Bitva u Bratislavy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Bratislavy
konflikt: Obsazení Panonské pánve Starými Maďary
Petr Johann Nepomuk Geiger – Bitva u Bratislavy (1850)
Petr Johann Nepomuk Geiger – Bitva u Bratislavy (1850)

Trvání4. července 907
MístoBrezalauspurc (Bratislava)
VýsledekDrtivé vítězství maďarských vojsk
Strany
Východofranská říšeVýchodofranská říše Východofranská říše Maďarské velkoknížectví Maďarské velkoknížectví
Velitelé
Ludvík IV. Dítě
Luitpold Bavorský
Theotmar Salcburský
Sieghard †
Arpád (?)
Dursak
Bogat
Síla
cca 60 000 cca 20 000
Ztráty
značné neznámé

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Bratislavy (Brezalausburgu) se odehrála 4. července 907 mezi vojsky Starých Maďarů pod velením Dursaka, Bogata a snad i Arpáda a vojsky Bavorského vévodství pod vedením východofranského krále Ludvíka IV. a bavorského markrabího Luitpolda, který v bitvě zahynul. Bavorská vojska utrpěla katastrofální porážku; německý historik Johannes Aventinus uvádí, že zahynul výkvět bavorské šlechty, mezi padlými byli také salcburský arcibiskup Theotmar, biskupové Zachariáš ze Säben a Udo z Freisingu a tři opati. Východofranská říše následkem bitvy přišla o nadvládu nad Panonskou markou, kterou získala zpět až v roce 955 po bitvě na Lechu. Podle Salcburských letopisů došlo k bitvě u místa zvaného Brezalauspurc,[1][2][3] které se dnes nejčastěji ztotožňuje s Bratislavou[4][5], méně často s Blatnohradem[6].

Protože se primární prameny nezmiňují o účasti rozpadající se Velkomoravské říše, na jejímž území se bojovalo, udává se často rok 907 jako rok jejího politického zániku. Král Ludvík IV. v roce 901 uzavřel s jejím posledním známým vladařem Mojmírem II. mír a někteří autoři proto předpokládají možnou účast velkomoravských bojovníků na straně Bavorů.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Annales ex Annalibus Iuvavensibus antiquis excerpti Archivováno 16. 9. 2016 na Wayback Machine., MGH SS 30, 2, pp. 742: "DCCCCVII. Bellum pessimum fuit ad Brezalauspurc IIII nonas Iulii."
  2. Salcburské anály sepsané v 9. až 10. století se fragmentárně dochovaly v opisech z 12. století v admontském klášteru, přípisek ad Brezalauspurc je pozdější.
  3. RATKOŠ, str. 126
  4. TŘEŠTÍK, str. 287
  5. TUREK, str. 26
  6. BOBA
  7. TŘEŠTÍK, str. 356

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BOBA, Imre. Moravia's History Reconsidered: A Reinterpretation of Medieval Sources. 1. vyd. Haag: Springer Netherlands, 1971. 176 s. ISBN 978-94-010-2992-6. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]