Internetové obchodování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Internetové obchodování je forma elektronického obchodu, která je prováděna především prostřednictvím WWW (World Wide Web), avšak může se taky použít e-mail a další aspekty internetu.

Obchodníci vytváří webové stránky, aby zobrazili své výrobky či služby pro koncové spotřebitele pomocí webového prohlížeče. Webové stránky určené pro spotřebitele s různými možnostmi vyhledávání, možnostmi výběru produktů a služeb, které nabízejí rychlost a pohodlí nákupu z domova či kanceláře. Přestože spotřebitel nemá možnost si samotný produkt vyzkoušet, získává výhody nakupování 24 hodin denně.

Někteří obchodníci se snaží přilákat své zákazníky na webové stránky v rámci reklamy pomocí webových bannerů nebo e-mailu. Ostatní obchodníci mohou lákat zákazníky na své webové stránky pomocí tradičních metod, jako jsou například tisková média, rádia nebo televize. Obchodníci mohou také rozšířit svůj on-line prodej a příjmy tím, že vytvoří strategii affiliate marketing (partnerský marketing).

Platba je řešena různými způsoby: on-line platba kreditní kartou, poslání šeku, poštovní poukázkou, hotově, nebo telefonní objednávkou. Pro platby kreditní kartou, obchodník obvykle spoléhá na platební brány třetí strany, které umožňují bezpečný způsob platby pomocí technologie kryptograficky založené, jako SSL nebo TLS. Tyto technologie chrání citlivé informace zákazníka pomocí šifrování všech dat přenášených mezi počítači zákazníka a serverů.

Výběr z účtu může být prováděn obchodníkem nebo prostřednictvím poskytovatele platebních služeb třetích stran, jako je PayPal, WIREX , Epassporte, atd.

Elektronický obchod[editovat | editovat zdroj]

Internetový obchod (též elektronický obchod, e-obchod nebo z angl. e-shop) je webová aplikace používaná jako jeden z komunikačních kanálů prodejce pro nabízení jeho produktů a služeb. E-shopy mohou v prostředí internetu sloužit jak pro podporu obchodu typu B2B (business-to-business, česky „obchodník k obchodníkovi“) tak B2C (business-to-consumer, česky „obchodník k zákazníkovi“). Jedná se o jeden ze způsobů elektronického obchodování.

Internetový obchod je v dnešní době velmi silným nástrojem obchodování. Ve světě i v ČR si získal velkou oblibu. Zákazníci začali používat tuto webovou aplikaci, aby si usnadnili nakupování. Tímto způsobem můžete totiž nakupovat přímo ze svého domova, stačí k tomu jednoduše internetové připojení.

Elektronický obchod je považován za rychlou, snadnou a pohodlnou formu nákupu. Stačí si hledaný produkt vyhledat pomocí zavedených webových vyhledávačů či srovnávačů zboží a elektronický obchod má veškerou funkcionalitu potřebnou pro nákup.

Před objednáním je třeba si produkt pečlivě vybrat. Zákazníci mohou procházet katalog zboží (ve většině případů strukturovaný dle kategorií), nebo zboží vyhledávat podle parametrů či jen podle shody v názvu nebo popisu. Jednotlivé produkty mají většinou detailní stránku s podrobným popisem a výčtem specifik a variant.

Rozlišujeme řadu kritérií, pomocí nichž zákazníci vybírají své zboží. Nejčastější je cena zboží. V dnešní době již fungují velmi úspěšné srovnávače zboží a jejich cen.

Porovnání cen a srovnání produktů z internetových obchodů[editovat | editovat zdroj]

K porovnávání cen a srovnávání produktů slouží tzv. srovnávací a nákupní galerie, které umožňují zákazníkům srovnání nabídek zvoleného zboží nabízeného obchodníky, a to podle ceny, případně dalších parametrů. Tyto nákupní galerie též často nabízejí svým uživatelům zpracování objednávek a jejich odeslání obchodníkům, kteří dané zboží nabízí. Veškeré vyhledávání na těchto webových stránkách je zdarma. Obchodníci umisťují pomocí automatizovaných softwarových prostředků (XML kódu) nabídky svého zboží na stránky srovnávací a nákupní galerie. Tyto nabídky jsou aktualizovány několikrát denně. Srovnávače neručí za případné chyby, nepřesnosti nebo vadné údaje jednotlivých nabídek. U každého zboží musí být uveden minimálně název zboží, fotografie zboží, specifikace zboží a konečná cena zboží včetně DPH. U ceny pak může být uvedena i cena dopravy od obchodníka k zákazníkovi, případně vyjmenované jednotlivé druhy dopravy. [1] Obchodníci, kteří chtějí mít své nabídky na takovýchto srovnávačích, platí ceny za jednotlivé prokliky. Cena prokliku se odvíjí od toho, zda se jedná o obyčejný odkaz nebo zda se jedná například o zvýraznění daného e-shopu na stránkách srovnávače. Cena jednoho prokliku se také odvíjí od druhu nabízeného zboží. Jiná cena se tak účtuje prokliku na bytové dekorace a jiná na vysavače. Srovnávací a nákupní galerie vedle srovnávání cen zboží nabízejí i různé doplňkové služby. Některé nabízí svým uživatelům i různé nákupní průvodce, kteří radí lidem při výběrů produktů. Tyto rady pochází jak od expertů z oboru, tak i od uživatelů, kteří mají s produkty reálné zkušenosti (recenze). [2]

Ty nejpropracovanější srovnávací a nakupovací galerie pomáhají uživatelům s výběrem produktu podle technických parametrů a specifikací produktů, umožňují, aby se uživatelé poradili s nákupními rádci, a zprostředkovávají reálné zkušenosti uživatelů, nezabývají se tak pouze prostým srovnáním cen. Tyto srovnávací a nákupní galerie se snaží přilákat nové uživatele na své stránky pomocí tzv. affiliate programů. Affiliate programy jsou provizní systémy pro provozovatele webových stránek. Když autor určité webové stránky nabídne zajímavé informace o cenách a populárních produktech, které nabízí srovnávače zboží, získávají pak nový zdroj příjmů prostřednictvím provizí z přivedených uživatelů. Nejznámější české porovnávače cen zboží jsou heureka.cz, zbozi.cz, hledejceny.cz, srovnanicen.cz nebo nejlepsiceny.cz. [3]

Platební služby[editovat | editovat zdroj]

Na tuto kapitolu je přesměrováno heslo Platební brána.

Většina internetových obchodů nabízí velkou škálu možnosti platby za zboží. Zákazník si může vybrat způsob platby, který je mu nejpohodlnější.

 1. V hotovosti nebo platební kartou přímo na prodejně
 2. Dobírkou
 3. Kartou online
 4. QR kód
 5. Příkazem (odběr na fakturu)
 6. Nákup na splátky
 7. Nákup na leasing
 8. Tax free shopping
 9. Skrill (dříve Moneybookers)
 10. PayPal
 11. PaySec
 12. PayPay
 13. GoPay (FioBanka, mPeníze, GoPay peněženka, MojePlatba, ePlatby)
 14. PayU
 15. Pays (platba kartou, platba mobilem, platba převodem a QR platba, FioBanka, GP Webpay, ČSOB)
 16. PayMyway
 17. SuperCASH
 18. Paysafecard
 19. Platba pomoci SMS [4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Podmínky užívání. Heureka.cz [online]. 2012 [cit. 2014-03-14]. Dostupné z: http://info.heureka.cz/podminky-uzivani/
 2. Co to je Heureka.cz?. Heureka.cz [online]. 2000 - 2014 [cit. 2014-03-14]. Dostupné z: http://info.heureka.cz/
 3. Informace o affiliate programu. Heureka.cz [online]. 2000 - 2014 [cit. 2014-03-14]. Dostupné z: http://info.heureka.cz/affiliate-info/ Archivováno 10. 2. 2014 na Wayback Machine
 4. Platební systémy. Webnode.cz [online]. 2009 - 2014 [cit. 2014-03-13]. Dostupné z: http://platebni-systemy.webnode.cz/