Josef Frolík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Frolík
Narození 22. září 1928
Libušín
Úmrtí 1989 (ve věku 60–61 let)
Florida
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Frolík (22. září 1928, Libušín – pravděpodobně květen 1989[1]) byl příslušník StB, který v roce 1969 emigroval do Spojených států amerických a přidal se k CIA.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Josef, rozený Lukeš začal používat jméno Frolík v sedmi letech poté, co se jeho matka vdala za kladenského dělníka Josefa Frolíka. I přesto však vyrůstal u prarodičů. Absolvoval měšťanskou školu, ke konci druhé světové války byl totálně nasazen. Po válce vystudoval obchodní akademii ve Slaném a působil v administrativě Rudého práva, přičemž studoval Vysokou školu ekonomickou.

Práce pro KSČ[editovat | editovat zdroj]

Roku 1947 vstoupil do KSČ. Už v roce 1948 se rozhodl svědčit proti jednomu ze svých profesorů. Profesor Gargel byl nakonec označen za reakcionáře a odsouzen ke třem měsícům vězení. Roku 1955 přešel na IV. správu ministerstva vnitra (ekonomická rozvědka) a o pět let později dokonce na I. správu. Zde působil v letech 19641966 na rezidentuře v Londýně. V následujících letech se zaměřil na špionáže a zpravodajské hry, zaměřené proti CIA. Po roce 1968 se však rozhodl nasbírat co nejvíce tajných informací a s pomocí CIA se mu v roce 1969 nakonec podařilo uprchnout. Balkánskou cestou dopravil do USA automobil, v jehož podvozku byly ukryty důležité dokumenty.

Emigrace[editovat | editovat zdroj]

Hned po emigraci byl hojně využíván střídavě CIA, MI5 a MI6. Americký senát ho označil za jednoho z nejvýznamnějších politických přeběhlíků po druhé světové válce, Velká Británie mu dokonce nabízela vysokou vojenskou hodnost. V ČSSR byl roku 1971 odsouzen k smrti. Roku 1975 však těžce onemocněl a od té doby se přestal kvůli zdravotním problémům výrazněji angažovat. V září roku 1987 mu byla zjištěna rakovina jater, které zřejmě podlehl v květnu 1989. Existuje však i teorie, že Frolík nadále žije kdesi ve Spojených státech pod tajnou identitou.[2]

V České republice vyšly dvě jeho pamětní knihy, Špion vypovídá a Špion vypovídá II, dle kterých se česká veřejnost poprvé dozvěděla o špionážních praktikách československé rozvědky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Josef Frolík - životopisný článek v časopise Reflex
  • TOMEK, Prokop. Josef Frolík – muž na nepravém místě, sborník Securitas Imperii č. 8 [online]. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu služby kriminální policie a vyšetřování [cit. 2008-03-19]. Dostupné online. (česky) 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Josef Frolík na reflex.cz
  2. http://www.ceskapolitika.cz/Knihy/Spion_vypovida.htm