Zruč nad Sázavou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zruč nad Sázavou

Zámek ve Zruči nad Sázavou
Znak obce Zruč nad SázavouVlajka obce Zruč nad Sázavou
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0205 534633
Kraj (NUTS 3) Středočeský (CZ020)
Okres (LAU 1) Kutná Hora (CZ0205)
Obec s rozšířenou působností Kutná Hora
Pověřená obec Zruč nad Sázavou
Historická země Čechy
Katastrální výměra 16,41 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 4 714 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 344 m n. m.
PSČ 285 22
Zákl. sídelní jednotky 10
Části obce 5
Katastrální území 3
Adresa městského úřadu Zruč nad Sázavou 1
285 22 Zruč nad Sázavou 1
Starosta Mgr. Martin Hujer
Oficiální web: www.mesto-zruc.cz
Email: urad@mesto-zruc.cz
Zruč nad Sázavou
Zruč nad Sázavou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Město Zruč nad Sázavou (německy Srutsch an der Sasau) se nachází v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji. Žije v něm přibližně 4 700[1] obyvatel. Město je velmi blízko dálnice D1, asi 68 km od Prahy. Od Kutné Hory je vzdálena 32 km. Součástí města jsou i vesnice Domahoř, Dubina, Nesměřice a Želivec.

Město je velmi blízko dálnice D1, asi 68 km od Prahy. Od Kutné Hory je vzdálena 32 km.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek ve Zruči
Interiér zámku

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1328, kdy Heřman z rodu Chvalovských z Ledec daroval podací kostelní právo ve Zruči pražskému Klášteru na Zderaze. Roku 1355 se jako patron zdejšího kostela uvádí Petr z Orlíka, jenž se o dvacet let později zval z Kolovrat. Kolovraté ve Zruči sídlili téměř 200 let. Za vlády Kaleniců byla Zruč v roce 1561 povýšena na město. Jako městský znak byl pojat rodový erb Kaleniců – dva spojené stříbrné buvolí rohy na červeném štítě (tím je dodnes). Kalenicové přestavěli ve druhé polovině 16. století původní gotický hrad na renesanční zámek. Zámek i s celým panstvím jim však byl roku 1623 zkonfiskovám za účast Albrechta z Kalenic na stavovském povstání.

V roce 1781 zachvátil zámek požár, který zničil zámecký archiv a převážnou část výzdoby interiérů. Až v letech 18721878 nechal Jan Skrejšovský zámek opravit a to ještě ve slohu barokním. Další přestavba v letech 18911894, kterou nechal provést podnikatel v oboru železničního stavitelství Jan Schebek, se již nesla v romantickém stylu. Rod Schebků vlastnil zručský zámek až do roku 1948, kdy jim byl vyvlastněn. Dnes je zámek majetkem města.

V roce 1939 zde firma Baťa postavila velký závod na dětskou obuv (Sázavan), která se prodávala po celém světě, díky tomuto závodu se Zruč velmi rozrostla. Plány s městem byly takové, že by se Zruč měla rovnat jak velikostí, tak průmyslem dnešnímu Zlínu. Ve Zruči mělo stát letiště, nemocnice i vysoké školy, ale po příchodu Němců v roce 1939 se plány nemohly uskutečnit a postupné znárodnění po roce 1945 tuto myšlenku absolutně zamítlo. Nyní je Zruč rozdělena místním neoficiálním názvem nová Zruč a stará Zruč.

V 70. letech 20. století byla v blízkosti města postavena vodní nádrž Švihov, kterou zásobuje řeka Želivka. Tato nádrž zásobuje pitnou vodou nejen Prahu, ale i široké okolí Zruče nad Sázavou a řeky Želivky. V obci Nesměřice (4 km od Zruče) se nachází hráz této vodní nádrže.

Ve Zruči se natáčel film Lásky jedné plavovlásky od Miloše Formana, který byl nominován na Oskara jako cizojazyčný snímek. Film zvítězil v Cannes a získal Zlatou palmu, dále byl nominován na Zlatý globus. Zruč lze vidět i ve filmu Dědeček, Kylián a já. V prostorách Zručského dvora bylo 19. září 2015 otevřeno Vodácké muzeum a ve špýcharu byla otevřena expozice Příběh řeky Sázavy.[2] Každý první víkend v červenci se v areálu zručského zámku koná punk-rockový festival s názvem Zámekfest.[3]

Územněsprávní začlenění[editovat | editovat zdroj]

Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti. V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost města (obce) v roce, kdy ke změně došlo:

 • do 1849 země česká, kraj Čáslav, soudní okres Dolní Kralovice
 • 1850 země česká, kraj Pardubice, politický okres Ledeč, soudní okres Dolní Kralovice[4]
 • 1855 země česká, kraj Čáslav, soudní okres Dolní Kralovice
 • 1868 země česká, politický okres Ledeč, soudní okres Dolní Kralovice
 • 1939 země česká, Oberlandrat Německý Brod, politický okres Ledeč nad Sázavou, soudní okres Dolní Kralovice[5]
 • 1942 země česká, Oberlandrat České Budějovice, politický okres Ledeč nad Sázavou, soudní okres Dolní Kralovice[6]
 • 1945 země česká, správní okres Ledeč nad Sázavou, soudní okres Dolní Kralovice[7]
 • 1949 Jihlavský kraj, okres Ledeč nad Sázavou[8]
 • 1960 Středočeský kraj, okres Kutná Hora
 • 2003 Středočeský kraj, obec s rozšířenou působností Kutná Hora

Rok 1932[editovat | editovat zdroj]

V městysi Zruč nad Sázavou (přísl. Domahoř, Dubina, 1105 obyvatel, poštovní úřad, telegrafní úřad, telefonní úřad, katol. kostel, synagoga, četnická stanice, zemský poříční úřad, sbor dobrovolných hasičů) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[9] lékař, autodoprava, biograf Sokol, výroba cementového zboží, cihelna, 3 cukráři, obchod s dobytkem, drogerie, družstvo pro rozvod elektrické energie, elektrotechnický závod, hodinář, 2 holiči, 7 hostinců, hotel, klempíř, knihkupec, kolář, košíkář, 2 kováři, kožešník, 7 krejčí, malíř, mlýn, obchod s obilím, obchod s obuví, 2 obuvníci, 3 pekaři, porodní asistentka, 4 řezníci, sedlář, skladiště, 8 obchodů se smíšeným zbožím, Občanská záložna, spořitelní a záložní spolek, obchod se střižním zbožím, tesařský mistr, 3 trafiky, 3 truhláři, velkostatek, 3 zámečníci, zubní ateliér.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Zručským rodákem je také slavný zpěvák a politik Michael Kocáb, který krátkou dobu žil se svým otcem Alfrédem Kocábem (evangelický farář) a svou matkou ve Zruči v místním evangelickém kostele.

Dalším slavným Zručským rodákem je Josef Kolb, který hrál ve filmech jako Hogo fogo Homolka (ztvárnil postavu dědy, který neuhlídal už ani tu kozu), Lásky jedné plavovlásky (film natočený přímo ve Zruči), Hoří, má panenko (vysloužilý hasič, který hlídal tombolu), Dívka na koštěti (doktor v blázinci), Návraty, Nejkrásnější věk.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Prvním panským sídlem ve Zruči byl tzv. Starý zámek založený ve druhé polovině třináctého století. Stával asi 400 metrů západně od dochovaného zámku.[10]
 • Zručský zámek získal svou novogotickou podobu až na konci devatenáctého století. Ve svých zdech však obsahuje některé budovy původního hradu postaveného v první polovině čtrnáctého století, který byl později vybaven rozsáhlým a částečně dochovaným dělostřeleckým opevněním.[10] Jedním z opzůstatků opevnění je Kolowratská věž.
 • kostel Povýšení svatého Kříže
 • kaple svatého Josefa
 • pohřební kaple
 • kostnice

Zručský zámek s přilehlým parkem se po několika letech dočkal velice výrazných oprav a renovací. Opravy trvaly do června 2010 a zpřístupnily se nové části zámku i s věží a vznikl tedy nový prohlídkový okruh.

Na zámku se opravilo podkroví, které slouží jako výstavní a koncertní sál. V místech, kde se vyskytoval městský úřad, je dnes prohlídkový okruh. Úřad se přestěhoval do levé části, kde sídlila donedávna Základní umělecká škola. Opraveny byly jak fasády, tak i samotný interiér. Zámek se dočkal i osvícení, takže je tato dominanta vidět i v nočních hodinách. V zámeckém příkopě vznikla naučná rytířská stezka pro malé děti. Součástí expozic ve zručském zámku je i muzeum panenek, kde se vyskytují panenky až z Japonska, které městu věnovala japonská firma ASMO czech. V prostorách zámku se také nachází Regionální muzeum, které je zaměřené zejména na dobu, kdy ve Zruči sídlila firma Baťa. Můžete zde zhlédnout dobové fotografie, ševcovské nástroje a celkový život obyvatel města.

I zámecký park se dočkal některých úprav a to zejména po vichřici, která se přehnala Zručí 28. června 2008 a způsobila škody po celém městě a zejména v parku. Byly vykáceny některé nevhodné porosty a nahrazeny novými. Oprav se dočkal altán, zámecká zeď, vstupní brána, hradby i fontána. Byl instalovaný nový „dobový" mobiliář i lucerny.

V září 2015 byla otevřena zrekonstruovaná Kolowratská věž.

Podzámčí – kdysi místo procházek romantické hraběnky Emmy Schebkové. Přímo ze zámeckého parku na vysoké skále si nad průrvami nechala zbudovat dřevěné mostky a cestičku lemovanou zelenými porosty i barevnými skalkami. Tudy se pod původním opevněním a pod bývalou sýpkou, jejíž základy tvořil skalní masiv, dostávala až k výklenku, který si na skále, přímo nad železniční tratí kopírující tok řeky Sázavy, nechala udělat. Však se dodnes tomuto místu říká „Barončina vyhlídka“.

Ve městě žijí ještě pamětníci, kteří, stejně jako kdysi baronka Emma, po této trase procházeli. Původní mostky zub času vyhlodal, nové se nepostavily, což průchodu zabránilo a cestičky i skalky se změnily v neproniknutelnou divočinu. I na tato místa, kdysi tak krásná, se proto nezapomnělo v rozsáhlém projektu „Zručský zámek ožívá“. Trasy původních cestiček se vyčistily od náletových křovisek a opět vynikly kamenné scenérie, přímo se nabízející pro obnovení skalek. Nově přemostěny byly průrvy a barončin okruh tak byl k radosti místních občanů i potěšení návštěvníků znovu zpřístupněn.Zajímavá je i nově zbudovaná opěrná zeď, dále pohled na zámek od městečka a domek v podhradí čp. 12, který je veden v seznamu chráněných památkových objektů, bez zajímavosti není ani vyhlídka na město ze schodů pod baštou a nově vydlážděné uličky směřující k zámecké bráně.

Součástí parku je psí hřbitov. Kde rod Šebků pohřbíval své lovecké psy, které bral skoro jako členy rodiny. Podle historických záznamů byli na psím hřbitově osm náhrobků, ale zbyly pouze dva. Uprostřed hřbitova stojí pomník s králíkem a s loveckou brašnou.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravní síť

 • Pozemní komunikace – Městem procházejí silnice II/125 Vlašim - Zruč nad Sázavou - Zbraslavice - Kutná Hora a silnice II/336 Uhlířské Janovice - Zruč nad Sázavou.
 • Železnice – Město leží na styku železničních tratí 212 Čerčany - Světlá nad Sázavou a 235 Kutná Hora - Zruč nad Sázavou. Železniční trať 212 Čerčany - Sázava - Zruč nad Sázavou - Světlá nad Sázavou je jednokolejná regionální trať, doprava byla v úseku trati mezi Kácovem a Světlou nad Sázavou zahájena roku 1903. Na území města leží odbočná železniční stanice Zruč nad Sázavou a železniční zastávka Zruč nad Sázavou zastávka. Železniční trať 235 Kutná Hora - Zruč nad Sázavou je jednokolejná regionální trať, zahájení dopravy bylo roku 1905. Na území města leží kromě odbočné železniční stanice Zruč nad Sázavou i železniční zastávka Želivec.

Veřejná doprava 2011

 • Autobusová doprava – Z města jezdily autobusové linky do těchto cílů: Dolní Kralovice, Vlašim (dopravce ČSAD Benešov, a.s.), Čáslav, Kácov, Kutná Hora, Ledeč nad Sázavou, Praha, Sázava, Uhlířské Janovice, Zbraslavice (dopravce ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY, a.s.).
 • Železniční doprava – Tratí 212 jezdilo v pracovních dnech 15 párů osobních vlaků, o víkendu 11 párů osobních vlaků. Tratí 235 jezdilo v pracovních dnech 11 párů osobních vlaků, o víkendu 7 párů osobních vlaků.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Od konce výroby v obuvnickém průmyslu, se Zruč přestala na dále ekonomicky vyvíjet. S krachem obuvnického závodu Sázavan velmi zeslabila ekonomická situace obyvatelstva a s tím byly spojeny problémy s malými živnostníky po celém městě, které začaly jeden po druhém zavírat své živnosti. Zejména se to týká různých obchodů na náměstí MUDr. Josefa Svobody. Nyní se situace pomalu zlepšuje, ve městě se usídlila japonská firma ASMO, která vyrábí motorky do odstřikovačů, stahování okýnek, klimatizací a stěrače do aut.

Dále zde působí firmy na výrobu součástek do aut (TRW), výroba zdravotnické obuvi, výherních automatů, krabiček. Ve staré Zruči působí firma Variel, která vyrábí městské mobiliáře, armádní, technologické, mobilní kontejnery, anténní stožáry, telefonní budky atd.

Služby[editovat | editovat zdroj]

Ve městě funguje zdravotnické středisko, městská policie, státní policie a hasiči, ve městě jsou dvě benzínové pumpy. Pro děti slouží 3 mateřské školy, 2 základní školy a dále pak základní umělecká škola.

Ve Zruči se nachází supermarket TESCO, jemuž od roku 2013 konkuruje Penny Market, který byl postaven v jeho těsné blízkosti. Ve Zruči je i jedna pizzerie a každou sobotu se v hotelu Baťov koná diskotéka. V lednu 2010 zde také asijská menšina otevřela restauraci.

V letních měsících byly obnoveny projekce v letním kině v zámeckém příkopu, kde se nachází také dětské hřiště se spoustou herních prvků. V zámeckých sklepeních je restaurace a hudební klub/bar. Každoročně, od roku 2008 probíhá koncem února na hotelu Baťov Městský reprezentační ples.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Město se může pyšnit tím, že se může aktivně zúčastnit I. futsalové ligy. Kromě futsalu je sport ve městě sjednocen do TJ Jiskra Zruč nad Sázavou, který je rozdělen na jednotlivé oddíly (volejbal, házená, fotbal, tenis, nohejbal, stolní tenis a další...). Populárním sportem je tu také florbal. V roce 2010 skončil 2. ročník Zručské florbalové ligy. Většina sportů se koná v městské sportovní hale nebo na stadionu TJ Jiskra. Nově byl za sportovní halou také otevřen sportovní areál (tartanová dráha, umělá tráva, hřiště na hokejbal, fotbal...). Vedle areálu se nachází skatepark.

Další turistické cíle[editovat | editovat zdroj]

 • Od verpánku k Baťovi – muzeum obuvi
 • Muzeum panenek
 • Rytířské hřiště v zámeckém příkopu
 • Vyhlídková věž
 • Rozhledna Babka otevřená v roce 2015

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
 2. NOVÁK, Rostislav. Ve Zruči nad Sázavou otevřeli první vodácké muzeum. Turista. Roč. LV, čís. 4, s. 7. 
 3. Rockový festival Zámekfest
 4. Správní uspořádání Předlitavska 1850-1918
 5. Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
 6. Nařízení ministra vnitra č. 185/1942 Sb.
 7. Dekret presidenta republiky č. 121/1945 Sb.
 8. Vládní nařízení č. 3/1949 Sb.
 9. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 1923. (česky a německy)
 10. a b DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. S. 630–632. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]