Mirek Kovářík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PhDr. Mirek Kovářík
Miroslav Kovářík (2017)
Miroslav Kovářík (2017)
Narození 15. srpna 1934
Praha
Úmrtí 4. března 2020 (ve věku 85 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav Kovářík (15. srpna 1934 Praha4. března 2020) byl český divadelník, kulturní publicista a redaktor, herec, moderátor a vysokoškolský pedagog.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny zdravotní sestry a řidiče tramvaje. Vystudoval pražské pedagogické gymnázium Víta Nejedlého (maturita roku 1952) a po základní vojenské službě studoval češtinu a ruštinu na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity. Na této univerzitě v roce 2001 obhájil rigorózní práci Slovo, tvar, prostor a získal titul PhDr.

Jedná se o jednu ze zakladatelských osobností litvínovského Docela malého divadla, které patřilo v 60. letech 20. století mezi významná česká divadla malých forem, dále o neúnavného propagátora moderní české poezie, výborného recitátora a dlouholetého moderátora hudebního festivalu Porta.

Mirek Kovářík je též, mimo jiné, již od roku 1976 autorem a moderátorem klubového pořadu Zelené peří – původně provozovaného v Praze a v Brně a Českých Budějovicích –, který pomáhá propagovat a zveřejňovat poezii mladým začínajícím autorům. Od roku 1993 do ledna 2011 existovalo Zelené peří i v rozhlasové verzi na stanici Český rozhlas 2 Praha.[1] V šedesátých letech objevil a do konce života popularizoval poezii Václava Hraběte. Z básníkovy pozůstalosti Kovářík uspořádal k vydání několik sbírek (Stop-time, Blues v modré a bílé, Blues pro bláznivou holku).

Svými texty přispíval do kulturních periodik, jako Tvar, Literární noviny, A2 a další, a napsal předmluvy či doslovy k mnoha básnickým sbírkám. Soubor svých článků, esejů, rozhovorů a dalších textů uspořádal knižně pod názvem Život... a poezie...?: Eseje (Galén, 2017).

V mládí sám psal básně, které pod pseudonymem Jiří Kott vydal v samizdatových sbírkách Ovoce noční (Praha 1953), Venuše cizí Paní (Lom u Mostu 1954) a Člověk jako já (Praha, Litvínov 1958). Výbor z těchto básní vyšel pod názvem Ovoce noční (Adolescent, 2014).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. „Asi jim umřu pod nožem.“ Poslední rozhovor s legendárním recitátorem Mirkem Kováříkem. dvojka.rozhlas.cz [online]. 2020-03-04 [cit. 2020-03-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]