Přeskočit na obsah

Jednota zelenohorská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vznik Zelenohorské jednoty roku 1465 (Česko-moravská kronika, ilustrace Josefa Scheiwla, 1872)

Jednota zelenohorská byla česká katolická opozice proti českému králi Jiřímu z Poděbrad. Byla založena na hradu Zelená hora, který držel vůdce Zelenohorské jednoty Zdeněk Konopišťský ze Šternberka. Dne 28. listopadu 1465 se zde sešlo šestnáct českých předních katolických pánů, kteří založili spolek, ke kterému se záhy přidala města Plzeň, Brno, Jihlava a Znojmo. Kromě Zdeňka ze Šternberka se na Zelené hoře sešli jeho synové Jaroslav a Jan ze Šternberka a dále Jošt II. z Rožmberka, Jan II. z Rožmberka, Oldřich a Jan Zajícové z Hazmburka, Bohuslav Krušina ze Švamberka, Vilém z Ilburka, Jindřich starší a Jindřich mladší z Plavna, Děpolt z Rýzmburka, Jindřich IV. z Hradce, Burian II. a Linhart z Gutštejna a Dobrohost z Ronšperka.

Český král Jiří z Poděbrad se pokoušel s těmito pány vyjednávat, avšak marně. Proto proti nim zahájil boj, představitel jednoty Zdeněk Konopišťský uprchnul k uherskému králi Matyáši Korvínovi, který též bojoval proti Jiřímu z Poděbrad. V zemi vypukly česko-uherské války, které se dotkly zejména Moravy a Slezska. V roce 1469 se Zelenohorská jednota zasadila o korunovaci Matyáše Korvína českým vzdorokrálem. Po ukončení česko-uherských válek zanikla.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • BOUBÍN, Jaroslav. Nižší šlechta a vznik zelenohorské jednoty. Český časopis historický. 1990, roč. 88, čís. 3, s. 351–355. 
  • ŠANDERA, Martin. Zelenohorská jednota a synové krále Jiřího. In: NOVOTNÝ, Robert; ŠÁMAL, Petr. Zrození mýtu. Dva životy husitské epochy. K poctě Petra Čorneje. Praha: Paseka, 2011. ISBN 978-80-7432-099-6. S. 158–168.
  • ŠANDERA, Martin. Zelenohorská jednota. Stav poznání, otázky a úkoly. In: ŠANDERA, Martin; BERAN, Zdeněk. Poděbradská éra v zemích České koruny. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2016. ISBN 978-80-7422-538-3. S. 172–182.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]