Jaroslav Koliha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaroslav Koliha
Narození 12. dubna 1924
Dobronice u Bechyně
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 9. září 2014 (ve věku 90 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolání malíř
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Koliha (12. dubna 1924 Dobronice u Bechyně - 9. září 2014 Praha) byl český malíř.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z Dobronic u Bechyně. Jeho otec, raněný v době první světové války, zemřel roku 1930 ve věku 34 let. Matka se se třemi dětmi odstěhovala do nedaleké Bechyně.

Po absolvování reálného gymnázia v Táboře, kde učil výtvarné umění prof. Jindřich Schenk, zamířil na pražskou ČVUT, kde studoval u Cyrila Boudy, Karla Lidického a Martina Salcmanna, za svého učitele považoval také Salcmannova asistenta Jana Smetanu. Na výtvarnou scénu vstupoval na začátku 50. let 20. století, v době vrcholícího socialistického realismu. Realismus Jaroslava Kolihy měl ale od počátku punc expresionistického projevu, který kontrastoval s melancholií krajinných motivů. Přijal nabídku prof. Aloise Fišárka do Textilní tvorby (později ÚBOK), odkud pro politické neshody v roce 1952 odešel a vrátil se do Bechyně, kde měl tvůrčí zázemí a kde nacházel témata pro svou tvorbu. Působil také na Střední keramické škole v Bechyni. V té době se oženil s Evou Dobešovou, jeho žena se později stala významnou lékařkou, rentgenoložkou - Doc. MUDr. Eva Kolihová, Csc.

V polovině 60. let začala jeho spolupráce na architektonických realizacích s Ing. arch. Antonínem Malcem a keramikem Antonínem Škodou (pošta v Českých Budějovicích, kulturní dům v Sezimově Ústí, spořitelna a divadlo v Táboře). V malbě postupně stále více tíhl k symbolickým metaforám, díky čemuž byl obviňován z formalismu.

V polovině 60. let tak ne vlastní vinnou zmizel z oficiálních výstav. Těžiště jeho tvorby tvoří olejomalby a pastely. Tematicky zůstala jeho celoživotní doménou krajina jižních Čech, postupně přetavená v symbolickou zkratku forem. Hledal především výraz, zhuštění dojmů, esenci prožitku. Po nucené výstavní pauze se na výtvarnou scénu vrátil v roce 1990, kdy mu bylo 66 let a své celoživotní dílo představil na úspěšné výstavě v Českých Budějovicích. Následovalo několik dalších výstav, naposledy v roce 2004 k jeho osmdesátinám.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Tetiva Vlastimil: Jaroslav Koliha: Obrazy, Alšova jihočeská galerie, 1994
  • Tetiva Vlastimil: Jaroslav Koliha, Alšova jihočeská galerie, Hluboká nad Vltavou, 1999

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]