Soběslav (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soběslav
Nádraží v Soběslavi
Nádraží v Soběslavi
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihočeský
Město Soběslav
Souřadnice
Soběslav (nádraží)
Soběslav (nádraží)
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 735720
Tratě 220
Nadmořská výška 415 m n. m.
V provozu od 3. září 1871
Zabezpečovací zařízení elektronické stavědlo ESA 11
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) 2 (3)
Prodej jízdenek Ano
Služby ve stanici Vnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBezbariérové WCTAXIVeřejné parkovištěObchody a další služby
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soběslav je železniční stanice ve východní části města Soběslav v okrese Tábor v Jihočeském kraji nedaleko řeky Lužnice. Leží na dvoukolejné elektrizkované trati 220 (25 kV, 50 Hz).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanici dle typizovaného stavebního vzoru vybudovala soukromá společnost Dráha císaře Františka Josefa (KFJB) na trase nově budovaného spojení Vídně a Prahy s dočasnou konečnou stanici v Čerčanech, první vlak projel stanicí při zprovoznění úseku z Českých Velenic 3. září 1871. K otevření zbývající trasy do Prahy došlo 14. prosince téhož roku po dokončení železničního mostu přes Sázavu. Ten byl zpočátku provizorně postaven ze dřeva.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, c.k. státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly československé státní dráhy.

Koncem 80. let 20. století byla do stanice dovedena elektrická trakce.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stanicí prochází Čtvrtý železniční koridor, vede tudy dvoukolejná trať. Roku 2015 byla rekonstruována a upravena dle parametrů na koridorové stanice: byla přidána druhá traťová kolej, byla zvýšena průjezdová rychlost stanicí na 160 km/h, vznikla dvě bezbariérová vyvýšená nástupiště. Ze stanice odbočuje vlečka do přilehlého průmyslového areálu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]