Věra Špinarová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Věra Špinarová
Základní informace
Narození (22. prosince 1951 (65 let)
Československo
Pohořelice, Československo
Žánry popmusic,
Povolání zpěvačka
Web www.spinarova.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Věra Špinarová (* 23. prosince 1951 Pohořelice) je česká zpěvačka.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Svoji kariéru zahájila v 15 letech, kdy nahrála svou první píseň Já před tebou klečím. Zpívala s kapelami Flamingo[1] (od roku 1967, do roku 1969), poté přešla ke skupině Majestic, který v roce 1971, po převzetí Ivem Pavlíkem, změnil název na Orchestr Ivo Pavlíka (1969-1984), a poté začala spolupracovat se skupinou Speciál, který založil její kytarista z bývalé skupiny, Adonis Civopulos. Do roku 1988 aktivně vystupovala, avšak potom se stáhla do ústraní a teprve po spojení s manažerem Václavem Fischerem nastal očekávaný comeback. V posledních letech spolupracuje s méně známými skupinami jako: Nota Bene, Pirillo, Petarda, Royal Beat a dalšími. V roce 2010 se vydává na koncertní turné s názvem "Nadoraz 2010" a doprovází ji skupina jejího syna Adam Pavlík Band.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za svou kariéru získala mnohá ocenění, jako například Zlatý štít z roku 1973 jako nejprodávanější zpěvačka. Roku 1976 se umístila na bronzové příčce na Bratislavské lyře a to s písní "LÚČENIE", zpívanou slovensky a vydanou společností Opus.

Největší hity[editovat | editovat zdroj]

Během své kariéry vydala celkem 13 desek, z nichž první z nich, Andromeda, vyšlo již v roce 1972 ve vydavatelství Panton. Ostatní LP už vycházela v produkci Supraphon. Asi největší úspěch mělo album Meteor lásky ', které vyšlo v roce 1982 a kde měla i jeden z největších hitů Meteor lásky, ale hlavně Bílá Jawa 250.

Kromě toho je interpretkou celé řady hitů: např. Bílá Jawa 250, Ty jsi můj song (s touto písničkou soutěžila na festivalu Děčínská kotva 1981), Valentino, Raketou na Mars, A já tě závidím, To máme mládež, Andromeda, Fernando, Být sluncem na tvých víčkách nebo Kouzlo bílejch čar. Největší hit, Jednoho dne se vrátíš, nazpívala už v roce 1976 na hudbu z filmového westernu Tenkrát na Západě, kterou složil Ennio Morricone.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Jejím prvním manželem se v roce 1971 stal kapelník jejího doprovodného orchestru Ivo Pavlík, se kterým má jediného syna Adama. V roce 1981 se manželství rozpadlo a Věra Špinarová si po krátké známosti v roce 1984 vzala bubeníka a zpěváka skupiny Maximum Petra Hanniga Vítězslava Vávru.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Vyučila se chemičkou, ale tou se nikdy nestala. Zajímavostí je též, že se nikdy neučila zpívat, přesto se ale umísťuje na žebříčku nejoblíbenějších zpěvaček.

Disponuje nezaměnitelným altem, proto se ji občas přezdívá česká Janis Joplin či Tina Turner.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Spolupráce na albech[editovat | editovat zdroj]

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://ona.idnes.cz/jsem-uz-na-konci-ale-citim-se-opravdu-dobre-rika-vera-spinarova-pbk-/ona_ony.asp?c=A100108_113140_ona_ony_jup
  2. MusicZone | recenze Fleret - Pumkanonem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]