Starci na chmelu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Starci na chmelu
ZeměČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka89 min,
Žánrybarevný, muzikál
NámětVratislav Blažek
ScénářVratislav Blažek, Ladislav Rychman
RežieLadislav Rychman
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleVladimír Pucholt, Ivana Pavlová, Miloš Zavadil, Irena Kačírková, Josef Kemr, Libuše Havelková, Vladimír Klos, Vladimír Kloubek
HudbaJiří Bažant, Jiří Malásek, Vlastimil Hála
KameraJan Stallich
Výroba a distribuce
Premiéra16. 10. 1964
Starci na chmelu na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Starci na chmelu je jeden z prvních a vůbec nejznámějších českých filmových muzikálů, natočený režisérem Ladislavem Rychmanem v roce 1964 podle námětu a scénáře Vratislava Blažka (který byl i autorem písňových textů) s Vladimírem Pucholtem, Ivanou Pavlovou a Milošem Zavadilem v hlavní roli. Příběh vypráví o první lásce dvou studentů na chmelové brigádě. Film se stal brzy velmi populárním a písničky autorů Jiřího Bažanta, Vlastimila Hály a Jiřího Maláska téměř zlidověly. Ve filmu v drobných rolích studentů vystupuje velké množství herců a tanečníků, povětšinou tehdejších studentů konzervatoří a pražské DAMU, kteří zde vystupují nejen v roli komparsu, ale především tancují - choregrafii všech tanečních čísel zde vytvořil Josef Koníček.

Celým filmem v roli symbolických průvodců, tří kytaristů v černém, vystupují Josef Laufer, Petr Musil a choreograf Josef Koníček. Tito tři muži s kytarami v černém se také stali jakýmsi logem i symbolem tohoto snímku. Tito tři průvodci také playbackem zpívají ústřední melodii celého filmu, kterou se stala píseň Milenci v texaskách.

Od roku 2001 existuje i divadelní verze tohoto muzikálu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Středoškolská třída pobývá na chmelové brigádě. Intelektuálně zaměřený žák Filip (Vladimír Pucholt), který nezapadá do kolektivu, si najde nocleh na půdě ubytovny (budova základní školy) a svůj příbytek vylepšuje věcmi, které si tajně „vypůjčuje“ v JZD. Tam ho objeví noblesní spolužačka Hanka (Ivana Pavlová), která nechce spávat v učebně s ostatními dívkami. Na vznikající vztah mezi Hankou a Filipem jejich spolužáci brzy přijdou, většinou jej však respektují. To se nelíbí primusovi třídy Honzovi (Miloš Zavadil), který má zájem jak o Hanku, tak i o Filipův podkrovní byt. Jeho snaha získat obojí násilím je však neúspěšná. Proto anonymně upozorní třídní učitelku (Irena Kačírková) a předsedu JZD (Josef Kemr) na pachatele záhadného mizení věcí. Odhalen je nejen Filip, ale i jeho milostný vztah s Hankou. Následující den „soud“ pedagogického dozoru chmelové brigády, rozhodne o vyloučení Filipa a Hanky z brigády i ze školy za jejich demonstrativní přiznání vzájemné lásky. Dosud oblíbenému Honzovi dávají ostatní studenti najevo své opovržení.

Účinkují[editovat | editovat zdroj]

Pouze zpěv[editovat | editovat zdroj]

Hrají a tančí[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

Vedlejší role[editovat | editovat zdroj]

Ostatní drobné role[editovat | editovat zdroj]

Jitka Kloubková, Zuzana Šavrdová, Vladimír Navrátil, Josef Steigl, Bedřich Ulrych, Jiřina Bílá, Vratislav Blažek, Roman Hemala, Jiřina Barášová, Petr Boria, Jaroslav Dlask, Vlastimil Harapes, Jana Houkalová, Karel Hruška, Renata Jirousová, Josef Kaftan, Regina Kestlová, Jan Klár, Ivana Kubicová, Ivana Kudlová, Mahulena Kulendíková, Věra Masaříková, Boris Milec, Josef Pivonka, Zbyněk Pohlídal, Hana Stachová, Priska Steidlerová, Stanislav Šimek, Jiří Šindelář, Helena Štvánová, Jan Šváb, Eva Víšková, Drahomíra Vlachová, Daniel Wiesner, Jiří Wohanka, Libuše Zátková, Jitka Zelenohorská, Alena Žáková, Lubomír Mohyla, Vladimír Cabalka, Milan Kindl, Karel Kos, Jiří Zobač, Eva Trunečková, Ladislav Daneš, Arnošt Faltýnek, Jiří Bednář, Stanislav Fišer

Poznámky a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • I když je tento film často označován za první český filmový muzikál, je nutno připomenout, že o toto označení prakticky v téže době usiloval i známý hudebně-revuální snímek Kdyby tisíc klarinetů, krom toho z téhož roku 1964 pochází i další česká hudební komedie Limonádový Joe aneb Koňská opera.
  • Karel Štědrý ve filmu nehraje, pouze zpívá ústřední píseň Milenci v texaskách, v konkurenčním snímku Kdyby tisíc klarinetů hraje vedlejší roli vojína, který zde ani nemluví, ani nezpívá.
  • V jednom rozhovoru Josef Abrhám vzpomínal, že roli „záporáka“ Honzy měl původně hrát on. Z nějakého důvodu se mu tehdy role moc nelíbila, tak ji odřekl. Zahrál ji nakonec velmi dobře Miloš Zavadil. Pan Abrhám po létech s úsměvem a noblesou sobě vlastní přiznal, že udělal chybu, že „taková role se neodmítá“!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ROHÁL, Robert; CHADIMA, Vítek. České zpívající filmy. [s.l.]: Petrklíč, 2010. 218 s. ISBN 978-80-7229-235-6. Kapitola Starci na chmelu, s. 7 až 26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]