Státní pohřeb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státní pohřeb George H. W. Bushe (2018)

Státní pohřeb je slavnostní pohřeb, kterým stát vyjadřuje nejvyšší pocty při úmrtí mimořádně významné osobnosti.

O státním pohřbu obvykle rozhoduje parlament, vláda nebo nejvyšší ústavní činitelé. Samotnému obřadu zpravidla předchází veřejné vystavení rakve s čestnou stráží a smuteční průvod. Pohřeb obvykle doprovází vojenské pocty a další tradice z vojenského prostředí. Při příležitosti úmrtí tak významné osobnosti také bývá vyhlašován státní smutek.

Stát může vypravovat i jiné slavnostní pohřby, například pohřeb se státními poctami, vojenský nebo panovnický pohřeb.

V Česku[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam českých státních pohřbů.

V historii byly výjimečné pohřby vyhrazeny panovníkům, významný byl například pohřeb Karla IV. Také v moderní době byly státní pohřby vypraveny hlavám státu:

Mimoto byl také v roce 2010 vypraven pohřeb se státními poctami Otakaru Motejlovi. Pohřeb se státními poctami byl vypraven i Karlu Gottovi 12.října.[1] O pohřbu se státními poctami se mluvilo také pro Vlastu Chramostovou.[2]

České zákony se organizací státního pohřbu nezabývají, proto se pohřeb řídí zvyklostmi, obdobně jako jiné zákonem neupravené události.

Ve světě[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Státní smutek připadne na den Gottova pohřbu se státními poctami. Uskuteční se 12. října. Lidovky.cz [online]. 2019-10-04. Dostupné online. 
  2. Žofín jako tradiční místo rozloučení slavných. Češi zde smutnili za Hlinkou nebo Matuškou. echo24.cz [online]. 2019-10-11. Dostupné online.