Radio Luxembourg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Radio Luxembourg (lidově zvaný Laxík) byla legendární rozhlasová stanice, která byla od 50. let velmi oblíbená i v Československu. Poslech této rozhlasové stanice představoval jednu z mála možností, jež umožňovala mladé generaci přístup k tehdejší moderní populární hudbě, která byla v někdejším socialistickém Československu jinak prakticky zcela nedostupná.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1924 zahájil lucemburský radioamatér vysílání vojenské hudby. Jeho licenci koupil v roce 1929 jeden francouzský obchodník a získal monopol na vysílání v Lucembursku. V roce 1931 vznikla společnost Compagnie Luxemburgeoise de Radiodiffusion. V roce 1933 začalo vysílání v angličtině a francouzštině. V té době patřila k největším zábavným stanicím orientovaných na anglicky mluvící posluchače. Ačkoli byly některé pořady natáčeny přímo v Londýně, vysílání muselo probíhat ze zahraničí kvůli monopolu na komerční vysílání, které měla na britských ostrovech BBC. Té také Luxembourg přímo konkuroval a někteří umělci vystupovali na obou stanicích, např. Vera Lynn ad. Na rozdíl od západních zpravodajských rádií, jako byly Svobodná Evropa a Hlas Ameriky, stanice nevysílala politické komentáře.

Po obsazení Lucemburska Američany v roce 1944 začala vysílat stanice s názvem Radio 1212.

Období největší obliby začalo v 50. letech. V roce 1957 začalo německé vysílání. Stanice zahájila vysílání na středních vlnách na vlnové délce 208 metrů (1439 a později 1440 kHz). Na této vlnové délce bylo možnost Luxembourg poslouchat přes den v Německu, v noci i ve Velké Británii a v Československu. Také díky tomu, že stanice měla ve své době nejvýkonnější vysílač v západní Evropě o vyzářeném výkonu 1200 kW.

Radio Luxembourg 208 definitivně ukončilo vysílání z pozemních antén na konci roku 1992. 30. prosince 1992 legendární Radio Luxembourg zaniklo definitivně. Jako pozůstatek po něm zůstala televize RTL.