eBay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
logo eBay

eBay Inc. je společnost provozující nejznámější americkou internetovou aukční síň eBay. V současné době operuje ve více jak 30 zemích světa. Sídlí v San Jose, Kalifornie.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

eBay je největší internetová aukce na světě.

Platby probíhají pomocí platebních karet nebo systémů PayPal, BidPay či MoneyBookers. K nakupování či prodávání je nutné zaregistrovat uživatelský účet. Díky tomu je možné přiřadit nakupujícím, resp. prodávajícím kladné, neutrální či záporné komentáře. Podle počtu kladných komentářů lze vysledovat solidnost eBayera. Je vhodné také zkontrolovat přihlašovací jména komentujících, jelikož se může u nesolidního prodejce jednat o vygenerované pozitivní komentáře.

Díky velmi široké nabídce zboží od prodejců z celého světa lze přes eBay koupit či prodat prakticky cokoliv. Kromě klasického aukčního „přihazování“ lze využít možnosti „Buy It Now“, což znamená nakoupit zboží okamžitě za stanovenou cenu. Klasická aukce může trvat několik dní, ale cena nemusí hranice ceny stanovené pro „Buy It Now“ dosáhnout.

Při vyhledávání jsou výsledky standardně řazeny podle času do konce trvání aukce.

eBay má již od roku 2009 svůj vlastní affiliate program, nazvaný Quality Click Pricing, který partnerům vyplácel sumu podle nezveřejněného algoritmu. V roce 2013 byl tento program nahrazen transparentnějším modelem, kdy je provize rozdělena do kategorií a liší se podle počtu přivedených nových zákazníků. Tím pádem se eBay stal důležitým partnerem pro cashback portály.[1]

Budova Ebay

Historie[editovat | editovat zdroj]

  • eBay byl založen v San José 4. září 1995 počítačovým programátorem Pierrem Omidyarem jako Auctionweb.
  • V září 2005 koupila společnost eBay firmu Skype za 2,6 miliardy USD. Na konci roku 2009 ji prodala za 2,75 miliardy USD a současně si ponechala 30% podíl ve společnosti Skype.
  • Od února 2008 funguje v Praze eBay Center of Excellence, marketingové a analytické centrum zaměřující se na evropské a asijské trhy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Získejte díky cashbacku zpět až 6 % z nákupů na internetu - Skrblík.cz. www.skrblik.cz [online].  [cit. 2017-03-30]. Dostupné online.  (cs-CZ) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]