Karel Velebný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karel Velebný
Narození17. března 1931
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí7. března 1989 (ve věku 57 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníherec, pedagog, spisovatel, hudební skladatel, jazzový hudebník, klavírista, učitel, hudebník a hudební pedagog
Žánrjazz
Tématahudba, jazz a divadlo
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Velebný (17. března 1931 Praha7. března 1989 Praha), známý i jako Evžen Hedvábný, byl český jazzový hudebník, hudební pedagog a jeden ze zakladatelů cimrmanologie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako hudebník vystupoval se skupinou S+HQ. V šedesátých letech pod pseudonymem „doktor Evžen Hedvábný“ účinkoval v rozhlasové Vinárně U Pavouka a spoluzakládal Divadlo Járy Cimrmana. Přestože odsud zase záhy odešel, v seminářích některých her je dodnes připomínán jako (fiktivní) bratranec Zdeňka Svěráka a majitel liptákovské chalupy, v níž byla objevena truhla s Cimrmanovým dílem. Objevil se také v pseudodokumentu Stopa vede do Liptákova (1969). Vyznačoval se smyslem pro svérázný, až absurdní slovní humor, který jeho přátelé nazývali „velebnovštinou“ a který se stal esenciální inspirací humoru cimrmanovských textů.

Později s Jiřím Šebánkem založil paralelní badatelskou skupinu Salón Cimrman, jejíž mystifikační styl a suchý humor byl bližší cimrmanologickým začátkům. V jejím rámci vydali gramofonovou desku Jazzman Cimrman (1985).

Byl všestranně nadaným multiinstrumentalistou – velmi dobře ovládal hru na velké množství hudebních nástrojů, zejména žesťových, hrával ale i na vibrafon, xylofon, bicí a klávesové nástroje. Roku 1983 s Alešem Bendou založil Letní jazzovou dílnu;[pozn. 1][1] ta se konává v severočeském Frýdlantě a na počest svého spoluzakladatele nese jeho jméno.[2]

Trpěl vrozenou chorobou srdce, tachykardií. Zemřel v Praze roku 1989 ve věku těsně nedožitých 58 let. Byl zpopelněn a jeho popel rozptýlen na hřbitově Malvazinky.

Divadelní role[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Organizací prvého ročníku festivalu oba jazzmany pověřil výbor České jazzové společnosti

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Letní jazzová dílna Karla Velebného. O nás [online]. 2020 [cit. 2020-03-14]. Dostupné online. 
  2. HRDINOVÁ, Radmila. Co by frýdlantské dílně řekl Karel Velebný. Fotografie Aleš Benda; Kultura. Právo. Borgis, a. s., 16. srpen 2019, roč. 29, čís. 189, s. 8. ISSN 1210-1168. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]