Dobronice u Bechyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dobronice u Bechyně
Pohled na zříceninu hradu nad Lužnicí v Dobronicích
Pohled na zříceninu hradu nad Lužnicí v Dobronicích
Znak obce Dobronice u BechyněVlajka obce Dobronice u Bechyně
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0317 552224
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) Tábor (CZ0317)
Obec s rozšířenou působností Tábor
Pověřená obec Bechyně
Historická země Čechy
Katastrální území Dobronice u Bechyně
Katastrální výměra 8,29 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 106 (2019)[1]
Nadmořská výška 440 m n. m.
PSČ 391 65
Zákl. sídelní jednotky 2
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Dobronice u Bechyně 90
39165 Bechyně
Starosta Jiří Kodad
Oficiální web: www.dobronice.cz
E-mail: obec@dobronice.cz
Dobronice u Bechyně
Dobronice u Bechyně
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Dobronice u Bechyně (německy Dobronitz) se nachází v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Žije v ní 106[1] obyvatel. Vesnicí protéká řeka Lužnice a Dobronický potok, který se do Lužnice vlévá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kaplička na horní návsi

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1220 kdy je zmiňován jistý Jan, syn Dobroňův. Kamenný hrad byl postaven na počátku 14. století. Prvním zmiňovaným majitelem je v roce 1322 Diviš z Dobronic. Potomci Diviše drželi hrad až do počátku 15. století. Dalšími vlastníky hradu a vsi byli například Kraselovští z Kraselova, Sedlečtí od Dubu, Malovcové z Malovic. V letech 1455 až 1459 se stal majetkem pánů z Rožmberka, ale ti jej prodali svému purkrabímu na hradě Choustníce Vítovi ze Rzavého. Rodina Vítů ale hrad postupně prodávala až celý přešel do majetku Hozlauerů z Hozlau. Za jejich vlastnictví majetek vzkvétal, mimo jiné založili v hradním hospodářství pivovar. Po Bílé Hoře rodina Hozlauerů o většinu majetku přišla a zbylou část zatížili dluhy. Ty se ale nepodařilo uhradit a proto v roce 1636 propadá zbytek majetku Královské komoře. Vzápětí je ale prodán Ferdinandu Pruggerovi z Greinburku.

V roce 1691 pak dcera Ferdinanda Pruggera Anna Jakoba prodala hrad i panství Tovaryšstvu Ježíšovu. Jezuité pravděpodobně na hradě zřídili kancelář panství, ale současně si v nedalekých Opařanech budovali klášter-zámek. Když byl v roce 1727 zámek dokončen, jezuité se odstěhovali tam a hrad je ponechán opuštěný. Ale až do zrušení řádu jezuitů v roce 1773 je uváděn jako pevný. Po roce 1773 znovu připadl pod státní správu do majetku Studijního fondu královské komory.

V roce 1792 nechal vrchnostenský správce Františel Halbiger strhat střechy a vylamovat kvalitnější kameny a prodával je jako materiál. Následně otevřený a částečně rozebraný hrad byl ponechán svému osudu a stal se zdrojem materiálu pro okolní vesnice. V roce 1825 koupila již torzo hradu kněžna Quidobaldina Paarová a přičlenila zbytky původního panství k opařanskému velkostatku. Teprve v roce 1890 byly provedeny záchranné práce, aby se hrad nesesunul do řeky. Další pak provedl v letech 1921 až 23 Klub českých turistů. Po znárodnění paarského panství v roce 1948 byl hrad ve státní správě a nebyla mu věnována žádná péče. Až v roce 1971 byly provedeny zabezpečovací práce, bohužel však dosti neodborně.

Vybavenost[editovat | editovat zdroj]

U obce na levém břehu Lužnice se nachází sportovní a rekreační středisko Vysoké školy ekonomické v Praze a na pravém břehu Lužnice v lokalitě Papírna (v sousedství stádlecké osady Liška) sportovní a studijní centrum tří pražských lékařských fakult Univerzity Karlovy, na levém břehu veřejný kemp Na Staré Papírně.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kaplička sv. Jana Nepomuckého
  • Zřícenina hradu Dobronice v jižním cípu obce u Lužnice
  • Raně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • Výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého u mlýna
  • Boží muka
  • Mohylník v lese Kukle, archeologické naleziště

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]