Internetová aukce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Internetová aukce je druh internetové inzerce, která se řídí pravidly aukce.

Princip internetové aukce[editovat | editovat zdroj]

V internetových aukcích lze nabízet a nakupovat zboží. Pro obojí je nezbytné se nejprve zaregistrovat na některém z aukčních serverů.

Při zakládání nové aukce zvolí zájemce výchozí cenu, velikost přihození a dobu trvání aukce. Ostatní registrovaní uživatelé pak postupně zvyšují nabídku (přihazují na aukci), dokud nevyprší doba trvání aukce. Toto přihazování je veřejné a ostatní uživatelé vidí jaká je poslední nejvyšší nabídka a snaží se jí přehodit. Po ukončení aukce se stane vítězem ten, kdo nabídl nejvyšší cenu. Dojde k výměně kontaktních údajů (obstarává aukční server) a oba uživatelé se poté navzájem zkontaktují a dohodnou se na způsobu výměny zboží. Po úspěšném nebo neúspěšném proběhnutí obchodu se mohou oba uživatelé navzájem ohodnotit. Tím se předchází různým podvodům (podvodník bude mít zřejmě záporná hodnocení).

Historie internetové aukce[editovat | editovat zdroj]

Nejstarším a nejznámějším internetovým aukčním portálem je server eBay, který byl založen v San José 4. září 1995 počítačovým programátorem Pierrem Omidyarem.

Důležitý portál v Česku byl portál Aukce.cz, spuštěný roku 1999, který se už více podobal dnešním aukčním serverům. Tento server již ukončil činnost. Největší nárůst zájmu o internetové aukce vzbudil server Aukro.cz, který začala provozovat polská firma Allegro (strona internetowa) v srpnu 2003. Aukro si za službu prodeje zboží v aukci účtuje poplatek z prodeje na základě dosažené ceny v aukci, a na kategorii zboží. Existují, ale internetové aukce, které si za vystavení zboží a následný prodej předmětu poplatky neúčtují. Většinou se jedná o veřejné dražby na internetu pořádané státem nebo obcí. Možností bezplatné internetové aukce pro lidi, kde mohou bez poplatku vystavit a prodat své zboží, nabízí například internetový server mTrh [1].

Aukce s platbou za příhoz[editovat | editovat zdroj]

Existuje též možnost tzv. aukcí s platbou za příhoz. Fungují na tomto principu: Aukce vystavuje pouze provozovatel, to je jeden z hlavních rozdílů oproti tradičním internetovým aukcím. Aukce většinou začínají od koruny, existují však i další typy dražení mnoha různých typů. Jakmile jsou aukce vystaveny, začíná se dražit. Přihodit může kdokoliv, příhoz zvýší cenu zboží o fixní cenu a vítězem se stává poslední přihazující.


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bazar mTrh: prodej bez poplatku. mtrh.cz [online]. 2018-10-21 [cit. 2019-11-14]. Dostupné online.