BauMax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o zaniklé rakouské společnosti. O společnosti, která v České republice nově provozuje prodejny bauMax, pojednává článek BM Česko.
BauMax
Logo
Logo
Všebořice, Baumax.jpg
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1976
Datum zániku2015
Adresa sídlaKlosterneuburg, Rakousko
Charakteristika firmy
Oblast činnostimaloobchod
Identifikátory
ISINAT0000629639
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Státy, kde dříve působila společnost bauMax (světle zelená - do konce roku 2014 ; tmavě zelená - do konce roku 2016)

Baumax byla rakouská akciová společnost provozující obchodní řetězec se zbožím pro dům a zahradu. Společnost byla založena v Klosterneuburgu v roce 1976 Karlheinzem Esslem seniorem.[1]

Vznik a rozvoj[editovat | editovat zdroj]

První obchod společnost otevřela ve štýrském Kindbergu, tehdy ještě pod názvem Hobbymax.[1] V roce 1978 následoval první bauMax v Mauthausenu. V polovině roku 1980 byla společnost lídrem na rakouském trhu. Tehdy společnost plánovala vstoupit na bavorský trh, ale Karlheinz Essl a jeho syn Martin na přelomu 80. a 90. let 20. století plán přehodnotili vzhledem k rozpadajícímu se východnímu bloku a pádu železné opony. Společnost viděla svou šanci v expanzi do nově demokratických zemí. V roce 1992 byly otevřeny první obchody v bývalém Československu a Maďarsku, o dva roky později na Slovensku. Řetězce bauMaxu byly jedny z prvních komerčních společností, které se rozšířily do zemí bývalého východního bloku. Na vrcholu této expanze v roce 2010 společnost ovládala 160 obchodů s přibližně 9000 zaměstnanci v devíti zemích, zejména v Rakousku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku a Turecku.[1] V České republice měla obchody 3× v Praze (největší v Michli), v Hradci Králové, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Chomutově, Ústí nad Labem, Liberci, Mladé Boleslavi, Pardubicích, Jihlavě, Brně, Olomouci, Zlíně, Frýdku-Místku, Mostě, Kladně, Přerově, Táboře a ve Znojmě.

Krize a pád[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 dosáhla firma obrat 1,13 miliardy EUR. Její plány zastavila finanční krize, expanze do zemi východní Evropy společnost finančně vysilovala[2] a zisky nedosahovaly očekávaných výsledků. Z těchto důvodů se v následujících letech společnosti nedařilo udržet pozici lídra na trhu a nakonec z finančních důvodů opustila trhy v Rumunsku a v Bulharsku,[3] v Turecku, Chorvatsku[4] a v Maďarsku. V roce 2014 prohloubila svou ztrátu jen v České republice na 562 miliónů korun.[2] Na konci roku 2015 společnost vlastnila 105 prodejen v Rakousku, České republice, Slovensku a ve Slovinsku, které převzal nový strategický investor. Tím je jednak německá společnost OBI, která převzala dvě třetiny obchodů,[2] a polská Merkury Market. Pod rakouskou značkou BauMax byly obchody v provozu do konce října roku 2015.[5] V únoru 2016 se prodejny BauMax znova otevřely pod stejnou značkou, ale s jiným majitelem – polským Merkury Market působícím v Česku pod BM Česko s.r.o. Čtyři prodejny byly přeměněny v OBI, a to v Jihlavě, Brně, Zlíně a v Přerově. Zavřené zůstaly prodejny v Liberci a Ostravě - Rudné. Značka Baumax byla zachována pouze v České republice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]