František Mrázek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
František Mrázek
František Mrázek (02).jpg
Narození 1. února 1958
Úmrtí 25. ledna 2006 (ve věku 47 let)
Praha
Příčina úmrtí vražda
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob Františka Mrázka v Českém Brodě
Sídlo společnosti, před kterým byl Mrázek zastřelen
Tento článek je o českém podnikateli. O českém herci pojednává článek Fanda Mrázek.

František Mrázek (1. února 195825. ledna 2006, Praha) byl český kontroverzní podnikatel. Z řadového veksláka se stal jednou z vedoucích figur českého podsvětí. Byl vyučený lakýrník. Zařídil si invalidní důchod a již před rokem 1989 měl výborné kontakty na policisty a politiky. Díky podvodům s realitami se jemu a jeho společníkům po roce 1989 podařilo vylákat z bank stamiliony korun. Mrázek sám své jmění odhadoval na miliardy korun. Byl podezříván policií, že si objednal několik vražd. V roce 2006 byl zavražděn nájemným vrahem.[1]

František Mrázek „podnikal“ už za socialismu. Spekuloval se vším možným, s hodinkami, walkmany, šátky. Jeho jméno figurovalo v případu vyřizování účtů mezi veksláky na Kolínsku. V roce 1986 byl dva měsíce ve vyšetřovací vazbě a poté odsouzen k podmíněnému trestu. Po roce 1989, když už měl několik milionů korun, se zaměřil na skupování realit, díky kterým pak získali lidé spojení s Mrázkem stovky milionů korun, protože je zastavili u bank za poskytnuté úvěry. Policie pak vyšetřovala podezření, že šlo o podvod, protože odhady nemovitostí byly nadhodnocené.

V první polovině roku 1993 založil s Karlem Gottem a Miroslavem Provodem Nadaci Karla Gotta Interpo.[2][3] Jejím cílem bylo pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby.[4] Gott při založení nadaci věnoval čtyři miliony korun, Mrázek a Provod dali každý půl milionu.[5] Mrázek byl také sponzorem českobrodské nemocnice, které dal 200 tisíc korun na nákup nového ultrazvuku.

Mrázek byl považován za mozek finanční skupiny, která kontroluje potravinářský kolos Setuza a olejářskou společnost Český olej. Podnikal spolu s Tomášem Pitrem a Miroslavem Provodem, kteří byli nepravomocně odsouzeni za daňové podvody. On sám nebyl po roce 1989 obžalován a souzen za hospodářské delikty nebo za násilnou trestnou činnost. Sám o sobě řekl, že kontroluje majetek ve výši několika miliard. Měl vliv také na politiku. Podle jeho slov měl „telefony na sedmnáct poslanců z různých stran a na šest senátorů, s nimiž si i tyká.“[6] Dobré vztahy udržoval s někdejším ministrem financí Ivo Svobodou či s vlivným poslancem ČSSD Josefem Hojdarem.

Poprvé se ho někdo pokusil zavraždit už v roce 2002. Od té doby jezdil v opancéřovaném voze. Zastřelen byl pravděpodobně nájemným vrahem ve středu 25. ledna 2006 na parkovišti před sídlem své[zdroj?] společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Podle policie se jednalo o čin profesionála. K vraždě byla použita odstřelovačská puška a speciálně upravený náboj (způsobující větší zranění při zásahu). Vražda byla provedena jedinou ranou směřující přímo na srdce. Jeho smrt nebyla objasněna a policie na konci prosince 2006 vyšetřování odložila. Bývalý ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice tvrdí, že Mrázek byl zastřelen kvůli zákulisním tahanicím o ústecký podnik Setuza.[7] Kriminalisté také spekulují, že možným vrahem Františka Mrázka byl syn Antonína Běly, muže, který Mrázka v podsvětí „zaučoval“[8].

Roku 2011 začal Petr Nikolaev natáčet film na motivy Mrázkova příběhu. Film byl nazván Příběh kmotra a do kin byl uveden 24. října 2013. Mrázka zde ztvárnil Ondřej Vetchý. Ve známém seriálu Expozitura tuto osobnost představuje magistr Mráz (David Prachař).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Magazín Víkend Dnes, 24. října 2009 (tištěné vydání). Dostupné online na: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=&r=vikendV&c=1278318
  2. Jaroslav Kmenta, Kmotr Mrázek a jeho muži po roce 1989, iDNES, 2007-11-11
  3. Byl milý a humorný, říká Gott o mafiánovi Mrázkovi. zpravy.idnes.cz [online]. . Dostupné online.  
  4. Okruhy podezřelých a nadace Interpo. cibulka.net [online]. . Dostupné online.  
  5. Marek Pokorný, Zlatí hoši ze Setuzy, Respekt 06/2005
  6. F. Mrázek: Kdo vlastní Setuzu? Do roka se dozvíte, ale já ne. Hospodářské noviny [online]. . Dostupné online.  
  7. Sabina Slonková, Markéta Chaloupská: Boss podsvětí Mrázek byl zavražděn kvůli Setuze, Akutálně.cz, 1.12.2008
  8. JANEČKOVÁ, Bronislava. Kdo potrestá vraha?. Historie českého zločinu [online]. Český rozhlas, 27.03.2016 [cit. 28.04.2016]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]