Datart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
DATART
Logo
Logo
Prodejna DATART v Brně v nákupním centru Vaňkovka
Prodejna DATART v Brně v nákupním centru Vaňkovka
Základní údaje
Datum založení 1990
Zakladatelé Pavel Sláma
Pavel Bádal
Petr Soukup
Charles Butler[1]
Sídlo Zlín, Česká republika
Adresa sídla

HP TRONIC Zlín, spol. s.r.o. náměstí Práce 2523

760 01 Zlín
Charakteristika firmy
Oblast činnosti maloobchod
Produkty elektronika, domácí elektro
Obrat 9,9 mld. Kč (2019)
Mateřská společnost HP TRONIC Zlín, spol. s.r.o.
Identifikátory
Oficiální web www.datart.cz
IČO 49973053
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Prodejna Datart v Praze - Chodov

DATART je český a slovenský maloobchodní prodejce zaměřený na spotřební elektroniku. Na trhu působí od roku 1990. Prodejní řetězec tvoří více než 100 kamenných prodejen v Česku a 16 prodejen na Slovensku a český i slovenský e-shop. DATART má vlastní distribuční centrum[2] a unikátní DATART dopravu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost DATART byla založena v roce 1990 Pavlem Slámou, Pavlem Bádalem, Petrem Soukupem a Charlesem Butlerem.[1] Zpočátku se soustředila na dovoz a velkoobchodní prodej spotřební elektroniky a nahrávatelných nosičů (CD, VHS, MD). Jednou z původních aktivit byl i provoz půjčovny CD a VHS nosičů v prostorách Paláce kultury (dnešní Kongresové centrum Praha.)

30. září 1992 byl zahájen maloobchodní prodej v prvním zkušebním obchodě, který byl dočasně umístěn v pražském paláci Perla. V roce 1993 byla v prostorách stanice metra Budějovická otevřena první stálá maloobchodní prodejna DATART (v současné době již tato prodejna není v provozu). Ve stejném roce vznikla i prodejna na Andělu, která dnes rovněž neexistuje. V roce 1996 byla na Národní třídě otevřena třetí pražská prodejna. V roce 1998 DATART otevřel první tři prodejny velkého formátu v obchodních centrech Praha-Zličín, Brno-Heršpice a Plzeň-Bory. Prodej byl zahájen také v menší prodejně v Ostravě v Nádražní ulici. První prodejna DATARTu na Slovensku byla uvedena do provozu v roce 1999 v Banské Bystrici a první slovenskou prodejnou velkého formátu se o rok později stala prodejna v bratislavském Polus City Center. Nový koncept prodeje elektroniky začal DATART zavádět ve svých velkoformátových prodejnách v roce 2001.

V roce 2000 se akcionářem DATARTu stala společnost Kingfisher plc a v roce 2003 se Datart stal součástí mezinárodní skupiny KESA Electricals plc. V témže roce také získal ocenění Prodejce elektro roku 2003 v soutěži GE Capital Multiservis. V roce 2004 získal v hlasování veřejnost, pořádaném také GE Capital Multiservis, titul Nejoblíbenější obchodník roku 2004.

V roce 2005 DATART jako první významný maloobchodní řetězec na českém trhu spustil provoz svého e-shopu DATART.cz, jeho slovenský protějšek DATART.sk funguje od roku 2007.

V roce 2008 přichází DATART s konceptem ZÁVAZEK důvěry, jehož cílem nabízet nejlepší sortiment, nejlepší ceny a nejlepší služby. V roce 2011 jako první sjednocuje ceny v e-shopu a v kamenných prodejnách, navíc neustále sleduje vývoj cen na trhu a podle toho je upravuje.

V roce 2012 zvítězila společnost v souteži MasterCard Obchodník roku v kategorii Prodejce elektrotechniky.

S rozšiřováním služeb spouští v roce 2014 DATART i věrnostní program pro zákazníky DATART PRO FIRMY, který nabízí podnikatelům individuální přístup, profesionální konzultace, slevy, bonusy a další nadstandardní služby.

V srpnu roku 2014 dochází k odkupu podílu od skupiny Darty a firma se po letech vrací do českých rukou.

V roce 2015 prožívá DATART velké inovace a změny. Představuje nový koncept prodejen „Prodejnu 21. století“, které jsou ve spolupráci s architekty a designéry řešený zcela jedinečným způsobem. Specialitou moderních prodejen je interaktivní způsob prezentace produktů s využitím nových technologií. V obchodech jsou i odpočinkové zóny, zklidňující tóny zelené, dřevěné prvky a celý prostor ozvláštňuje i speciální vůně DATART. V pražských pobočkách jsou již čtyři kuchyňská studia, kde si zákazníci mohou navrhnout kuchyni od nábytku až po spotřebiče. Chystá se postupná přestavba dalších prodejen.

Ve finančním roce 2014/2015 po pěti letech navíc DATART vykazuje zisk 8,9 milionů korun a tržby 4,9 miliard korun.

Rok 2016 je ve znamení oslav 25. let na trhu. Začátkem září DATART spustil novou podobu e-shopu, který má výrazně přehlednější uživatelské prostředí, vyhledávání nebo popisy produktů. V roce 2016 došlo k otevření nové prodejny v Jihlavě, Trnavě a znovuotevření nejmodernější prodejny v Ostravě, která se zařadila do konceptu prodejen 21. století.

V roce 2017 společnost pokračovala v expanzi, kdy otevřela šest nových prodejen v České republice a tři na Slovensku. Přichází s konceptem malých městských prodejen s cílem nabízet menší elektrospotřebiče nebo praktické drobnosti, za kterými zákazníci nemusí dojíždět do obchodních center na periferie.Již potřetí za sebou oznámila společnost zisk (43,4 milionů Kč).

Na konci října 2017 DATART oznámil spojení s konkurenční společností HP Tronic, provozovatelem sítě elektra Euronics, e-shopu Kasa.cz a Hej.sk a majitelem značky ETA. Spojením společností vznikl nový subjekt, který souhrnně uvádí tržby 15 miliard Kč. Vznik subjektu byl potvrzen českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže[3] a Protimonopolným úradom SR.

Služby[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 byly uvedeny služby Záruka nejnižší ceny a placená Prodloužená záruka. V roce 2008 DATART představil koncept Závazek důvěry, opírající se o záruku nejlepších cen, nejlepšího sortimentu a nejlepších služeb. Od roku 2010 prodává nadstandardní služby i ve svém e-shopu.

Unikátní je i DATART Doprava, která zajišťuje dopravu velkých spotřebičů po celé ČR. Se službou je spokojeno 99 % zákazníků.[zdroj?] Součástí dopravy je i vynesení spotřebiče až do bytu instalace, předvedení, úklid a odvoz obalů a starého spotřebiče k ekologické likvidaci.

Mezi další služby patří i možnost sjednání pojištění produktů či prodloužené záruky, instalace, záruka vrácení zboží, PC služby, nákup na splátky, dárkové karty, výkup telefonů či třeba montáž TV na zeď.

Společenská odpovědnost[editovat | editovat zdroj]

Značka DATART dlouhodobě podporuje nejen charitativní projekty. Prostřednictvím programu s názvem DATART pro lidi podporuje neziskové organizace z oblasti sociální, zdravotní, vzdělávání a rozvoje regionů.

DATART klade důraz na udržitelnost a životní prostředí, ať už jde o podporu výroby vysoce kvalitních energeticky úsporných produktů nebo dlouhodobou opravitelnost výrobků. Klade důraz na dlouhou životnost výrobků, garanci dostupných náhradních dílů a službu opravy, a to i několik let po vyřazení výrobku z prodeje. Svou pozornost soustředí také na ekologickou likvidaci vysloužilých elektrospotřebičů, které v rámci své unikátní DATART dopravy odváží přímo od zákazníků výměnou za instalaci nového spotřebiče. Za zodpovědný přístup k životnímu prostředí, zpětnému odběru výrobků a třídění odpadů DATART získal prestižní ocenění ECO ekologická firma.

Od roku 2017 je DATART generálním partnerem projektu videorozhodčího Ligové fotbalové asociace. Od roku 2018 se DATART aktivně věnuje podpoře esportu, sponzoruje nejvyšší soutěže v ČR. Je generálním partnerem soutěže DATART e:LIGA, kterou pořádá Ligová fotbalová asociace ve spolupráci s prvoligovými kluby FORTUNA:LIGY a generálním partnerem Mistrovství ČR v mobilních hrách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Začínali jsme jako překupníci audiokazet. Příběh úspěchu zakladatelů Datartu [online]. 2015-10-21 [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. (česky) 
  2. RN. Datart a Euronics přesouvají logistiku velkých elektrospotřebičů do nového skladu v Horních Počernicích. Časopis Logistika [online]. 2019-05-30 [cit. 2020-06-02]. Dostupné online. (česky) 
  3. Antimonopolní úřad schválil spojení Datartu s majitelem Euronicsu a Kasa.cz. E15.cz [online]. [cit. 2020-06-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]