Josef Vobruba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Vobruba
Narození 6. září 1932
Kamenné Žehrovice
Úmrtí 13. srpna 1982 (ve věku 49 let)
Praha
Místo pohřbení Olšanské hřbitovy
Povolání dirigent
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Vobruba (6. září 1932 Kamenné Žehrovice13. srpna 1982 Praha) byl český dirigent, hudební režisér a aranžér.

Na pražské konzervatoři absolvoval studium skladby a dirigování.

V Československém rozhlase působil od roku 1958 jako hudební režisér, v roce 1963 začal aktivně spolupracovat jako dirigent s tehdy nově se formujícím Tanečním orchestrem Československého rozhlasu – zkráceně TOČR. Měl zde na starosti především běžnou písničkovou produkci pocházející z žánru pop‑music, spolupracoval mj. s Kamilem Hálou, která měl na starosti jazzovou sekci téhož orchestru, která vystupovala pod alternativním názvem Jazzový orchestr Československého rozhlasu.

Poté, co roku 1968 emigroval tehdejší kapelník TOČRu Karel Krautgartner, se Vobruba stal kapelníkem orchestru. Od roku 1968 se datuje jeho spolupráce s Vladimírem Popelkou, který v TOČRu působil coby hudební aranžér. Orchestr se zejména zásluhou těchto dvou hudebních mágů etabloval jako špičkové hudební těleso v rámci celého Československa a jako takový aktivně spolupracoval s mnoha známými a významnými českými interprety z žánru pop‑music. Po Vobrubově předčasné smrti převzal vedení TOČRu saxofonista a klarinetista Felix Slováček, který jej pod pozměněným názvem vede dodnes.

Vybraná diskografie s TOČR[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HERZÁN, Michal; BUDINSKÝ, Václav. Divadlo Rokoko : vzpomínky na jeho hvězdy a historky. Most: Studio Victory, 1998. S. 45–46. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]