Chinaski
Chinaski | |
![]() Chinaski na vyhlášení ankety Žebřík 2007 | |
Základní informace | |
---|---|
Původ |
![]() |
Žánry | pop rock, pop punk (raná tvorba) |
Aktivní roky | 1987 – současnost |
Web | www.chinaski.cz |
Současní členové | |
Michal Malátný František Táborský Jan Steinsdörfer Tomi Okres Lukáš Pavlík | |
Dřívější členové | |
Štěpán Škoch Ondřej Škoch Petr Kužvart Otakar Petřina jr. Pavel Grohman Petr Rajchert Jiří Seydler Adam Stivín Martin Kulhavý Marcela Chmelířová Robert Jína | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Chinaski je česká pop rocková skupina, která v letech 2005 a 2007 vyhrála cenu Anděl, udělovanou Akademií populární hudby.
Obsah
Historie[editovat | editovat zdroj]
Skupina vznikla v roce 1987 jako Starý hrady, později ji však fanoušci spontánně přejmenovali na Starý hadry,[1] dali ji dohromady Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný). Do kapely v roce 1989 přichází dva spolužáci Michala Novotného z DAMU, Petr Rajchert, který působil v roli zpěváka po boku Malátného a Jiří Seydler. Rok 1994 přináší kapele změny – pod vlivem Charlese Bukowského se podle jeho postavy přejmenovávají na Chinaski a v roce 1995 vychází stejnojmenné debutové album (vydané společností KaB Music). V září téhož roku byl k písni Pojď si lehnout natočen první videoklip skupiny. Jeho režie se ujal Jan Hřebejk.
Druhá deska Dlouhej kouř (1997), jejíž stejnojmenný singl je nejhranější písní v rádiích,[2] přináší kapele velkou popularitu i několik nominací na Ceny akademie. V roce 1997 se točí druhý videopklip Chinaski Podléhám a režie se tentokrát ujal Vladimír Michálek. 25. května 1998 obdrželi Chinaski zlatou desku za 27 tisíc prodaných alb Dlouhej kouř
V dubnu roku 1999 vychází pilotní singl z nové desky. Jmenuje se 1. signální. V roce 2000 odešel Petr Rajchert a za mikrofonem zůstal jen Michal Malátný. Skupina je nominována na Výroční cenu České akademie populární hudby jako skupina roku, ale je těsně třetí. Chinaski natáčí další desku, už čtvrtou v pořadí, která se jmenuje Na na na a jiné popjevky. Singlovka Klára je po prvním týdnu 14. nejhranější skladbou v českých rádiích.
V hlasování Cen Akademie obsazují 2. místo za Monkey Business a před Lucií. Český Slavík 2001 – opět 5. místo, Klára je 7. nejhranější česká píseň uplynulého roku. V září roku 2002 vychází CD Originál, křtěné lyžařkou Katkou Neumannovou a skupinou No Name. Singl Můj svět je na 1. místě v IFPI TOP 40 objevuje se i animovaný videoklip písně Můj svět. Chinaski rozjíždí koncertní šňůru, kterou dohromady vidělo téměř 43 tisíc diváků.
Originál je během dvou týdnů druhou nejprodávanější deskou v ČR. V prosinci téhož roku probíhá koncert Na vlastních nohou pro děti ze škol postižených letními povodněmi. Nový singl Láskopad zajistil českou mediální kuriozitu – dva singly Chinaski v TOP 20. V prosinci 2002 dochází k předání zlaté a platinové desky. V anketě Český Slavík skupina obsazují opět 5. místo.
Láskopad je v lednu 2003 na 7. nejhranější česká píseň. Na hudebních cenách Anděl 2003 Chinaski vítězí v kategorii píseň roku s hitem 1970. Připravuje se vydání desky Best of… a prosazuje se i singl Dobrák od kosti. V období červenec–srpen pokračují festivalová vystoupení, zahrnující i výlet do USA do Chicaga. V září vrcholí letní koncerty – skupina vystupuje v amfiteátru na zámku Konopiště společně s Lenkou Dusilovou a hudebním projektem Maya. V říjnu vychází výběr pod názvem Premium 1993–2003, pokřtěný v Lucerna Music Baru. V anketě Český Slavík 2003 Chinaski bodují čtvrtým místem.
Premium 1993–2003[editovat | editovat zdroj]
Píseň 1970 se objevuje na špici žebříčku IFPI. V březnu 2004 začíná turné Premium Best of koncertem v Ústí nad Labem. Jedná se o největší šňůru v historii kapely, objíždějí se pouze velké sportovní haly, účinkuje také slovenská předkapela Peha. Koncerty jsou obohaceny o projekci a světelnou show. V dubnu končí turné koncertem v Chomutově a vychází nový singl Možná. V období červen – srpen probíhá letní šňůra open air koncertů a vystoupení na festivalech.
V listopadu vycházejí dětské Autopohádky, jejichž autorem je Jiří Marek, a jejichž výroby se kromě Chinaski účastnili i Jiří Lábus a Lucie Bílá. To vše proběhlo pod taktovkou Jana Jiráně. Deska obsahuje tři pohádky, namluvené členy kapely a zmíněnými hosty, a také 8 nových písní. 15. listopadu vychází DVD Docela vydařenej den, mapující jarní Premium Best of turné a představuje členy kapely v jiném světle než jsme byli doposud zvyklí a navíc vychází nový singl Láska a jiná násilí. 9. prosince probíhá křest obou nových desek v pražské Lucerně. Český Slavík 2004 přináší historický úspěch, 2. místo v kategorii skupina roku a 27. místo Michala Malátného v kategorii zpěvák roku.
Music Bar[editovat | editovat zdroj]
V lednu 2005 skupina proměňuje dvě nominace ze čtyř na hudebních cenách Allianz Deska roku. V březnu začíná turné k desce Autopohádky. Chinaski získávají některé České internetové hudební ceny: vítězství v kategoriích kapela, DVD a web roku ceny časopisu iReport Žebřík 2005. Připravuje se nová deska. Singl Tabáček se pouhý měsíc od vydání stal nejhranější písní v českém éteru. V září 2005 vyšlo v pořadí šesté řadové album Chinaski s názvem Music Bar. Pouhý den po oficiálním uvedení na trh se album stalo s více než třiadvaceti tisíci prodanými nosiči platinovým, po pouhém týdnu se stala nejprodávanější deskou v ČR. Tato deska a píseň Tabáček obsadila první místa v několika hitparádách.
V listopadu startuje zatím největší turné v historii skupiny Chinaski, které vrcholí koncertem v pražské T-Mobile aréně. Music bar tour vidělo odhadem přes 70 000 diváků. Host turné Zuzana Smatanová získává slovenského Zlatého slavíka. 10. prosince 2005 získávají zlatého Českého slavíka i Chinaski.
30. ledna 2006 se Album Music Bar stalo nejprodávanější deskou roku 2005: 57 506 kupujících. Chinaski tak vyhráli nejen v kategorii hudebních skupin, ale i v celkovém pořadí prodejnosti za rok 2005. V únoru jsou nominováni na výroční ceny akademie populární hudby: v kategoriích Skladba roku, Skupina roku a Nejlepší rocková deska. Music bar vychází pod názvem Movie bar doplněný o DVD se záznamem Music bar tour a spoustu bonusového materiálu.
V květnu skupina vyráží na Chinaski Music Bar Tour po Slovensku, hostem je skupina Cirkus. Chinaski pak odlétají na dvoutýdenní turné po USA. V září se píseň Vedoucí stala absolutně nejhranější písní v českém rozhlasovém éteru. Chinaski opět vyrazili do Londýna, aby 28. října vystoupili ve vyprodaném klubu Cargo. 21. října pokřtili Chinaski mládě žirafy v pražské ZOO. Začíná Chinaski Music Club Tour – turné po těch nejlepších českých klubech. Posledního chybějícího Slavíka si Chinaski doplnili do sbírky 9. prosince 2006, kdy získali bronzového Českého slavíka v kategorii skupin. Po vánocích skupina opět odletěla do USA, kde bylo naplánováno další americké klubové miniturné.
Rok 2007[editovat | editovat zdroj]
Rok 2007 zahájili Chinaski koncertem v Chicagském Euro Clubu, na kterém jako host vystoupila i Zuzana Norisová. Se svým klipem Vedoucí bodují Chinaski v hitparádě MTV European’s World Chart Express. V cenách Akademie populární hudby „Deska roku 2006“ Chinaski získali cenu pro nejhranějšího interpreta v českých rádiích. Vrcholí přípravy na natáčení nové desky s pracovním názvem „07“ (jde o sedmou řadovou desku v diskografii Chinaski). Celkově je připraveno 36 písní, ze kterých do finále postupuje šestnáct.
7. července 2007 v 7:07 odvysílala Evropa 2 v premiéře nový singl Zadarmo. První týdny vysílání doprovázela kuriózní situace, kdy naprosto běžné slovo „jebe“ podlehlo cenzuře a bylo „vypípáno“. Startuje i nový oficiální fanklub Chinaski. Chinaski vystupují na českých a slovenských festivalech, mj. na Rock for People v Hradci Králové. Po několika týdnech se singl Zadarmo stává nejhranější českou písní v rádiích. 17. září 2007 vyšlo nové CD s názvem 07. Za týden kapela získala za toto album platinovou desku. V listopadu a prosinci se kapela vydala na halové turné. Na tomto turné byly použity různé vychytávky; např. interaktivní scéna, ze které si mohly fanoušci pomocí Bluetooth před koncertem stáhnout vyzvánění, obrázky a jiné podobné věci do svých mobilních telefonů. Jako předkapely vystoupily Another Way a slovenští Desmod.
Rok 2008[editovat | editovat zdroj]
Na konci března kapela odletěla do Košic, kde zahájila turné se skupinou Desmod. 3. dubna kapela získala cenu Anděl v kategorii Skupina roku. Během jara natáčela album v podobě pohádek pro děti Autopohádky 2.
25. července přišla tragická událost, když na motorce havaroval a následně zemřel bubeník a textař Pavel Grohman. Kapela zrušila do odvolání veškeré koncerty. Na konci srpna ve studiu dokončila Autopohádky 2 a následně oznámila turné, kde na bicí zahrál David Koller. Mimo jiné kapela zkoušela s novým bubeníkem, kterým se stal Otakar Petřina mladší pod pseudonymem Marpo. V říjnu vyšly Autopohádky 2 a DVD Když Chinaski tak naživo.
Rok 2010[editovat | editovat zdroj]
V dubnu kapela odletěla do Spojených států, kde absolvovala miniturné a kde se seznámila s producentem Simonem Sidim, který je odborníkem na pódiový design, a domluvila si s ním spolupráci na podzimní turné. Po návratu z USA začala kapela nahrávat novou desku. Deska byla pojmenovaná Není na co čekat a vyšla v září. 28. září měla kapela vyjet na turné, ale kvůli operaci Michala Malátného musely být první dva koncerty přesunuty. Turné tedy začalo 7. října v Liberci a navštívilo šest českých měst.
Rok 2013[editovat | editovat zdroj]
20. září kapela vydala výběr pod názvem 20 let v síti.
Rok 2014[editovat | editovat zdroj]
V létě vydala kapela singl Léto lásky společně s: Slza, Xindl X, Miro Žbirka. Dne 6. února 2014 kapela oslavila 20 let své existence obřím koncertem v pražské O2 aréně. V létě kapela objela velké množství festivalů a v září vyjela do Velké Británie natáčet novou deskou. Deska se natáčela ve studiích Rockfield a vyšla 24. října.
Rok 2016[editovat | editovat zdroj]
Dne 15 řijna 2016 kapela vystoupila v O2 areně na koncertě Český mejdan s Impulsem. Také tam vystoupily hvězdy jako: Karel Gott, Michal David, Dalibor Janda a další. Po vánočních koncertech vyhlásila kapela roční pauzu na natáčení nové desky "Není nám do pláče".
Rok 2017[editovat | editovat zdroj]
V květnu vydala kapela novou desku "Není nám do pláče" a na podzim vyhlásila halové tour. To završila 16. listopadu ve vyprodané O2 Areně velmi úspěšným koncertem. Poté získala třetí místo v českém slavíkovi.
Rozpad dlouholeté sestavy[editovat | editovat zdroj]
Jen tři dny po vyprodaném koncertu v O2 areně oznámili dne 19. listopadu 2017 Michal Malátný a František Táborský konec dlouholeté sestavy. Ve skupině zůstali pouze tito dva jmenovaní, ostatní čtyři členové – Štěpán Škoch, Ondřej Škoch, Petr Kužvart a Otakar Petřina jr – skupinu opustili. V kompletní sestavě zahráli naposledy 18. prosince 2017 pro nadační fond dětské onkologie Krtek.[3] Dle oficiálního vyhlášení skupiny se hudebníci nerozcházejí ve zlém; jako důvod skupina uvedla ztrátu „vnitřní chemie“ mezi členy.[4] Nová sestava byla oznámena na začátku roku 2018; post bubeníka obsadil Lukáš Pavlík, baskytaristy Tomi Okres a klávesistou se stal Jan Steinsdörfer.[5]
Rok 2018[editovat | editovat zdroj]
Během roku 2018 kapela vystoupila na spoustě festivalech a absolvovala několik svých koncertů. Měla koncert ve vyprodané Brněnské a Liberecké hale. Také vydala úspěšné album Love Songs.
Nástrojové obsazení[editovat | editovat zdroj]
- Michal Malátný – kytara, zpěv
- František Táborský – sólová kytara, zpěv
- Jan Steinsdörfer – klávesy
- Tomi Okres – basová kytara
- Lukáš Pavlík – bicí
Diskografie[editovat | editovat zdroj]
- Chinaski, 1995
- St. hadry, 1997
- Dlouhej kouř, 1997
- 1. signální, 1999
- Na na na a jiné popjevky, 2000
- Originál, 2002
- Premium 1993–2003, 2003
- Docela vydařenej den, 2004
- Autopohádky, 2004
- Music Bar, 2005
- Movie Bar, 2006
- 07, 2007
- Když Chinaski tak naživo, 2008
- Autopohádky 2, 2008
- Není na co čekat, 2010
- Písničky z Autopohádek, 2011
- Best of Chinaski - 20 let v síti, 2013
- Rockfield, 2014
- Není nám do pláče, 2017
- Love Songs, 2018
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ MIKULIČKA, Jan. Je čas provětrat ten cirkus, říkají Chinaski před festivalem na hradech. iDNES.cz [online]. 2014-07-11. Dostupné online.
- ↑ http://mojechinaski.wz.cz/historie.html
- ↑ ČTK. Na posledním koncertu tleskal Chinaski vyprodaný sál v Brně [online]. ceskenoviny.cz, 2017-12-18 [cit. 2018-01-04]. Dostupné online.
- ↑ ver. Kapela Chinaski končí, opouští ji čtyři členové. Změna je život, říká Malátný [online]. Česká televize, 2017-11-20 [cit. 2017-11-20]. Dostupné online.
- ↑ ŠŤÁSTKA, Tomáš. Chinaski oznámili novou sestavu, pokračují v pětici a chtějí opět do klubů [online]. iDNES.cz, 2018-01-04 [cit. 2018-01-04]. Dostupné online.
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu Chinaski ve Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Chinaski
- Oficiální stránky