Přeskočit na obsah

Ján Lehotský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ján Lehotský
Základní informace
Žánrypopmusic,
Povolánízpěvák, hudebník, skladatel
Nástrojeklavír, housle
Členem skupinyModus
RodičeElla Fuchsová-Lehotská
PříbuzníJuraj Lehotský (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ján Lehotský nebo Janko Lehotský (* 16. dubna 1947, Bratislava, Československo) je slovenský zpěvák a skladatel, někdejší lídr slovenské skupiny Modus.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval studium tance a hry na klavír na konzervatoři v Bratislavě a studium hry na housle v LŠU. Od ukončení studií působil jako hudebník ve svobodném povolání. Patří k nejúspěšnějším skladatelům slovenské moderní populární hudby. Začínal ve skupinách Ľubo Belák sextet, New Blues Five a Gentlemeni.

Skupina Modus[editovat | editovat zdroj]

V roce 1972 nastoupil do skupiny Modus, v roce 1974 se stal po personálních změnách a znovuobjevení skupiny jejím lídrem. Prostřednictvím této skupiny, zejména její činností v letech 19761980, široce uplatnil svůj výrazný kompoziční talent a podílel se na formování i širokém společenském prosazení rockového modelu slovenské populární hudby. V 2. polovině 70. let 20. století patřil k největším hitmakerům v Československu a jeho písně si získaly v jednotě se zachováním základních uměleckých hodnot celostátní popularitu. Ve skupině Modus se uplatnil i jako zpěvák; ve svém projevu vycházel z rozvinutého bluesového a soulového cítění a ve spojení se zastřeným, mírně chraplavým hlasem vytvořil na slovenské hudební scéně zvláštní barevně výrazný pěvecký typ.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Hudební spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Zároveň se skupinou Modus a jeho sólisty (M. Žbirka, M.Gombitová, I. Novotná, Ľ.Stankovský, J.Paulíny, M.Vyskočány, M. Greksa a jiní) spolupracoval jako skladatel i s českou skupinou Bezinky, H. Blehárovou, K. Duchoněm, P. Hammelem, J. Kocianovou, M. Laiferovou, P. Lipou, M. Rottrovou, V. Špinarovou, H. Vondráčkovou a jinými.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ján Lehotský na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]