Tři oříšky pro Popelku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tři oříšky pro Popelku
Země Československo
Německo
Jazyk Česká/Německá verze
Délka 75 minut
Žánr Pohádka
Námět Božena Němcová
Scénář František Pavlíček
Režie Václav Vorlíček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Libuše Šafránková
Pavel Trávníček
Produkce Jiří Krejčík
Hudba Karel Svoboda
Kamera Josef Illík
Střih Miroslav Hájek
Barbara Leuschner
Výroba a distribuce
Premiéra 1. listopadu 1973
Tři oříšky pro Popelku na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Saský zámek Moritzburg.

Tři oříšky pro Popelku (německy Drei Haselnüsse für Aschenbrödel) je úspěšná česko-německá filmová pohádka z roku 1973 režiséra Václava Vorlíčka, v hlavních rolích Libuše Šafránková jako Popelka a Pavel Trávníček jako princ (mluví Petr Svojtka). Hudbu napsal Karel Svoboda, hlavní píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš zpívá Karel Gott a text napsal Jiří Štaidl. Pohádka je velmi oblíbená v Rusku, Francii, Norsku[1], jako ,,Tre notter til Askepot", v Německu, na Slovensku a v mnoha dalších evropských zemích. V Německu dokonce uvažují o natočení remaku filmu s německými herci.[2]

Koprodukční česko-německý film byl natočen na motivy pohádek O Popelce a O třech sestrách Boženy Němcové podle scénáře Františka Pavlíčka (komunistický režim mu zakázal činnost v kultuře, pod scénářem proto byla podepsaná Bohumila Zelenková).[2] Oproti předchozím filmovým zpracováním Popelky jsou v této verzi hlavní hrdinové obohaceni o nové vlastnosti: Popelka je v podání Libuše Šafránkové živější – ovládá jízdu na koni, střílí z kuše jako obratný lovec, paradoxně se však i přátelí se zvířaty - a princ Pavel Trávníček představuje svéhlavého mladíka, oddávajícího se raději lovu a zábavě s kamarády nežli pilování dvorní etikety a přípravám na ples, při němž si má najít nevěstu.

Pohádka se natáčela, mimo jiné, také na saském zámku Moritzburg. Zde je od roku 2011 každoročně pořádána v zimě výstava o tomto filmu. Domovem prince byl vodní hrad Švihov.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V Norsku je na Štědrý den nejsledovanějším pořadem česká Popelka. České noviny [online]. 2013-12-24 [cit. 2013-12-24]. Dostupné online. ISSN 1213-5003.  
  2. a b ANGERMANNOVÁ, Andrea. Natočte remake Popelky s německými herci, nabídli Vorlíčkovi. Odmítl. iDNES.cz [online]. 2012-12-29 [cit. 2012-12-30]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]