Bhútánský ngultrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Bhútánský ngultrum je měnou asijského království Bhútán. Jeho ISO 4217 kód je BTN. 1 ngultrum je rozdělen na 100 chhetrum.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Začátky platebního systému v Bhútánu jsou zajímavé. Před používáním mincí a bankovek jako platebního prostředku se používaly tradiční systémy směnného obchodu.

Platilo se například: rýží, máslem, masem, sýrem, vlnou a dalšími pro nás neuznávanými platidly.

Mince jako platidla se začínaly používat na konci 18. století v provedení stříbrném, měděném nebo bronzovém. Byly používány k malým nákupům. Tyto mince nesly pojmenování Ma-trum či Chhe-trum. Byly raženy spíše místními vládci než centrální vládou.

Produkce mincí pokračovala do 20. století pod vládou prvního krále Druk Gyalpo Ugyen Wangchucka (1907-1926), kdy se zvyšovala jejich kvalita za druhého krále Druk Gyalpo Jigme Wangchucka (1926-1952). Tento panovník zahájil ještě lepší a výraznější ražby mincí. Začaly se konečně v letech 1928/29 používat jako platební prostředek pro placení v hotovosti. Jejich oblíbenost mezi lidmi velice rostla. Razily se ve dvou formách. Ve formě stříbrné a měděné.

Za vlády třetího Bhútánského krále Druk Gyalpo Jigme Dorji Wangchucka (1952/1972)země začala více ekonomicky sílit a začaly se razit stříbrné mince a dokonce i niklové. V roce 1968 byla vytvořena Bhútánská národní banka, která měla zahájit a dokončit plnohodnotnou monetizaci Bhútánu. Doposud se vedle mincovního obchodu používal hojně směnný obchod.

Vznik Ngultrumu[editovat | editovat zdroj]

Peněžní reforma z roku 1974 za vlády krále Druk Gyalpo Jigme Singye Wangchucka ve spolupráci s Ministerstvem financí Bhútánu posloužila k vytvoření prvních bhútánských bankovek. Nové bankovky se začaly nazývat Ngultrum.