Internetový obchod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Internetový obchod (též elektronický obchod, e-obchod nebo z angl. e-shop) je webová aplikace používaná jako jeden z komunikačních kanálů prodejce pro nabízení jeho produktů a služeb. E-shopy mohou v prostředí internetu existovat jak pro podporu obchodu typu B2B (business-to-business, česky „obchodník k obchodníkovi“) tak B2C (business-to-consumer, česky „obchodník k zákazníkovi“). Jedná se o podmnožinu elektronického obchodování.

Funkce internetového obchodu[editovat | editovat zdroj]

Obchod slouží k nabídce a vyhledání zboží (služeb) s možností si je objednat, příjmu takových objednávek od zákazníků, zprostředkování a evidence plateb a poskytování dalších informací o výrobcích či řešení reklamací.

Uživatelům je umožněno procházet katalog zboží (ve většině případů organizovaný v kategoriích), nebo zboží vyhledávat podle parametrů či jen podle shody v názvu nebo popisu. Jednotlivé produkty mají většinou detailní stránku s podrobnějším popisem a výčtem specifik a variant.

Obchod je v drtivé většině případů realizován jako sada skriptů, který spolupracuje s databází, v níž má detaily o zboží (službách) uloženy – v podstatě se snaží ulehčit co nejvíce práci administrátorovi elektronického obchodu v evidenci nabízeného zboží, úpravě cen a skladových zásob a ostatní agendou s tím spojenou.

Sofistikovanější obchody dokáží spolupracovat s ekonomickým, logistickým, účetnickým či jiným softwarem, který daná firma používá (většinou pomocí datových souborů v dohodnutém formátu). Mezi pokročilé služby patří generování datových souborů pro servery, které je agregují, možnosti platit internetovou kartou, elektronickou peněženkou nebo platebním systémem, u těch nejsložitějších internetových obchodů patří statistika návštěvnosti, nákupní tendence a profily chování zákazníků.

Obchod naprogramovaný s přihlédnutím k optimalizaci pro vyhledávač dokáže přitahovat pozornost potenciálních zákazníků, hledajících zboží, jež chtějí koupit, přes internetové vyhledávače [zdroj?]. Některé (většinou menší) internetové obchody provozují výměnu odkazů s jinými tematicky podobnými stránkami, čímž oboustranně zvyšují svoji propagaci[zdroj?]. Tak mohou provozovatelé obchodů získávat zákazníky, které by jinak neměli.

Internetové obchodování je proces, kterým prochází zákazník nakupující zboží nebo služby na internetu.

Historie internetových obchodů[editovat | editovat zdroj]

První internetové obchody se objevily v USA již v první polovině 90. let 20. století. Bouřlivý rozvoj však zaznamenaly až po roce 2000. V současné době nabízejí široké spektrum zboží i služeb s využitím pokročilých způsobů plateb a stávají se alternativou kamenného obchodu nebo nákupního centra. Nakupování v prostředí internetu je oblíbené především díky své rychlosti a pohodlnosti.

Proč zvolit pro prodej internetový obchod[editovat | editovat zdroj]

Internet pro svůj nákup užívá čím dál tím více uživatelů. Uživatele vede k nákupu vysoká konkurence srážející ceny, které mohou být v kamenných obchodech vyšší. Konkurence na internetu proto vede k výraznějším slevám, které doprovází konkurenční boj prodejců. Uživatel také může nakupovat z pohodlí a má čas na rozmyšlení, který produkt či službu, zakoupit. Internetové obchody také mohou nabízet širší informace.[zdroj?] Nevýhodou je však nemožnost vyzkoušení zboží. Kolikrát se může zákazník "napálit" nesprávnými rozměry produktu[zdroj?]. Snahou prodejce by mělo být uvedení dostatku informací, které takovým případům mohou zabránit.

Dodavatelé internetových obchodů[editovat | editovat zdroj]

Prodejce, který si chce pořídit e-shop má dvě hlavní možnosti. Může si jej nechat naprogramovat, s tím, že mu bude přesně na míru, ale bude dražší (řádově desítky tisíc korun). Druhou možností je zvolit hotové e-shopové řešení. Mnoho firem e-shopové systémy vyvíjejí a podnikatelům nabízejí hostování své aplikace s vlastní doménou (tak, že prodejce nemá přístup ke zdrojovým skriptům), a to buď jednorázově, častěji ale za měsíční poplatek. Existují i open source řešení, která jsou zdarma ke stažení.

Na českém trhu se nachází docela široké spektrum dodavatelů internetových obchodů, přičemž jimi nabízené produkty a služby se samozřejmě v mnoha ohledech liší. Někteří nabízejí tzv. „krabicová řešení“, někteří vysoce sofistikovaná individuální řešení, článkem mezi tím mohou být modulární řešení, kde si prodejce může zapínat či vypínat jednotlivé funkcionální moduly e-shopu. Řadu e-shop systémů (respektive licencí k provozování na nich) lze jednorázově odkoupit, u jiných získat cestou pronájmu. Někteří dodavatelé nabízejí prostě jen internetový obchod, někteří navíc paletu doprovodných služeb optimalizaci pro vyhledávač, copywriting, webhosting, poimplementační podporu, napojení na velkoobchodní dodavatele, napojení na firemní účetní software či ekonomický systém, atp.). Vedle komerčních řešení existuje řada projektů postavených na otevřeném software, vyvíjených dobrovolníky a nabízených jako svobodný software. Příklad populárního řešení tohoto typu je PrestaShop nebo OpenCart.

Průzkum českého trhu (2007-2008)[editovat | editovat zdroj]

Dle průzkumu společnosti Google a agentury TNS Infratest v ČR už 94 % uživatelů internetu nakoupilo online. Mezi listopadem 2007 a 2008 Češi na internetu nejčastěji nakupovali spotřební zboží (94 %) a IT, audio a video produkty (92 %). Podrobnější statistiky uvádějí následující rozložení: oblečení a doplňky (88 %), kosmetika a parfémy (78 %), osobní péče (56 %), periferní počítačová zařízení (55 %). Češi častěji než jiné národy nakupovali na internetu zájezdy. Typickým zbožím nakupovaným online byly zájezdy, počítačové programy, letenky a hotelové služby. V tradičních kamenných obchodech bylo více nakupováno oblečení a doplňky, kosmetika, sportovní zboží a mobilní tarify.[1]

88 % Čechů před nákupem zkoumalo nabídku na internetu. Pro hledání zboží využívali z 88 % vyhledávače, z 53 % webové stránky výrobce a z 51 % stránky maloobchodů. Vyhledávače využívali uživatelé ze dvou důvodů – umožnily jim dostat se k webovým stránkám, které by jinak vůbec neobjevili (87 %) a rychle našli relevantní prodejce zboží (85 %). 44 % uživatelů použilo k nákupu či vyhledávání informací před koupí internetovou aukci. 75 % českých uživatelů důvěřovalo obchodům, které obsahovaly telefonický kontakt, 74 % uživatelů se spokojilo s referencí jiných spotřebitelů. Důvěru měly také obchody s českou produktovou řadou.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Výzkum Googlu: Co a jak Češi nakupují na internetu?. ComputerWorld.cz [online]. [cit. 2008-11-8]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Mikulášková, Petra a Sedlák, Mirek. Jak vytvořit úspěšný a výdělečný internetový obchod. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2015. 408 s. ISBN 978-80-251-4383-4.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]