Ivana Pavlová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ivana Pavlová
Narození9. června 1946 (76 let)
Plzeň
Manžel(ka)Pavel Hobl
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivana Pavlová, provdaná Ivana Hoblová (* 9. června 1946 v Plzni) je česká herečka a tanečnice. Jako herečka se proslavila svou jedinou hlavní rolí Hanky ve známém českém muzikálu Starci na chmelu režiséra Ladislava Rychmana z roku 1964. Tento režisér ji posléze přizval jako tanečnici k natáčení filmových písniček, z nichž patrně vůbec nejznámější jsou písně Dominiku a Moje střevíčky (Zlaté střevíčky).

Od svého dětství byla pohybově nadanou dívkou, proto také studovala tanec na pražské konzervatoři (jejím tehdejším spolužákem zde byl např. Vlastimil Harapes), ještě jako studentka konzervatoře zvítězila v konkurzu na hlavní roli ve filmu Starci na chmelu, díky němuž se také stala velice známou a populární.

Po absolutoriu školy vystupovala čtyři roky se zájezdovým souborem Divadla Balet-Praha. Zde se seznámila také se svým budoucím manželem, režisérem Pavlem Hoblem. V roce 1967 však utrpěla těžký pracovní úraz, kdy na ni během zkoušky spadla divadelní kulisa. Toto zranění těžce poznamenalo celý její další život, neboť přineslo dlouhodobé zdravotní komplikace, které způsobily, že musela svého povolání tanečnice a choreografky v pražském Divadle E. F. Buriana v roce 1983 zanechat zcela.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Filmové písničky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]