Petr Nikolaev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Nikolaev
Narození11. května 1957
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materFilmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Povolánífilmový režisér a scenárista
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Petr Nikolaev, někdy psáno též Petr Nikolajev, (* 11. května 1957 Praha) je český scenárista a režisér.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Během studií na FAMU na sebe upozornil zejména snímky Schopen – odveden (1979) a Praga kaput regni (1980). Za své školní práce, jejichž nonkonformita a svobodomyslnost mu ve své době vynesly podmínečné vyloučení, získal vůbec prvního Maxima (cenu za nejlepší studentské cvičení) v historii fakulty. Po absolutoriu odešel do Francie, kde žil téměř devět let. Živil se zpočátku jako prodavač zmrzliny, lepič plakátů, malíř pokojů a hlídač dětí. Později režíroval vzdělávací pořady a učil na soukromé filmové škole ESRA (19881992). Od roku 1992 žije opět v Praze. Ve funkci pomocného režiséra pracoval na francouzských filmech, natáčených v České republice. V roce 1997 debutoval úspěšnou adaptací literárního bestselleru Michala Viewegha Báječná léta pod psa.

Výraznějšího režijního vrcholu však dosáhl až po roce 2000 (ve věku blížícím se padesáti). V roce 2005 natočil drama Kousek nebe z prostředí drsného komunistického vězení z padesátých let dle autobiografického námětu Jiřího Stránského. V roce 2011 převzal režii (po v té době nemocné Alici Nellis) na dramatu z druhé světové války Lidice. Jeho zatím posledním výrazným celovečerním filmem je kriminální drama Příběh kmotra (natočené v roce 2013) z českého mafiánského prostředí z přelomu 20. a 21. století.

Známým je i svou televizní tvorbou například seriálem Proč bychom se netopili, ale především historickým dokumentárním seriálem Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Režie[editovat | editovat zdroj]

Scénář[editovat | editovat zdroj]

  • La vallée de la lune (1994)
  • ...a bude hůř (2007)

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]