Tajba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O městě v centrálním distriktu Izraele pojednává článek Tajbe.
O městě v severním distriktu Izraele pojednává článek Tajbe (Galilea).
Tajba
Národní přírodní rezervace Tajba
Národní přírodní rezervace Tajba
Poloha
Světadíl Evropa
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Košický
Okres Trebišov
Obec Streda nad Bodrogom
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Ostatní
Typ mrtvé rameno
Přítok vody Bodrog
Odtok vody Bodrog
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Tajba
Základní informace
Vyhlášení 1966
Rozloha 27,3600 ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Trebišov
Umístění Latorica
Tajba
Tajba
Další informace
Kód 691
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tajba je jezero, které tvoří mrtvé rameno Bodrogu v katastrálním území obce Streda nad Bodrogom. Je součástí národní přírodní rezervace, která má rozlohu 27,36 ha.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Představuje ukázku dnes už vzácných pozůstatků bažinatých společenstev na území Mezibodroží. Vyskytuje se tu a pravidelně se rozmnožuje kriticky ohrožená (vedená v Červené knize) želva bahenní a vodní ptactvo.

Želvy bahenní[editovat | editovat zdroj]

Emys orbicularis.jpg

Výskyt želv bahenních na východním Slovensku je vázaný na rezervaci Tajba. Sestupný trend populace si vynutil uvažovat o jejich územní ochraně. Založení rezervace Tajba navrhl dr. Štollmann. Dne 25. května 1966 byla schválená SNR. Tím se právně zabezpečila územní ochrana želvy bahenní na jediné reprezentativní lokalitě Východoslovenské nížiny. RNDr. Jozef Voskár při pozorováních v roce 1986 zaznamenal výskyt želv jen v těch částech rezervace, které byly mimo přímý dosah splašků z PNZP a mimo dosah olejové havárie. O svých pozorováních napsal: Na jednom z úseků rezervace v délce asi 150 m jsme pozorovali celkově 5 dospělých (20–25 cm) asi 20 m od sebe vzdálených jedinců a několik želv menší velikosti. Populace je dynamická, má zastoupené všechny věkové kategorie.

Problémy[editovat | editovat zdroj]

Ochrana přírody v rezervaci Tajba nebyla bez problémů.

  • Těsně před jejím vyhlášením začala v části připravované rezervace těžba dna mrtvého ramena a jeho vápnění. V roce 1970 se v Tajbe začala stavět odchovna pro polodivoký chov kachen, a jen dodatečně byla diskutována s ochranáři. Nejzávažnější zásah nastal při havárii topných olejů v PNZP v Strede nad Bodrogom, které odtekly odpadním kanálem přímo do jižní části rezervace.
  • Potom ale nastala pro Tajbu další katastrofa. Bylo upravováno koryto řeky Bodrog a hladina vody začala klesat. Největší pokles, který trvá dodnes (2006), je v části, kam se přestěhovala celá populace želv, a která je mimo dosah olejové havárie. To želvám znemožnilo dostat se na místo, kde kladly vejce.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Tajba je národní přírodní rezervace v oblasti Latorica. Nachází se v okrese Trebišov v Košickém kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v roce 1966 na rozloze 27,3600 ha. Ochranné pásmo nebylo stanoveno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]