Datart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
DATART INTERNATIONAL, a.s.
Logo
Logo
Prodejna Datart v Brně v nákupním centru Vaňkovka
Prodejna Datart v Brně v nákupním centru Vaňkovka
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1990
Zakladatelé Pavel Sláma
Pavel Bádal
Petr Soukup
Charles Butler[1]
Sídlo Praha, Česká republika
Adresa sídla Křižíkova 148/34, Praha 8 - Datart; HP Tronic Zlín, Kútíky 637 - Euronics
Klíčoví lidé ředitel společnosti Tomáš Balík
Charakteristika firmy
Oblast činnosti maloobchodní prodej
Produkty elektronika, domácí elektro
Obrat 5,8 mld. Kč (2016)
Výsledek hospodaření 43,4 mil. Kč (2016)
Zaměstnanci 973 (2015)
Slogan Opravdový elektrospecialista
Identifikátory
Oficiální web www.datart.cz
IČO 60192615
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Prodejna Datart v Praze - Chodov

DATART INTERNATIONAL, a.s. je český a slovenský maloobchodní prodejce zaměřený na spotřební elektroniku.[zdroj?] Na trhu působí od roku 1990. Prodejní řetězec tvoří 38 kamenných prodejen v Česku a 15 prodejen na Slovensku a český i slovenský e-shop.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost DATART byla založena v roce 1990 Pavlem Slámou, Pavlem Bádalem, Petrem Soukupem a Charlesem Butlerem.[1] Zpočátku se soustředila na dovoz a velkoobchodní prodej spotřební elektroniky a nahrávatelných nosičů (CD, VHS, MD). Jednou z původních aktivit byl i provoz půjčovny CD a VHS nosičů v prostorách Paláce kultury (dnešní Kongresové centrum Praha.)

30. září 1992 byl zahájen maloobchodní prodej v prvním zkušebním obchodě, který byl dočasně umístěn v pražském paláci Perla. V roce 1993 byla v prostorách stanice metra Budějovická otevřena první stálá maloobchodní prodejna DATART (v současné době již tato prodejna není v provozu). Ve stejném roce vznikla i prodejna na Andělu, která dnes rovněž neexistuje. V roce 1996 byla na Národní třídě otevřena třetí pražská prodejna. V roce 1998 DATART otevřel první tři prodejny velkého formátu v obchodních centrech Praha-Zličín, Brno-Heršpice a Plzeň-Bory. Prodej byl zahájen také v menší prodejně v Ostravě v Nádražní ulici. První prodejna DATARTu na Slovensku byla uvedena do provozu v roce 1999 v Banské Bystrici a první slovenskou prodejnou velkého formátu se o rok později stala prodejna v bratislavském Polus City Center. Nový koncept prodeje elektroniky začal DATART zavádět ve svých velkoformátových prodejnách v roce 2001.

V roce 2000 se akcionářem DATARTu stala společnost Kingfisher plc a v roce 2003 se Datart stal součástí mezinárodní skupiny KESA Electricals plc. V témže roce také získal ocenění Prodejce elektro roku 2003 v soutěži GE Capital Multiservis. V roce 2004 získal v hlasování veřejnost, pořádaném také GE Capital Multiservis, titul Nejoblíbenější obchodník roku 2004.

V roce 2005 DATART jako první významný maloobchodní řetězec na českém trhu spustil provoz svého e-shopu DATART.cz, jeho slovenský protějšek DATART.sk funguje od roku 2007.

V roce 2008 přichází DATART s konceptem ZÁVAZEK důvěry, jehož cílem nabízet nejlepší sortiment, nejlepší ceny a nejlepší služby. V roce 2011 jako první sjednocuje ceny v e-shopu a v kamenných prodejnách, navíc neustále sleduje vývoj cen na trhu a podle toho je upravuje.

V roce 2012 zvítězila společnost v souteži MasterCard Obchodník roku v kategorii Prodejce elektrotechniky.

S rozšiřováním služeb spouští v roce 2014 DATART i věrnostní program pro zákazníky DATART PRO FIRMY, který nabízí podnikatelům individuální přístup, profesionální konzultace, slevy, bonusy a další nadstandardní služby.

V srpnu roku 2014 dochází k odkupu podílu od skupiny Darty a firma se po letech vrací do českých rukou.

V roce 2015 prožívá DATART velké inovace a změny. Představuje nový koncept prodejen „Prodejnu 21. století“, které jsou ve spolupráci s architekty a designéry řešený zcela jedinečným způsobem. Specialitou moderních prodejen je interaktivní způsob prezentace produktů s využitím nových technologií. V obchodech jsou i odpočinkové zóny, zklidňující tóny zelené, dřevěné prvky a celý prostor ozvláštňuje i speciální vůně DATART. V pražských pobočkách jsou již čtyři kuchyňská studia, kde si zákazníci mohou navrhnout kuchyni od nábytku až po spotřebiče. Chystá se postupná přestavba dalších prodejen.

Ve finančním roce 2014/2015 po pěti letech navíc DATART vykazuje zisk 8,9 milionů korun a tržby 4,9 miliard korun.

Rok 2016 je ve znamení oslav 25. let na trhu. Začátkem září DATART spustil novou podobu e-shopu, který má výrazně přehlednější uživatelské prostředí, vyhledávání nebo popisy produktů. V roce 2016 došlo k otevření nové prodejny v Jihlavě, Trnavě a znovuotevření nejmodernější prodejny v Ostravě, která se zařadila do konceptu prodejen 21. století.

V roce 2017 společnost pokračovala v expanzi, kdy otevřela šest nových prodejen v České republice a tři na Slovensku. Již potřetí za sebou oznámila společnost zisk (43,4 milionů Kč). Na konci října 2017 DATART oznámil spojení s konkurenční společností HP Tronic, provozovatelem sítě elektra Euronics, e-shopu Kasa.cz a Hey.sk a majitelem značky ETA. Spojením společností vznikl nový subjekt, který souhrnně uvádí tržby 15 miliard Kč. Vznik subjektu byl potvrzen českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Protimonopolným úradom SR.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

DATART zaměstnává přibližně 1000 zaměstnanců. Vedení společnosti sídlí v pražské čtvrti Karlín. DATART má vlastní distribuční centrum a několik desítek kamenných prodejen v České republice i na Slovensku s celkovou prodejní plochou cca 25 000 m2. Ředitelem společnosti DATART je v současné době Tomáš Balík, předsedou představenstva Daniel Večeřa.

Služby[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 byly uvedeny služby Záruka nejnižší ceny a placená Prodloužená záruka. V roce 2008 DATART představil koncept Závazek důvěry, opírající se o záruku nejlepších cen, nejlepšího sortimentu a nejlepších služeb. Od roku 2010 prodává nadstandardní služby i ve svém e-shopu.

Unikátní je i DATART Doprava, která zajišťuje dopravu velkých spotřebičů po celé ČR. Se službou je spokojeno 99 % zákazníků.[zdroj?] Součástí dopravy je i vynesení spotřebiče až do bytu instalace, předvedení, úklid a odvoz obalů a starého spotřebiče k ekologické likvidaci.

Mezi další služby patří i možnost sjednání pojištění produktů, instalace, záruka vrácení zboží, PC služby, nákup na splátky, dárkové karty, zapůjčení náhradní televize po dobu reklamace zdarma nebo prodloužená záruka.

Image společnosti[editovat | editovat zdroj]

Společnost DATART otevírá prodejny s novým konceptem, který označuje za Prodejnu 21. století. Cílem je, aby se zákazníci v prodejně cítili co nejlépe. V obchodech jsou odpočinkové zóny, zklidňující tóny zelené, dřevěné prvky a celý prostor ozvláštňuje i speciální vůně DATART. Ve 4 pražských a jedné ostravské prodejně je i kuchyňské studio, kde si zákazníci mohou navrhnout a objednat kuchyni od A až po Z včetně nábytku.

Společenská odpovědnost a odpovědný přístup k životnímu prostředí má dlouhodobě důležité místo ve strategii společnosti DATART. V současnosti je i partnerem České asociace paraplegiků (CZEPA), která sdružuje vozíčkáře po poranění míchy z ČR. Tato organizace má nejen finanční a materiální podporu, ale i formou zaměstnávání členů. V rámci spolupráce s organizací Nadání a dovednosti společnost zajišťuje i exkurze dětem z dětských domovů a pěstounské péče. Velmi úzce také spolupracujeme s učilišti po celé ČR.

Firma DATART soustředí svou pozornost také na ekologickou likvidaci vysloužilých elektrospotřebičů, které v rámci své unikátní DATART dopravy odváží přímo od zákazníků výměnou za instalaci nového spotřebiče. Za zodpovědný přístup k životnímu prostředí, zpětnému odběru výrobků a třídění odpadů DATART získal prestižní ocenění ECO ekologická firma.

V roce 2017 společnost oznámila partnerství s novinkou v nejvyšší fotbalové lize – videorozhodčím. DATART je podle smlouvy na 3,5 roku generálním partnerem technologie, která má za cíl zvýšení férovosti fotbalových utkání v HET lize.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Začínali jsme jako překupníci audiokazet. Příběh úspěchu zakladatelů Datartu [online]. 2015-10-21 [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]