Ján Lehotský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Lehotský
Ján Lehotský, 2016.jpg
Základní informace
Žánry popmusic,
Povolání zpěvák, hudebník, skladatel
Nástroje klavír, housle
Příbuzní Juraj Lehotský (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ján Lehotský nebo Janko Lehotský (* 16. dubna 1947, Bratislava, Československo) je slovenský zpěvák a skladatel, někdejší lídr slovenské skupiny Modus.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval studium tance a hry na klavír na konzervatoři v Bratislavě a studium hry na housle v LŠU. Od ukončení studií působil jako hudebník ve svobodném povolání. Patří k nejúspěšnějším skladatelům slovenské moderní populární hudby. Začínal ve skupinách Ľubo Belák sextet, New Blues Five a Gentlemeni.

Skupina Modus[editovat | editovat zdroj]

V roce 1972 nastoupil do skupiny Modus, v roce 1974 se stal po personálních změnách a znovuobjevení skupiny jejím lídrem. Prostřednictvím této skupiny, zejména její činností v letech 19761980, široce uplatnil svůj výrazný kompoziční talent a podílel se na formování i širokém společenském prosazení rockového modelu slovenské populární hudby. V 2. polovině 70. let 20. století patřil k největším hitmakerům v Československu a jeho písně si získaly v jednotě se zachováním základních uměleckých hodnot celostátní popularitu. Ve skupině Modus se uplatnil i jako zpěvák; ve svém projevu vycházel z rozvinutého bluesového a soulového cítění a ve spojení se zastřeným, mírně chraplavým hlasem vytvořil na slovenské hudební scéně zvláštní barevně výrazný pěvecký typ.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Hudební spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Zároveň se skupinou Modus a jeho sólisty (M. Žbirka, M.Gombitová, I. Novotná, Ľ.Stankovský, J.Paulíny, M.Vyskočány, M. Greksa a jiní) spolupracoval jako skladatel i s českou skupinou Bezinky, H. Blehárovou, K. Duchoněm, P. Hammelem, J. Kocianovou, M. Laiferovou, P. Lipou, M. Rottrovou, V. Špinarovou, H. Vondráčkovou a jinými.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ján Lehotský na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]