Soběslav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Soběslav
Kostel sv. Víta, v pozadí kostel sv. Petra a Pavla

Kostel sv. Víta, v pozadí kostel sv. Petra a Pavla

znak obce Soběslavvlajka obce Soběslavznakvlajka

status: město
LAU 2 (obec): CZ0317 553131
kraj (NUTS 3): Jihočeský (CZ031)
okres (LAU 1): Tábor (CZ0317)
obec s rozšířenou působností: Soběslav
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 20,00 km²
počet obyvatel: 7 043 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 405 m n. m.
PSČ: 392 01
zákl. sídelní jednotky: 14
části obce: 5
katastrální území: 3
adresa městského úřadu: Městský úřad Soběslav
nám. Republiky 59/1
392 01 Soběslav
starosta / starostka: Ing. Jindřich Bláha[2]
Oficiální web: www.musobeslav.cz
E-mail: bryll@musobeslav.cz

Soběslav
Red pog.svg
Soběslav
Zdroje k infoboxu a částem obce
Tento článek pojednává o jihočeském městě. O rodném mužském jméně pojednává článek Soběslav (jméno).

Soběslav (německy Sobieslau) je historické město v okrese Tábor v Jihočeském kraji, 18 km jižně od Tábora na soutoku Lužnice a Černovického potoka, který ze tří stran obtéká historické jádro města a v minulosti byl součástí městského opevnění. Žije zde přes 7 tisíc obyvatel. Město je přirozeným centrem pro okolní region a leží na dálnici D3 a mezinárodní silnici E55 z Prahy do Českých Budějovic a Lince. Na jihozápadním okraji města je veřejné vnitrostátní letiště. Soběslav si zachovala svůj historický půdorys, včetně středověkých valů a staveb i přes několik tvrdých architektonických zásahů do zástavby na náměstí Republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické nálezy z okolí města a z blízkého hradiště Svákov dokládají, že toto místo a blízké okolí bylo osídleno již v raném středověku. První nepřímá písemná zmínka pochází z roku 1293, kdy hrad a okolní obec byla v majetku rodu Rožmberků. Městská práva obdržela Soběslav v roce 1390 a o čtyři roky později byl na místním hradě vězněn král Václav IV. V průběhu husitských válek bylo město v letech 1421 a 1435 vypáleno. V 16. století byla Soběslav jedním z nejvýznamnějších měst rožmberského panství a představovala hospodářské centrum jižních Čech s vazbami na Bavorsko a Rakousko. Po smrti Petra Voka z Rožmberka získávají město Švamberkové.

Město znovu utrpělo za třicetileté války i za válek napoleonských. V roce 1871 byla otevřena železniční trať vedoucí přes Soběslav, a to úsek Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) z Českých Velenic do Prahy. Roku 1900 měla Soběslav 442 domů a 3800 obyvatel, byly zde tkalcovny hedvábí, pivovar a další.[3] Historické jádro města je navzdory vážnému narušení severní strany náměstí novou zástavbou (mezi Smrčkovým domem a obchodním domem) městskou památkovou zónou.

Po komunálních volbách na podzim 2014 pokračoval ve funkci starosty města Jindřich Bláha, stejně tak i jeho zástupce Vladimír Drachovský.[2]

Stará radnice a kostel sv. Víta
Rožmberský dům

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Soběslavi.
 • Děkanský kostel svatých Petra a Pavla, založený kolem 1280, rozšířen po roce 1380 a zaklenut v letech 1486-1501. Dvojlodní síňová stavba se sklípkovou klenbou na dva štíhlé osmiboké sloupy a s barokními bočními kaplemi. Na hlavním oltáři je obraz sv. Petra a Pavla od B. Kamarýta, na bočním oltáři socha Madony z roku 1492. Barokní chórové lavice a cínová křtitelnice z roku 1501. 68 metrů vysoká městská kostelní věž z roku 1487 je dnes symbolem Soběslavi.
 • Gotický kostel sv. Víta, založený kolem 1380, je síňové dvojlodí, sklenuté na dva štíhlé sloupy, s pětiboce zakončeným presbytářem s vnějšími opěráky a štíhlou vížkou na střeše. Kostel roku 1712 vyhořel a byl zrušen, obnoven v letech 1936-1938.
 • Rožmberský hrad založený ve 13. století a rozšířený kolem 1390 Jindřichem z Rožmberka představoval důležité obranné místo města. Součástí hradu je okrouhlá gotická věž Hláska se sklepením, kde byl roku 1394 vězněn český král Václav IV. Petr Vok z Rožmberka v závěti odkázal městu Rožmberskou knihovnu, který měla být umístěna v hradu, k čemž ale nikdy nedošlo. Po husitských válkách hrad zpustl, 1706 byl proměněn na pivovar a pak sýpku. V dnešní době je jižní křídlo hradu využíváno jako městské divadlo s několika sály, ve starém gotickém paláci je unikátní a moderní veřejná knihovna umístěná v samostatném, železo-skleněném objektu. Sen Petra Voka tak byl částečně naplněn.
 • Smrčkův dům na náměstí (č. 107) z roku 1565 se dvěma obloučkovými štíty. Dnes je zde umístěno národopisné muzeum s expozicí Soběslavských blat.
 • Dům Petra Voka (Rožmberský dům), renesanční patrová budova z 15. století, barokně upravený, v níž je přírodopisné muzeum, expozice věnovaná Rožmberkům a výstavní prostory.
 • Bývalý hřbitovní kostel sv. Marka, raně barokní stavba se šindelovou střechou, založená roku 1650 soběslavským primátorem Zachariášem Markem Markovským. Jednotné vnitřní zařízení je raně barokní, stejně jako několik kamenných náhrobků a dva malované epitafy ze 17. století. V současné době je zde soběslavská galerie a svatební síň.
 • Stará radnice na náměstí z konce 15. století se dvěma barokními štíty, v přízemí informační centrum města.[4]

Kulturní a sportovní zařízení[editovat | editovat zdroj]

Městské koupaliště
Soběslavský hrad
Kostel sv. Marka
Most přes Černovický potok
 • Společenské centrum Soběslavska - zrekonstruovaný multifunkční prostor využívaný jako kino a kongresové centrum (první digitální kino v okrese Tábor).
 • Sportovní areál - fotbalový stadion, zimní stadion s celoročním provozem, tenisová hala, posilovna a multifunkční sportovní plocha
 • Městské koupaliště, vybudované v roce 2011, venkovní plavecký bazém s brouzdalištěm, tobogány a divokou řekou
 • Nový rybník - přírodní rezervace, v okolí je altánek nebo odpočinkové místo „Mochomůrka“ (velká betonová houba)
 • Les Svákov s kaplí Bolestné Panny Marie, se zachovalými valy slovanského hradiště, se studánkou a s altánkem. Lesem vede stará kupecká stezka, která pokračuje přes celou Soběslav. V roce 2014 byla nedaleko hradiště vybudována dřevěná rozhledna Svákov.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]
 2. a b POSPÍŠILOVÁ, Lenka. Soběslavský starosta 
se nemění. Deník [online]. 2014-11-09 [cit. 2014-11-09]. Dostupné online.  
 3. Ottův slovník naučný, heslo Soběslav.
 4. E. Poche, Umělecké památky Čech III, str. 380–383.
 5. Jiří Laburda – životopis skladatele

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Ottův slovník naučný, heslo Soběslav. Sv. 23, str. 559
 • E. Poche a kol., Umělecké památky Čech III. Praha 1980.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]