Karel Krautgartner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Krautgartner
Pamětní deska Karla Krautgartnera v Mikulově
Základní informace
Narození 20. července 1922
Mikulov, Morava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 20. září 1982 (ve věku 60 let)
Kolín nad Rýnem
Německo Německá spolková republika
Žánry swing, jazz
Povolání saxofonista, klarinetista, skladatel, dirigent, herec
Nástroje saxofon, klarinet
Příbuzná témata Karel Vlach
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Krautgartner (20. července 1922 Mikulov20. září 1982 Kolín nad Rýnem) byl český hudebník, skladatel jazzové hudby, herec, dirigent, jeden z nejlepších československých saxofonistů 20. století.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Mikulově v rodině poštmistra. Už jako chlapec hrál na klarinet. V roce 1935 s rodiči přesídlil do Brna, kde pak studoval na gymnáziu. Během studií založil v roce 1937 hudební skupinu Quick Band; studoval zde hru na klarinet u Stanislava Krtičky. Hrál na klarinet a na saxofon v orchestrech Gustava Broma (od roku 1942) a Karla Vlacha, kde působil jako vedoucí dechové sekce. Od roku 1960 vedl Taneční orchestr Československého rozhlasu (TOČR) do kterého přešla část Vlachova orchestru. Hrál také v několika filmech (nejznámější z nich je Kdyby tisíc klarinetů) a skládal filmovou hudbu.

Ihned po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 emigroval do Rakouska, kde poté žil ve Vídni. Od r. 1971 začal vyučovat hudbu v Západním Německu (učil v Kolíně nad Rýnem a Düsseldorfu), kam se později přestěhoval. V exilu také v roce 1982 zemřel.

V rodném Mikulově mu nadšenci zřídili malé muzeum, včetně chodníku slávy.

  • V jedné rozhlasové relaci K. Krautgartner řekl, že dostal dopis od žáčka z hudební školy: Pane Krautgartner, co mám dělat, abych byl Krautgartner? Odpověděl mu: Kupte si klarinet, cvičte na něj 4 až 5 hodin denně, a dělejte to 20 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]