Preceptor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Preceptor (z lat. praeceptor, učitel) byl ve starší době učitel, později domácí učitel, učitelský pomocník nebo starší student, který procvičoval látku s mladšími kolegy. Na některých středních a vysokých školách učitel, který vede cvičení.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Mnich zodpovědný za hudbu v klášteře je nazýván také preceptorem. Jeho úkolem bylo naučit ostatní mnichy podle tradice zpívat. Tito mniši doprovázeli svým zpěvem bohoslužby a modlitby. V pohádkovém filmu Tři oříšky pro Popelku dával preceptor pokyn k hudbě na zámeckém bále.

https://www.youtube.com/watch?v=x7w3oliZsqE

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Studenti některých univerzit v Severní Americe, kteří jako dobrovolníci pomáhají svým profesorům s přípravou přednášek, jsou též nazýváni preceptory. Za tuto práci získávají kredit. Je to považováno za dobrou zkušenost ve vedení lidí, protože musí kurz vedení, leadership.

Na některých starých univerzitách, jako jsou Harvard, Cambridge nebo Oxford, „preceptoři“ jsou zaměstnanci vyučující hudbu, matematiku, jazyky atd. Mezi preceptory na Harvardu byli například:

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

  • Akademický slovník cizích slov, kolektiv autorů pod vedením Věry Petráčkové a Jiřího Krause, Academia Praha, 1995, ISBN 80-200-0982-5.