přirozeně nebo je možné proces urychlit použitím teplot kolem 100 °C.[15] THC dále za přístupu kyslíku časem degraduje a mění se v CBN.[16]

Popis funkce endokanabinoidního systému[editovat | editovat zdroj]

V našem těle existuje vitálně důležitý systém, v jehož rámci působí účinné látky, které si náš organismus vyrábí přirozenou cestou a které je možno nahradit látkami obsaženými v konopí.

Tělo si vyrábí látky zvané endokanabinoidy, které se vážou na kanabinoidní receptory a jejich prostřednictvím působí na organismus. Tyto receptory nacházíme v různých orgánech i v kůži, ale především jsou koncentrované v mozku, ovšem mimo těch oblastí mozku, které jsou zodpovědné za respirační a kardiovaskulární funkce. Proto u léků na bázi kanabinoidů nehrozí riziko respiračních a kardiovaskulárních poruch, které jsou u řady jiných léků běžným vedlejším účinkem.

Jednou z látek, které se na výše zmíněné receptory vážou, je endokanabinoid anandamid. Anandamid poprvé izoloval Doc. RNDr. Lumír Ondřej Hanuš, DrSc. (nar. 1947), když působil na Hebrejské universitě v Jeruzalémě v roce 1992.

Proč je endokanabinoidní systém tak důležitý?[editovat | editovat zdroj]

Výsledky funkce kanabinoidních receptorů s léčebným přínosem zahrnují analgezii, uvolňování svalů a spazmů, imunosupresi, protizánětlivý účinek, protialergický účinek, zlepšení nálady, stimulaci chuti k jídlu, antiemetický účinek, snížení nitroočního tlaku, bronchodilataci, neuroprotektivní a antineoplastický (protinádorový) účinek.

Endokanabinoidy mají ve srovnání s fytokanabinoidy získanými z konopí rozdílné chemické složení, ale působí podobně. Proto je možné vyrovnávat nedostatek těchto látek vyráběných přirozenou cestou v našem těle dodáním kanabinoidů z konopí. To také zjednodušeným způsobem vysvětluje léčebné působení konopí na celou řadu nemocí.

Endokanabinoidy zajišťují celou řadu životně důležitých funkcí včetně imunitního systému a regulují příjem potravy. Napomáhají organismu vyrovnávat se s fyziologickým, biochemickým i psychickým stresem, kterému je člověk vystavován okolím. Mají pozitivní vliv na schopnost člověka učit se novým poznatkům a vyrovnávat se s nimi. Endokanabinoidy podobně jako imunitní systém chrání organismus proti útokům na bázi proteinů.

Tyto látky nás také chrání proti nadměrné protizánětlivé reakci organismu způsobené akumulací volných radikálů v průběhu života, což je příčinou vzniku mnohých tzv. civilizačních nemocí postihujících především stárnoucí populaci. Hladinu endokanabinoidů v organismu můžeme stimulovat zvýšeným příjmem esenciálních mastných kyselin (omega 3 a 6), které najdeme v ideálním poměru pro lidský organismus např. v konopném oleji. Pokud je deficit již příliš velký, je možné pokusit se nahradit chybějící endokanabinoidy jejich přírodní obdobou z konopí. Synteticky vyráběné kanabinoidy se příliš neosvědčují, protože kanabinoidy na organismus působí v synergii (všechny společně) a pouze v rostlině je najdeme v přirozené kombinaci potřebné k tomu, aby se projevil jejich plný léčebný účinek.

Vědci z německého Institutu molekulární psychiatrie při Bonnské univerzitě přišli na konci roku 2012 s vysvětlením, podle kterého aktivace endokanabinoidního systému dokáže v mozku spustit jakousi antioxidační čistku, která nejen odstraňuje poškozené a nemocné buňky, ale je též zodpovědná za určitý stimul při produkci buněk nových. Bylo také dokázáno, že kanabinoidy pozitivně stimulují organely zvané mitochondrie, které vyrábí energii a jsou nezbytné pro fungování takřka všech tělesných buněk. Vyskytují se nejvíce v místech s velkým energetickým nárokem – tedy i v mozku.[17]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. HORNBY, Paul. Standardized cannabis in multiple sclerosis: a case report. Cases Journal [online]. 2010-01-06. Roč. 2010. Dostupné online. DOI 10.1186/1757-1626-3-7. (anglicky) 
 2. HAMPSON, A.J.; AXELROD, J.; GRIMALDI, M. US Patent 6,630,507 - Cannabinoids as antioxidants and neuroprotectants. [s.l.]: Google Patents, 2003. Dostupné online. ((anglicky)) 
 3. ZÁBRANSKÝ, T.; HANUŠ, LO. Využití látek z konopí v současné medicíně. S. 406–20. Konopí a konopné drogy: adiktologické kompendium [online]. Grada Publishing [cit. 2016-09-21]. Roč. 2008, s. 406–20. Dostupné online. 
 4. GONZÁLEZ-NARANJO, P. Cannabinoid agonists showing BuChE inhibition as potential therapeutic agents for Alzheimer's disease. European Journal of Medicinal Chemistry. Roč. 2014, čís. 73, s. 56–72. Dostupné online. DOI 10.1016/j.ejmech.2013.11.026. ((anglicky)) 
 5. DENSON, T.F.; EARLEYWINE, M. Decreased depression in marijuana users. Addictive Behaviors. Roč. 2006, čís. 31, s. 738–742. DOI 10.1016/j.addbeh.2005.05.052. PMID 15964704. ((anglicky)) 
 6. AKIRAV, I. Targeting the endocannabinoid system to treat haunting traumatic memories. Frontiers in Behavioral Neuroscience. Roč. 2013, čís. 7. Dostupné online. DOI 10.3389/fnbeh.2013.00124. ((anglicky)) 
 7. POTVIN, Stéphane. Schizophrenia Research and Treatment. Roč. 2013. DOI 10.1155/2013/543842. 
 8. ANSON, Pat. Marijuana Rated Most Effective for Treating Fibromyalgia. National Pain Report [online]. 2014-04-21. Dostupné online. (anglicky) 
 9. NAFTALI, Timna. Cannabis Induces a Clinical Response in Patients With Crohn's Disease: A Prospective Placebo-Controlled Study. Clinical Gastroenterology and Hepatology. Roč. 2013, čís. 11, s. 1276–1280. Dostupné online. DOI 10.1016/j.cgh.2013.04.034. ((anglicky)) 
 10. BAR-SELA, G. The medical necessity for medical cannabis: prospective, observational study evaluating the treatment in cancer patients on supportive or palliative care. In: Evidence-based Complementary and Alternative Medicine. [s.l.]: [s.n.], 2013.
 11. LIU, W.M. Enhancing the activity of cannabidiol and other cannabinoids in vitro through modifications to drug combinations and treatment schedules. Anticancer Research - International Journal of Cancer Research and Treatment. Roč. 2013, čís. 33, s. 4373–4380. Dostupné online. PMID 24123005. 
 12. SCOTT, K.A. The Combination of Cannabidiol and Δ9-Tetrahydrocannabinol Enhances the Anticancer Effects of Radiation in an Orthotopic Murine Glioma Model.. Molecular Cancer Therapeutics. Roč. 2014. DOI 10.1158/1535-7163.MCT-14-0402. PMID 25398831. 
 13. ARMSTRONG, J.L. Exploiting Cannabinoid-Induced Cytotoxic Autophagy to Drive Melanoma Cell Death.. The Journal of investigative dermatology. Roč. 2015. DOI 10.1038/jid.2015.45. PMID 25674907. 
 14. Cannabinoid Profile: Cannabigerolic Acid (CBGa) [online]. [cit. 2015-10-22]. Dostupné online. 
 15. Dekarboxylace konopí [online]. [cit. 2015-10-22]. Dostupné online. 
 16. Cannabinoid Profile: Cannabinol (CBN) [online]. [cit. 2015-10-22]. Dostupné online. 
 17. HURÝSEK, Lukáš. Kanabinoidy zpomalují stárnutí mozku a pomáhají při degenerativních onemocněních. Legalizace. Roč. 2013, čís. 20, s. 36–37. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]